Spravovat a plánovat bohatství je důležité v každé době, zvláště běhěm globální epidemie. V roce 2020 se mnohé změnilo… a ještě více se změní. Jak vaše čisté jmění připravit na potenciální rizika?
Světová pandemie a s ní spojená světová krize zdůraznila význam plánování bohatství. V tuto chvíli již většina z nás tuší, že to ale ještě není za námi a stále se nacházíme v situaci, kdy je ohroženo naše zdraví, ekonomika i budované čisté jmění. Přinášíme vám proto 5 tipů pro Wealth Planning v roce 2021.
1. Nebojte se technologických novinek
V tomto koronavirovém světě se vše mění, a to především v technice. Loňský rok zaznamenal velkou míru technologického vývoje, především v IT a zdravotnictví. Změňte i vy svůj přístup, nebojte se nového.
Zlepšete svou ochranu
V minulém roce se mnoho z nás naučilo pracovat na home office, vést online schůzky, konference, webináře… Zkrátka žijeme více online. Krize se tak stala příležitostí pro technologické inovace, ale i pro hackery. Nebraňte se novinkám a přijměte technický vývoj. Nové aplikace a produkty jsou více připraveny na kybernetické útoky.
Neváhejte sáhnout i po vylepšených antivirech, které se přizpůsobují dnešní době. Vaše osobní i digitální ochrana je nyní No. 1.
Investujte do novinek
A co víc? Nejde jen o vaše bezpečí a o technologický vývoj v oblasti IT. Největší rozvoj je nyní v oblasti medicíny, zvláště v době, kdy se firmy předhánějí ve výrobě vakcín proti koronaviru. To dává příležitost i vám za investovat do sektoru, kde v době epidemiologické krize… potečou peníze. Proudem. V rámci svého business plánu na rok 2021 se zkuste zamyslet nad zahrnutím investic ze segmentu healthcare. Vyděláte a navíc můžete pomoct dobré věci.
2. Zdůrazněte daňové plánování
Snad celý svět, nebo téměř celý, zaznamenal ekonomický pokles. Mnoho firem, nejen v ČR, vykazují ztrátová čísla, jiné krachují. A státní pokladny se prázdní. To vše značí, že přijde krize (pokud již není?) a my můžeme očekávat zvyšování daní. Společně se svým Wealth Managerem připravte daňový plán s možnými scénáři vývoje tuzemského daňového systému.
Každá daň zvlášt
V rámci daňového plánování si se svým poradcem projděte možné zvýšení daní v různých oblastech, především doporučujeme zaměřit se na (1) daň z příjmu a (2) veškeré typy majetkových daní. Připravte se včas a pokuste se se svým daňovým specialistou či Wealth Managerem zamyslet nad optimalizací daní.
3. Dělejte vše proto, abyste si splnili své životní cíle
Sepište si své hlavní cíle a zamyslete se, jak se k nim přiblížit. Pokud dlouhá desetiletí budujete úspěšný rodinný podnik a rodinné bohatství, dá se předpokládat, že vaším cílem je rodinné čisté jmění ochránit a uchovat dalším generacím. Jak na to?
Podle studie Nothern Trust Wealth Management z roku 2020 provedená mezi osobami s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) 18 % všech dotázaných přiznává, že by se v budoucnu chtěli přemístit do jiného státu za účelem daňové optimalizace. Dokonce 38 % respondentů ve věku mezi 55 – 64 roky mají mezinárodní přemístění zahrnuté ve svém Wealth Planningu. Proč tedy čekat?
Pokud se plánujete za účelem snížení daní přestěhovat, popř. přemístit své podnikání, zrealizujte. Kdy jindy než v době nejistoty udělat krok k daňové optimalizaci?
ČTĚTE TAKÉ: MEZINÁRODNÍ PŘEMÍSTĚNÍ JAKO NÁSTROJ PLÁNOVÁNÍ BOHATSTVÍ
Pro ochranu svého čistého jmění doporučujeme v rámci Wealth Planningu strukturovat a diverzifikovat svá aktiva. Možností je mnoho. Jedním z efektivních nástrojů pro ochranu a udržení bohatství dalším generacím je svěřenský fond, který je autonomním instrumentem využívaným mnoha poradci. Další struktury jsou např. offshore, obchodní korporace, fundace, fondy kvalifikovaných investorů… Doporučujeme však pro ochranu vašeho bohatství diverzifikovat aktiva do více struktur. Poraďte se se svým Wealth Managerem a zhodnoťte všechny možnosti.
4. Udělejte redesign své firmy
V posledních letech se obecně zvýšila pozornost a obliba redesignu firem. Poznamenala vás současná situace více, než jste očekávali, nebo plánujete velké změny? Využijte krizi jako příležitost a obnovte, restrukturalizujte svůj podnik. Od počátku. Přizpůsobte podnikání aktuálnímu dění.
Největší rizika na vás číhají:
- Rodinné konflikty, kdy se generace neshodnou v očekávání
- Expandování za hranice České republiky
- Vlastnictví akcií
Doporučujeme se poradit se specialitou, Wealth Managerem nebo rodinnou kanceláří Family Office o současné situaci a správě rodiny a rodinného podniku do budoucna. Zásadní je držet se vlastních hodnot. Ano, krize může svádět vás nebo jiné členy rodiny od vaší rodinné kultury. Sedněte si společně s členy rodiny, zorganizujte zasedání rodinné rady nebo rodinného shromáždění. Komunikujte a povídejte si o rodinných hodnotách. Společně se vrátíte zpět k vaší klasické harmonii a domluvíte se na dalším postupu.
Zvažte, zda jsou vaši potomci připraveni na předání bohatství a podniku. Myslíte, že ne? Nevadí. Můžete jim předat firmu dvojím způsobem: vlastnicky a manažersky. Nebo zatím vůbec.
ČTĚTE TAKÉ: Jak úspěšně připravit své děti na odpovědnost, která přichází s bohatstvím?
5. Zvyšte svůj dopad na maximum
Krize spojená s Covid-19 nám ukázala, že je důležité si pomáhat a chovat se zodpovědně. Mimo jiné pandemie posunula investování k ESG investicím, tedy k udržitelným investicím. Zamyslete se nad tím, jak můžete pomoct i vy.
Jaké jsou možnosti?
Společensky odpovědné investování
V roce 2020 tzv. zelené investice zažily svůj historický vrchol. Dá se říct, že tenhle hrozný virus nám pomohl uvědomit si, že se máme chovat k naší matičce zemi lépe.
Investice do zdravotnictví
Jak již jsme zmínili výše, zdravotnictví je nyní jedním ze segmentů, které zažívá největší rozvoj. A není těžké zjistit důvod. Vakcíny proti koronaviru. Investujte do zdravotnictví, možná vaše trocha pomůže „zachránit svět“ a navíc na tom vyděláte.
Charita a filantropie
Investice do těchto segmentů není pro vás? Darujte na filantropické účely. Vhodným způsobem je zaměřit se na oblast, která odráží vaše rodinné hodnoty. Chtěli byste zachránit planetu? Darujte na organizace, které se starají o životní prostředí, brání pralesy, ochraňují zvířátka…Je vaší vizí spíše vzdělání dětí? Ukažte jim, že vzdělání je důležité, a věnujte pro vzdělání v rozvojových zemích. Toto jsou ale pouhé příklady, možností je mnohem více.