Home Řízení rodinyFamily office Co je virtuální Family Office (VFO)?

Co je virtuální Family Office (VFO)?

Autor Redakce

Správa rodinného bohatství je náročným procesem, který vyžaduje pomoc odborníků. Specializované Single Family Office však mnohdy vyjdou nákladově drahé. Alternativou je však tzv. Virtual Family Office. O co jde a jaké jsou výhody této rodinné kanceláře?

Již několikrát bylo zmíněno, že nyní přicházíme do doby, kdy první porevoluční podnikatelé předávají vybudovanou firmu svým potomkům. Podnik však bývá hlavním zdrojem rodinného bohatství, které je citlivé na sebemenší klopýtnutí. Z předání firmy se stává složitý proces, na který musí být připraven jak zakladatel, tak nástupce. Stejně tak není pro žádnou ze zúčastněných strany lehké spravovat rodinné jmění tak, aby rodina o bohatství nepřišla. S tím pak souvisí nejen i sebemenší chyby, ale vlivy z okolí či zevnitř rodiny – např. špatné vztahy mezi příbuznými nebo závist. Důležité je si také hlídat soukromí a fyzickou i digitální bezpečnost. A spoustu dalších věcí včetně nejrůznějších maličkostí, kterých musíte dosáhnout pro ochranu a udržení rodinného bohatství.

Z toho důvodu vznikly rodinné kanceláře Family Office. Některé rodiny upřednostňují vlastní Single Family Office, která bude sloužit pouze dané rodině. Jenže náklady na takovou rodinnou kancelář se mohou vyšplhat do velkých částek. S digitálním věkem přišla levnější a jednodušší alternativa – virtuální Family Office (VFO).

ČTĚTE TAKÉ: KOMPLETNÍ PRŮVODCE RODINNOU KANCELÁŘÍ – FAMILY OFFICE

Struktura virtuální Family Office

Základní ideou je spolupráce několika nezávislých odborníků. Virtual Family Office (VFO) „Virtuální rodinná kancelář” je takový typ Single Family Office, jež využívá služeb ne celé kanceláře, ale pouze nezávislých externích specialistů, popř. členů rodiny. Ti spolu navzájem spolupracují a jednají, jako kdyby tvořili rodinnou kancelář. Každý je však zaměstnán ve svém vlastním zaměstnání a pro rodinu pracují pouze externě.

Na VFO můžeme nahlížet jako na strukturovanou síť nezávislých odborníků, kteří společně spravují aktiva jedné rodiny. Poskytované služby se však neliší od tradiční Family Office, a to ať jde o správu portfolia, monitoring, řízení bezpečnosti, správu rodinného podniku a další složky Family Governance.

Výhody virtuální Family Office

Hlavní výhodou virtuální Family Office je úspora nákladů díky síti nezávislých externích poradců. Zároveň je často považováno za plus to, že odborníci mají nepřetržitý přístup k potřebným údajům i bez vaší přítomnosti. Zvláště v době různých cloudů, kde si můžete bezpečně sdílet dokumenty napříč celým světem. S tím pak souvisí možnost různých investičních příležitostí – napříč kontinenty.

Nevýhody virtuální Family Office

Hlavní nevýhoda tkví v nízké důvěrnosti mezi rodinou a Family Office. Osobní setkávání totiž vytváří a upevňuje vztah mezi poradci a klientem. Digitální svět však tento vztah zeslabuje a tím je důvěra nižší. Mínusem VFO také může být dlouhé čekání na odpověď. Je rozdíl mít svou rodinnou kancelář hned vedle sebe a jít se poradců na dotaz kdykoliv zeptat a tím, když na odpověď na email čekáte třeba i celý den.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články