Home Řízení rodinyRodinné podnikání 10 nejbohatších rodin na světě

10 nejbohatších rodin na světě

Autor Redakce

Které podnikající rodiny jsou na světě nejbohatší? Přinášíme žebříček 10 rodin, jejichž bohatství dosahuje největší výše! Co dál můžete ve srovnání nalézt? Například se dozvíte, která odvětví jsou nejúspěšnější a nejziskovější!

Miliardářské rodiny s různou výší hodnoty svého majetku existují napříč světem. Ať již se jedná o královské rodiny, šlechtické rody a jejich dědici, nebo rodiny, které své bohatství vybudovali podnikáním. Právě na podnikající rodiny se zaměřuje žebříček deseti nejbohatších rodin světa od Bloomberg. Mezi rodinnými podniky nejbohatších rodin naleznete sektor obchodu, průmyslu, ale také módy!

Úspěch rodinného podnikání

Podnikající rodiny mají na rozdíl od velkých korporací nespornou výhodu – soudržnost, což se potvrdilo i v době covidových uzavírek, ze kterých rodinné firmy vyšly nejlépe. Spojení rodiny a podnikání není jednoduchým úkolem, když se však podaří, získá podnik neuvěřitelnou sílu. Rodinné vztahy jsou velmi pevné, samozřejmě pevnější než dvou partnerů v businessu nebo kolegů v práci. Zároveň má rodina nastavené jasné principy pro členy zapojené v rodinné firmě a každý ví, že je nutné je dodržet. Pokud se tak nestane, může také z rodinného podniku „vypadnout“. To vše dělá rodinné firmy pevnějšími a silnějšími. Podniky se předávají z generace na generaci a bohatství se stále rozšiřuje. V západních státech, kde je rodinné podnikání již standardem, po několika generacích bohatství dosahuje ultra vysoké hodnoty. Které podnikající rodiny jsou nejbohatší?

10. Albrechtovi – Aldi

Rodinný podnik: Aldi

Výše rodinného bohatství: cca 41 mld. USD

Kousek za hranicemi s Německem nalezneme obchod Aldi, který připomíná obdobu českého COOP. Aldi je však německým rodinným podnikem, ze kterého se stal mezinárodní obchod s potravinami. Původní společnost Albrecht vznikla v roce 1913 v Německu, po druhé světové válce obchod převzali jejich děti Theo a Karl Albrechtovi a pojmenovali jej Aldi. Nyní obchod vlastní již třetí generace Albrechtů. Dosud se Aldi rozrostlo na více než 10.000 poboček. Rodina Thea Albrechta zároveň od roku 1979 vlastní oblíbený americký obchod s potravinami Trader Joe’s.

9. Rodina Boehringer, Von Baumbach

Rodinný podnik: Boehringer Ingelheim

Výše rodinného bohatství: cca 45,7 mld. USD

Boehringer Ingelheim je německá farmaceutická společnost, která se specializuje na kardiologii, onkologii, pneumologii nebo diabetes. K jejich lékům se běžný pacient však jen tak nedostane. Vyvíjejí farmaceutika především pro lidi trpící vážnými a těžkými onemocněními. Svou pobočku má společnost i v České republice. Rodinný podnik je již ve čtvrté generaci a existuje více než 130 let.

8. Johnsonovi

Rodinný podnik: Fidelity Investments

Výše rodinného bohatství: cca 46,3 mld. USD

Americká společnost Fidelity Investments poskytuje investiční a finanční služby zhruba milionu klientů. Mezi jejími službami naleznete nejen investiční nebo finanční plánování, ale také služby Wealth Managementu nebo poradenství pro kvalifikované investory. Rodinný podnik Johnsonů patří mezi největší investiční společnosti na světě. Podnik je v současnosti již v třetí generaci a vede jej žena – vnučka zakladatele Edwarda Johnsona II.

7. Wertheimerovi

Rodinný podnik: Chanel

Výše rodinného bohatství: cca 54,4 mld. USD

Cítíte tu vůni? To je legendární Chanel No. 5. Úspěšná módní značka vydělává rodině tak vysoké jmění, že jsou na 7. místě žebříčku nejbohatších podnikajících rodin na světe. Módní dům Chanel již v třetí generaci patří bratrům Wertheimerovým. Jejich dědeček Pierre Wertheimer začal v roce 1924 spolupracovat se slavnou módní návrhářkou Coco Chanel a díky tomu jeho rodina a potomci získali vlastnictví jednoho z nejluxusnějších módních domů.

6. Dumasovi

Rodinný podnik: Hermès

Výše rodinného bohatství: cca 63,9 mld. USD

Módní dům a dodavatel luxusního zboží Hermès existuje už po dvě století a v současnosti jej řídí šestá generace! V roce 1837 vznikají od Hermèsu první výrobky: jezdecké potřeby pro šlechtice. Nejdůležitější bod v historii módního domů Hermès se datuje k roku 1978, kdy Jean-Luis Dumas rozšířil značku na globální úroveň.

5. Rodina Ambani

Rodinný podnik: Reliance Industries

Výše rodinného bohatství: cca 81,3 mld. USD

Že vám společnost Reliance Industries nic neříká? Měla by! Indický podnik rodiny Ambani je jedním z největších ropnou rafinérií na světě! Společnost založil v roce 1957 Dhirubhai Ambani, který zemřel v roce 2002 bez vyřešení dědictví či nástupnictví. Jeho manželka tak zařídila předání podniku jejich dvěma synům – Mukeshovi a Anilovi. Nyní již v předsednictví sedí další generace – vnoučata zakladatele.

4. Rodina Al Saud

Rodinný podnik: –

Výše rodinného bohatství: cca 95 mld. USD

Saudská královská rodina, která je nyní ve své druhé generaci, buduje vysoké bohatství podnikáním, především v průmyslovém odvětví. Bohatství rodiny stále roste díky spojení se saudským ropným gigantem Saudi Aramco, nejziskovější ropnou společností na světě. Vypočítat přesné jmění celé rodiny je obtížné, protože má přes 15.000 členů a většina z nich zakládá firmy, či má zakázky ve státních podnicích.

3. Kochovi

Rodinný podnik: Koch Industries

Výše rodinného bohatství: 109,7 mld. USD

Americká ropná společnost Koch Industries přežívá již třetí generaci. V roce 1940 založil Fred Koch podnik dříve pojmenovaný Wood River & Refining Co. Později se k němu připojili jeho čtyři synové. Z důvodu rodinných sporů mezi bratry ve vedení zůstali pouze dva, ostatní byli propuštěni. Nyní je Koch Industries velkým konglomerátem se zisky 115 mld. dolarů ročně.

2. Marsovi

Rodinný podnik: Mars

Výše rodinného bohatství: 120 mld. USD

Na výborné čokoládové tyčince si pochutnáváme díky rodině Marsových. Zakladatel Frank Mars se v době školního věku naučil ručně namáčet čokoládu, a to se mu vyplatilo. Rodinná firma známá čokoládou Mars, bonbony M&M nebo Milky Way dnes patří mezi nejúspěšnější firmy a rodina je druhou nejbohatší podnikající rodinou na světě. Podnik dnes řídí již pátá generace.

1. Waltonovi

Rodinný podnik: Walmart

Výše rodinného jmění: 215 mld. USD

Nejbohatší rodinou světa jsou Waltonovi, vlastníci obchodního řetězce Walmart. Americká společnost je nyní v třetí generaci. Zakladatel Sam Walton založil svůj první obchod v roce 1945. Dnes má řetězec více než 11.000 poboček po celém světě a tržby přes 500 mld. dolarů ročně.

Celý žebříček si zobrazíte zde.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články