Home Řízení rodinyRodinné podnikání Walmart, Ikea i PPF: Nejlepších 750 rodinných podniků

Walmart, Ikea i PPF: Nejlepších 750 rodinných podniků

Autor Redakce

Rodinné firmy se stávají čím dál oblíbenější formou podnikání, tedy alespoň v České republice. Jinde na světě se jedná již o běžný typ a mezi rodinnými podniky nalezneme dnes velké společnosti, jako je Ikea nebo Coca Cola. Které jsou ty největší?

Jako každým rokem i v roce 2020 vyšel žebříček Family Capital 750 je tu! Vydavatelství Family Capital ve spolupráci se společností PwC vytvořily žebříček předních 750 rodinných podniků. Firmy jsou porovnávány dle výše čistého zisku. Dokonce se z žebříčku dozvíte i celkový výnos všech 750 rodinných podniků za rok 2019, a to ve výši 10,3 mld. dolarů. 

Obecně v žebříčku převažuje zastoupení rodinných podniků z Evropy, kterých je 298. Z evropských států pak vede Německo. Celosvětově nejvíce rodinných podniků dle žebříčku sídlí ve Spojených státech amerických. A dokonce se umístila i česká PPF!

Do srovnání byly zařazeny společnosti, které:

  • mají alespoň 20 letou tradici. Kritérium 20letého fungování na trhu bylo potřeba pro zajištění reálných charakteristik rodinných podniků. Pokud firma figuruje na trhu po tak dlouhou dobu, existuje vysoká pravděpodobnost, že již došlo k předání alespoň části managementu mladší generaci,
  • jsou soukromou společností, ve které rodina musí disponovat minimálně 50 % akcií firmy. V případě, že jde o veřejnou společnost, limit je stanoven na 30 %. 30% hranice umožňuje mít zásadní vliv mezi ostatními akcionáři na valné hromadě,
  • mají roční příjmy vyšší než 2,6 miliardy dolarů.

Představujeme TOP 5 lídrů žebříčku Family Capital 750.

1. Walmart

Tržby za rok 2019: 514 miliard USD

Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že se na první pozici objevila právě maloobchodní síť s potravinami Walmart. Vznikla roku 1945, když Sam Walton založil svůj první obchod, který byl jedinečný pro své know-how. To bylo založeno na přesvědčení, že řízení podniku závisí na ochotné službě.

Dnes je považována za největší na světě, prodejny Walmart najdete ve 24 zemích na všech kontinentech. Tato akciová společnost patří rodině Waltonových dodnes. Rodina si zakládá na filantropii a jejím cílem je vytváření příležitostí pro své zaměstnance i klienty. Sídlo Walmartu je v USA.

2. Volkswagen

Tržby za rok 2019: 283 miliard USD

Volswagen vznikl roku 1937 v Německu. Původně nacistickou organizaci založili inženýr Ferdinand Porsche, který byl designérem tehdejších vozů. Typický zaoblený tvar je inspirovaný českou Tatrou. Volkswagen zásoboval Německo automobily i ve válečném období.

Volswagen je jednou z největších automobilových společností na světě, pod kterou patří 12 značek ze 7 evropských zemí jako například Volkswagen, Škoda Auto, Audi nebo Bentley. Akciová společnost dodnes zůstává v rukou rodiny Porsche a jejích potomků rodiny Piech. Současným CEO je Herbert Diess.

3. Berkshire Hathaway

Tržby za rok 2019: 254 miliard USD

Berkshire Hathaway je holdingová společnost, která byla založena roku 1955. V čele této rodinné firmy sídlící v americké Omaze stojí Warren Buffet již od jejího počátku. V jeho 90 letech stále neoznámil, že by měl v plánu odstoupit.

On sám je největším akcionářem firmy, společně s Nadací Billa a Melindy Gatesových. Dceřiné společnosti podnikají zejména ve finančním a pojišťovacím průmyslu nebo textilním odvětví. Zásadní je pro společnost její akciové portfolio, které je velmi diverzifikované. Vlastní např. podíl Applu, American Express nebo Coca Coly.

4. Exor

Tržby za rok 2019: 160 miliard USD 

Exor je investiční holdingová společnost s dlouhou tradicí. Byla založená roku 1899 rodinou Agnelli, která ji vlastní dodnes. Firma sídlí v holandském Amsterdamu. Společnost drží hlavní podíly firem z různých průmyslových odvětví. Například drží veškeré akcie pojišťovací firmy PartnerRe, vlastní podíl fotbalového týmu Juventus FC nebo část automobilové společnosti Ferrari.

5. Ford Motor Company

Tržby za rok 2019: 155 miliard USD

Henry Ford se synem Edselem založili svou automobilovou společnost roku 1903 a v rukou rodiny Fordových společnost zůstává dodnes.

Tento rodinný podnik sídlí v Michiganu. Americká nadnárodní korporace si v dnešní době zakládá na kombinaci obchodních cílů v automobilovém průmyslu a sociálních a environmentálních potřeb světa. Ford byl jednou z prvních automobilek, která přišla na trh s hybridní a elektrickou formou vozu. Jako první firma získala certifikát ochrany prostředí pro výrobní závody po celém světě podle normy ISO 14001.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články