Home AKTUALITY Bill a Melinda Gatesovi se rozvádí. Co bude s jejich nadací?

Bill a Melinda Gatesovi se rozvádí. Co bude s jejich nadací?

Autor Redakce

Včerejší oznámení rozvodu jednoho z nejbohatších párů světa se stalo zprávou dne. Možná i týdne. Celosvětově se již řeší, zda jejich rozvod bude „nejdražším rozvodem“. Manželé se budou dělit o 130 mld. dolarů. Co bude s bohatstvím Gatesových a má rozvod vliv na nadaci Gates Foundation?

Oznámení o rozvodu manželů Billa a Melindy Gates

V pondělí 3. 5. se ve večerních hodinách místního času objevila na Twitteru Billa Gatese a Melindy Gatesové zpráva s oznámením, že se manželé po společných úvahách rozhodli rozvést. V příspěvku, který každý z manželů individuálně sdílel na svém twitterovém účtu, manželé sdělují, že se po dlouhých úvahách a mnoha práce na jejich vztahu rozhodli manželství ukončit. Dále dodávají, že během 27 let manželství přivedli na svět tři úžasné děti a vybudovali úspěšnou nadaci.

Z příspěvku vyplývá, že (ex)manželé budou nadále spolupracovat v rámci svých filantropických projektů. Spoluzakladatelé Bill a Melinda Gatesovi jsou předsedy nadace i jejími správci.

Dle New York Times budou manželé nadále pokračovat ve své funkci a nadace neočekává žádné změny. Otázkou však zůstává, zda chod nadace nemůže poškodit jejich budoucí osobní vztah.

Co bude s bohatstvím?

Manžele nyní bude čekat majetkové a finanční vypořádání. Rozvod je v mnoha ohledech připodobňován nedávnému (v roce 2019) rozpadu manželství nejbohatšího muže světa, Jeffa Bezose, který se se svou ženou vypořádal 35,8 mld. USD. Sám si ponechal 75 % jejich podílu v Amazonu. Jak to ale bude v tomto případě?

Dle žebříčku Forbes je Gates s bohatstvím v hodnotě 130 mld. USD čtvrtým nejbohatším mužem světa. Očekává se, že rozvod Gatesových se díky velikosti čistého jmění a vlivu obou manželů, zapíše do historie „rozvodů miliardářů“. Mluví se též o tom, že po skončení všech rozvodových transakcí bude Melinda Gatesová možná i nejbohatší ženou.

Osud bohatství manželů je ve hvězdách. Vzhledem k tomu, že už jejich zásnuby byly z důvodu bohatství komplikované, předpokládá se, že vznikla jakási předmanželská smlouva. To je jedna z možností, jak bude se jměním rodiny naloženo. Zatím je jisté jen to, že se oba Gatesovi zavázali většinu svých aktiv vložit do jejich nadace. V rámci úmluvy bude i dědictví pravděpodobně z většiny směrováno na filantropické účely, vyjma 30 milionů dolarů určených pro jejich děti. Každý z nich by měl obdržet 10 milionů USD.

Nadace Bill & Melinda Gates Foundation

Nadace Gatesových pomáhá prakticky po celém světě. Mimo Washington naleznete pobočky i v Evropě, Indii, Číně nebo Africe. Filantropie rodiny Gatesových podporuje vzdělání, chudé země, zdravotnictví i rovnoprávnost po celém světě a další témata. Traduje se, že se jedná o největší filantropickou nadaci na světě. Naposled bylo její jméno v médiích ve velkém oslavováno ve spojitosti s dodávkou vakcín proti Covid-19 do chudých afrických států.

Kdo je Bill Gates?

Osobnost Billa Gatese je dost známá, když už ne svým bohatstvím nebo založením softwarové a technologické společnosti Microsoft, je znám minimálně ve spojení s konspiračními teoriemi o vakcínách Covid-19: To jste neslyšeli, že je to jen nástroj Billa Gatese, jak nás ovládat?

Zakladatel Microsoftu však vlastní jen minimální podíl společnosti. Většinu prodal a ponechal si pouze kolem 1 % akcií. Svá a rodinná aktiva investuje do různých oblastí prostřednictvím třetí největší Family Office – investiční holdingové společnosti Cascade Investments.

Je považován za čtvrtého nejbohatšího člověka světa, avšak většinu svých aktiv věnuje na charitu a filantropii. Někteří se tak domnívají, že s darovanou částkou by obsadil vyšší příčku žebříčku. Zavázal se během svého života většinu jmění darovat na filantropické účely.

Kdo je Melinda Gatesová?

Melinda Frenchová Gatesová je spoluzakladatelkou a spolupředsedkyní největší filantropické nadace Gates Foundation. V minulosti byla generální ředitelkou Microsoftu. V roce 2015 založila investiční společnost Pivotal Ventures. Cílem firmy je poskytnout investiční příležitosti všem nezávisle na pohlaví, barvě pleti, kultuře, politických zájmech…


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články