Home AKTUALITY Bill a Melinda Gatesovi se rozvádí. Co bude s jejich nadací?

Bill a Melinda Gatesovi se rozvádí. Co bude s jejich nadací?

Autor Redakce

Včerejší oznámení rozvodu jednoho z nejbohatších párů světa se stalo zprávou dne. Možná i týdne. Celosvětově se již řeší, zda jejich rozvod bude „nejdražším rozvodem“. Manželé se budou dělit o 130 mld. dolarů. Co bude s bohatstvím Gatesových a má rozvod vliv na nadaci Gates Foundation?

Oznámení o rozvodu manželů Billa a Melindy Gates

V pondělí 3. 5. se ve večerních hodinách místního času objevila na Twitteru Billa Gatese a Melindy Gatesové zpráva s oznámením, že se manželé po společných úvahách rozhodli rozvést. V příspěvku, který každý z manželů individuálně sdílel na svém twitterovém účtu, manželé sdělují, že se po dlouhých úvahách a mnoha práce na jejich vztahu rozhodli manželství ukončit. Dále dodávají, že během 27 let manželství přivedli na svět tři úžasné děti a vybudovali úspěšnou nadaci.

Z příspěvku vyplývá, že (ex)manželé budou nadále spolupracovat v rámci svých filantropických projektů. Spoluzakladatelé Bill a Melinda Gatesovi jsou předsedy nadace i jejími správci.

Dle New York Times budou manželé nadále pokračovat ve své funkci a nadace neočekává žádné změny. Otázkou však zůstává, zda chod nadace nemůže poškodit jejich budoucí osobní vztah.

Co bude s bohatstvím?

Manžele nyní bude čekat majetkové a finanční vypořádání. Rozvod je v mnoha ohledech připodobňován nedávnému (v roce 2019) rozpadu manželství nejbohatšího muže světa, Jeffa Bezose, který se se svou ženou vypořádal 35,8 mld. USD. Sám si ponechal 75 % jejich podílu v Amazonu. Jak to ale bude v tomto případě?

Dle žebříčku Forbes je Gates s bohatstvím v hodnotě 130 mld. USD čtvrtým nejbohatším mužem světa. Očekává se, že rozvod Gatesových se díky velikosti čistého jmění a vlivu obou manželů, zapíše do historie „rozvodů miliardářů“. Mluví se též o tom, že po skončení všech rozvodových transakcí bude Melinda Gatesová možná i nejbohatší ženou.

Osud bohatství manželů je ve hvězdách. Vzhledem k tomu, že už jejich zásnuby byly z důvodu bohatství komplikované, předpokládá se, že vznikla jakási předmanželská smlouva. To je jedna z možností, jak bude se jměním rodiny naloženo. Zatím je jisté jen to, že se oba Gatesovi zavázali většinu svých aktiv vložit do jejich nadace. V rámci úmluvy bude i dědictví pravděpodobně z většiny směrováno na filantropické účely, vyjma 30 milionů dolarů určených pro jejich děti. Každý z nich by měl obdržet 10 milionů USD.

Nadace Bill & Melinda Gates Foundation

Nadace Gatesových pomáhá prakticky po celém světě. Mimo Washington naleznete pobočky i v Evropě, Indii, Číně nebo Africe. Filantropie rodiny Gatesových podporuje vzdělání, chudé země, zdravotnictví i rovnoprávnost po celém světě a další témata. Traduje se, že se jedná o největší filantropickou nadaci na světě. Naposled bylo její jméno v médiích ve velkém oslavováno ve spojitosti s dodávkou vakcín proti Covid-19 do chudých afrických států.

Kdo je Bill Gates?

Osobnost Billa Gatese je dost známá, když už ne svým bohatstvím nebo založením softwarové a technologické společnosti Microsoft, je znám minimálně ve spojení s konspiračními teoriemi o vakcínách Covid-19: To jste neslyšeli, že je to jen nástroj Billa Gatese, jak nás ovládat?

Zakladatel Microsoftu však vlastní jen minimální podíl společnosti. Většinu prodal a ponechal si pouze kolem 1 % akcií. Svá a rodinná aktiva investuje do různých oblastí prostřednictvím třetí největší Family Office – investiční holdingové společnosti Cascade Investments.

Je považován za čtvrtého nejbohatšího člověka světa, avšak většinu svých aktiv věnuje na charitu a filantropii. Někteří se tak domnívají, že s darovanou částkou by obsadil vyšší příčku žebříčku. Zavázal se během svého života většinu jmění darovat na filantropické účely.

Kdo je Melinda Gatesová?

Melinda Frenchová Gatesová je spoluzakladatelkou a spolupředsedkyní největší filantropické nadace Gates Foundation. V minulosti byla generální ředitelkou Microsoftu. V roce 2015 založila investiční společnost Pivotal Ventures. Cílem firmy je poskytnout investiční příležitosti všem nezávisle na pohlaví, barvě pleti, kultuře, politických zájmech…


Zachovejte vybudované bohatství pro další generace. Bezplatně se registrujte a získáte více než 10 speciálních vydání Wealth Magazínu zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

STAŇTE SE ČLENEM KOMUNITY WEALTH MAGAZÍNU A ZÍSKÁTE VÍCE NEŽ 10 SPECIÁLNÍCH VYDÁNÍ WEALTH MAGAZÍNU VE FORMĚ PDF PŘÍMO NA SVŮJ EMAIL!

Související články