Home Řízení rodinyFamily office 10 nejvlivnějších Single Family Office

10 nejvlivnějších Single Family Office

Autor Tereza Hübscherova

Single Family Office spravuje bohatství jedné high-net-worth rodiny. Ty nejbohatší Family Office mají ve správě aktiva v hodnotě několika desítek až stovek miliard amerických dolarů. Na základě výše spravovaných aktiv jsme vybrali 10 nejvlivnějších soukromých rodinných kanceláří na světě. Jaké to jsou?

Hlavním cílem rodinné kanceláře je Family Governance a správa bohatství HNWI rodin. Family Office poskytují externí odborné poradenství, např. daňové, účetní a právní, ale i lékařské, v rámci cestovního ruchu či v oblasti cybersecurity. Zaměřuje se také na obchodní plány a investiční strategie, správu rodinného podniku, správu nemovitostí nebo návrhy na inovativní filantropické projekty odrážejících hodnoty rodiny.

Na základě amerického Sovereign Wealth Fund Institute (SWFI) jsme vybrali 10 nejvlivnějších Family Office světa. Nejnovější aktualizace žebříčku proběhla v polovině dubna 2021, kdy první desítku opustila rodinná kancelář Vulcan Inc. Seznam SWFI vychází z celkové hodnoty spravovaných aktiv. 

10. Euclidean Capital

$21,600,000,000

Americká společnost Euclidean Capital se v tomto žebříčku umístila na desátém místě, a to díky aktivům přesahujících 21 miliard amerických dolarů. Single Family Office se sídlem v New Yorku byla založena roku 2009 americkým matematikem Jamesem Simonsem. Prostřednictvím Euclidean Capital zakladatel spravuje veškeré soukromé a rodinné bohatství. Společnost investuje zejména do vědeckých inovativních projektů, do zdravotnictví, biotechnologií a digitálních technologií nebo například do umělé inteligence.

James Simons také v roce 1982 založil Renaissance Technologies Capital, americký hedge fond. Jako matematik vyvíjel nové matematické modely se záměrem inovovat investiční strategie. 

9. Soros Family Office

$25,000,000,000

Soros Family Office se s aktivy v hodnotě 25 mld. USD v žebříčku nejvlivnějších světových Family Office dostala na devátou pozici. Family office se sídlem v New Yorku investuje zejména do veřejných akcií a dluhopisů, komodit a deviz. Společnost založil roku 1989 George Soros jako hedge fond, jehož struktura byla v průběhu času změněna na Single Family office. 

George Soros je filantrop a analytik maďarského původu. Jeho práce se ubírá zejména do oblasti charity, např. když v roce 2017 převedl 80 % svých aktiv na nadaci Open Society Foundations. Investice této rodinné kanceláře směřují např. do start-upů.

8. The Grosvenor Estate

$25,134,800,000

Osmé místo v žebříčku obsadila Single Family Office The Grosvenor Estate. Aktiva rodiny Grosvenorů sahají za hranici 25 miliard USD. V čele společnosti sídlící v Chesteru ve Velké Británii stojí Hugh Grosvenor, Vévoda z Westminsteru.

Předmětem aktivit této společnosti je správa bohatství rodiny Grosvenorů. Family office investuje zejména do charitativní činnosti a uměleckých či historických sbírek. Velkou oblastí, do kterých kancelář investuje, jsou také reality, a to zejména venkovské statky a panství Grosvenorů ve Velké Británii a Španělsku. Řadu filantropických aktivit, které se týkají ochrany přírody, zajišťuje dceřiná společnost Westminster Foundation. Svou činností se The Grosvenor Estate snaží přispět k ekonomickému, sociálnímu a environmentálnímu vývoji společnosti.

7. Emerson Collective

$26,000,000,000

S hodnotou aktiv 26 mld. dolarů se v žebříčku nejvlivnějších světových Family Office umístila na sedmé příčce společnost Emerson Collective. Tuto SFO sídlící v kalifornském Palo Alto založila roku 2004 Lauren Powell Jobs, manželka Steva Jobse. Po Jobsově smrti Lauren zdědila akcie Applu. Emerson Collective je nezisková společnost zaměřující svou činnost zejména na podporu vzdělávání, životního prostředí, léčby rakoviny nebo na migrační reformu. Jednou z investičních oblastí této Family Office je Venture Capital. Za poslední desetiletí investovala do více než 30 start-upů. Firma vynaložila prostředky například na vývoj nadzvukových letounů.

Společnost jméno Emerson nese po Ralphu Waldovi Emersonovi. V 19. století byl americkým básníkem, esejistou a filozofem.

6. Bayshore Global Management

$30,100,000,000

Druhou polovinu nejvlivnější desítky světových Single Family Office otevírá Bayshore Global Management s aktivy převyšujícími 30 miliard amerických dolarů. Americká společnost, která je součástí Real Estate Industry, má své sídlo v Palo Alto. Zakladateli Bayshore Global Management jsou spoluzakladatel společnosti Google, Sergej Brina, se svou manželkou Anne Wojcicki. Sergej Brina je podle žebříčku Bloomberg Billionaires Index jedním z 10 nejbohatších lidí světa. Tato Single Family Office zaměstnává především privátní bankéře a odborníky v oblasti filantropie.

Novinkou z února 2021 týkající se Bayshore Global Management je expanze do Asie, konkrétně do centra obchodu Singaporu. Na konci roku 2020 tam byla založena dceřiná kancelář pojmenovaná po místě, kde sídlí společnost Google, North Bayshore.

ČTĚTE TAKÉ: JAKÉ JSOU NEJVĚTŠÍ MULTI FAMILY OFFICE SVĚTA?

5. MSD Capital

$31,000,000,000

Privátní americká společnost MSD Capital v žebříčku obsadila pátou pozici s aktivy v hodnotě 31 miliard amerických dolarů. Hlavní činností této Single Family Office je Wealth Management Michaela Della a jeho rodiny. Právě Michael Dell společnost roku 1998 založil. Dnes má hlavní sídlo v New Yorku a další pobočky v Santa Monice nebo West Palm Beach.

Privátní investiční společnost MSD Capital si klade za cíl dlouhodobě generovat co nejvyšší rizikově vyvážené výnosy. MSD má silnou firemní ideologii založenou na stabilním kapitálu, zkušenostech, reputaci a firemní kultuře. Do strategie obchodu s investicemi komponují klíčový risk management. Společnost stanovuje přísná kritéria, která potenciální obchod musí splňovat.

Roku 2009 byla partnery MSD Capital založena společnost MSD Partners, která poskytuje investiční poradenství. Významnými klienty MSD Partners jsou Michael Dell s rodinou. Společnost se zaměřuje na celosvětové investice a diverzifikaci aktiv.

4. Dubai Holding

$35,000,000,000

Aktiva v hodnotě 35 miliard USD zajistila čtvrté místo investiční společnosti Dubai Holding. Tato Family Office se sídlem v Dubaji ve Spojených arabských emirátech patří do skupiny investičních společností, Dubai Inc., podléhajících státní kontrole.

Dubai Holding založil v říjnu roku 2004 premiér a viceprezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Rášid Ál Maktúm. Hlavní aktivity holdingové společnosti probíhají v souladu s vizemi vlády SAE 2021 a hlavním záměrem jejího působení je zajištění udržitelné ekonomiky založené na inovacích a podpoře pokroku. Dubai Holding má široké pole působení. Investuje do 12 odvětví, do cestovního ruchu, vědy a vzdělání, průmyslu a dalších. Společnost převážně poskytuje zajištění správy investic.

3. Cascade Investment

$51,000,000,000

Na třetím místě se v žebříčku SWFI umístila holdingová investiční společnost Billa Gatese, Cascade Investment, která byla založená roku 1995. Aktiva této společnosti mají hodnotu 51 mld. dolarů. Rodinná kancelář má sídlo v americkém Kirklandu ve Washingtonu. Cascade Investment si zakládá na profesionálním přístupu ke klientovi, kdy se klient a jeho požadavky stávají nejvyšší prioritou. Cílem společnosti je především správa investic Billa a Melindy Gatesových.

Spoluzakladatel společnosti Microsoft rodinné bohatství dříve spravoval prostřednictvím společnosti Dominion Income Management, Cascade Investment vznikla jako pokračovací nástroj pro správu Gatesových investic.

2. Bezos Expeditions

$107,800,000,000

Stříbrnou příčku obsadila investiční společnost Bezos Expeditions s bohatstvím v hodnotě více než 107 miliard dolarů. Rodinná kancelář má sídlo na ostrově Mercer v americkém Washingtonu. Single Family Office spravuje aktiva Jeffa Bezose a jeho rodiny. Jeff Bezos společnost založil roku 2005 za účelem správy svého a rodinného kapitálu. Prostřednictvím Bezos Expedition financuje další dceřiné společnosti a projekty jako například nadaci Bezos Family Foundation nebo podniká v rozmanitých oblastech. Investuje například do Airbnb.

Jeffrey Bezos byl do roku 2020 považován za nejbohatšího muže planety. Ke svému jmění přišel díky založení amerického internetového portálu AMAZON.com. Původní online knihkupectví se rozrostlo do podoby obchodního řetězce s téměř veškerým sortimentem.

1. Walton Enterprises LLC

$169,198,990,155

Walton Enterprises je americká Single Family Office se sídlem v americkém Bentonvillu v Arkansasu. Ve správě aktiv má přes 169 miliard amerických dolarů, čímž se dostává na vrchol žebříčku Family Office s nejvyšší hodnotou spravovaného bohatství. Nejvlivnější Family Office světa vznikla v roce 2003. 

Walton Enterprises patří rodině Waltonů. Její členové jsou dle žebříčku Forbes mezi nejbohatšími lidmi světa. Rodina Waltonů v minulosti založila a nyní vlastní známý americký obchodní řetězec Walmart. Jako nástroj správy bohatství rodina Waltonů zvolila holdingový trust “Walton Family Holdings Trust”, který založila v roce 2015. Rodina Waltonů se též věnuje filantropii prostřednictvím své nadace “Walton Family Foundation”. Nadace podporuje vzdělání v třetích zemích, ochranu životního prostředí a komunity (např. začínající talenty, podniky…) ve své domovině.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články