Home AKTUALITY Největší ztráta osobního bohatství v historii Family Office

Největší ztráta osobního bohatství v historii Family Office

Autor Redakce

V uplynulých dnech dříve neznámá Family Office způsobila rozruch v investičním prostředí. Malý, nenápadný fond přišel o 40 miliard dolarů. Cestu ke ztrátě aktiv však lemují jen samé otazníky.

Ještě nedávno byla Family Office Billa Hwanga téměř neznámou. Ještě před pár dny si Bill Hwang skrze společnost Archegos Capital budoval čisté jmění velmi vysoké hodnoty. Výše jeho bohatství sahala až k jedním z největších na světě. Pak ale tohle skončilo a Bill Hwang se spolu se svou Family Office proslavil. Bohužel nechvalně.

Co je Archegos Capital?

Archegos Capital Management je Family Office založená v roce 2013 Billem Hwangem. Jeho rodinná kancelář se zaměřuje na investice, čistý kapitál společnosti v poslední době významně rostl. Prostřednictvím Family Office Hwang investoval do odprodejů akcií, a to především světových značek nebo bank. Čistý kapitál Family Office je odhadován zhruba na 10 mld. USD, ten se však vyšplhal údajně až ke 100 miliardám dolarů. Tento významný (a rychlý) růst však společnost a jejího zakladatele neproslavilo. Do popředí médií se Bill Hwang a Archegos Capital Management dostali ve chvíli, kdy o své jmění přišli. Vysoké částky miliard a z portfolia náhle zmizelo 40 miliard dolarů. Enormní pokles je připodobňován největší ztrátě osobního bohatství v historii rodinných kanceláří.

ČTĚTE TAKÉ: TOP 8 miliardářů, kteří zbankrotovali a přišli o vše

Co se stalo?

Family Office nakonec zradila vlastní strategie – rizikové sázky. Výsledkem byl  masivní výprodej akcií světových firem. Jejich hodnota dosahovala až k 20 miliardám USD. Ano, to pěkně zamávalo Wall Street. V rozsáhlé výprodeji byly akcie i některých globálně známých společností, jako jsou americké mediální společnosti (např. Discovery) nebo čínské firmy na technologie (např. Baidu).

Tento pákový způsob je velmi riskantní a je jen otázkou, jak se Hwangovi podařilo vše skrýt před regulatorními orgány. Ještě větší otazník však vyvolává fakt, že Hwang získal podporu velkých světových bank. Ty nyní přišly o nemalé sumy peněz.

Nikdo vlastně nic neví

Ví se, že Bill Hwang uzavíral riskantní sázky. Na jejich uzavírání využíval peněz zapůjčených od bank. Sázky pak směřovaly do akcií především mediálních společností. Avšak spousta investičních transakcí provedených Archegos Capital Management není dosud známá. Jako Family Office totiž nemusí tyto informace zveřejňovat. Navíc se pravděpodobně Hwang pojistil tím, že použil deriváty, tzv. swap celkového výnosu, k ukrytí jeho velkých investičních rozhodnutí. Výnosy ze „SWAP“ jsou často dále zhodnocovány rizikovým pákovým efektem.

Jak jsou banky poškozeny?

Některé známé světové banky, např. Credit Suisse nebo Nomura, propůjčily společnosti vysoké částky dosahující až k miliardám dolarů. Dle odborníků se však ztráta nedotkne zákazníků bank, škodu však pocítí především akcionáři.

Aktuálně však banky čelí další hrozbě. Jejich akcie na Wall Street výrazně klesly po tom, co jejich půjčky Hwangovi krachly. Investiční odborníci se však shodují, že banky situaci ustojí.

Jak je možné, že došlo k tak riskantním investicím?

To je otázka, kterou nyní řeší snad celý investiční svět. Jak je to jen možné, že tento muž unikl regulatorním orgánům (v ČR by to byla např. ČNB)? Jak je možné, že jej podpořily banky svými vysokými půjčkami?

Odpovědí je několik. Z pohledu regulací může jít např. o to, že hedge fond byl strukturován jako Family Office. Rodinné kanceláře v Americe podléhají jen omezenému dohledu regulativního orgánu a nemusí zveřejňovat mnoho důležitých informací. Spekuluje se tak o tom, zda Bill Hwang nevyužil tohoto výhodného instrumentu a riskantní investice tak provedl „pod pokličkou“. V případě, že by jeho společnost byla strukturovaná jako hedge fond, nebylo by z důvodu regulací podstoupit takové riziko. A pravděpodobně ani banky by nebyly tak shovívavé, jako u lukrativní rodinné kanceláře, jejíž hodnota stále roste.

Kdo je Bill Hwang?

Bill Hwang začínal v 90. letech v Hyundai Securities jako obchodník s akciemi. Velkou zkušenost si však přinesl z pozice kapitálového analytika v Tiger Managementu. Od té doby je „pod ochranou“ legendárního manažera Tigeru Juliana Robertsona. V Tigeru Hwang založil hegde fond, který cílil na asijské investice. Pak se ale dostal do průšvihu. V roce 2012 se přiznal k nekalému obchodování s akciemi skrze zasvěcené osoby. Souhlasil se zaplacením vyrovnání ve výši 44 milionů USD. Jeho problém z minulosti u někoho vyvolává další otazník: Jak je možné, že banky poskytly vysoké půjčky osobě s černým puntíkem z minulosti?

V současnosti je Hwang zakladatelem a výkonným ředitelem rodinné kanceláře Archegos Capital Management. Zároveň je spoluzakladatelem nadace „The Grace and Mercy Foundantion“, jejíž aktiva dosahují cca 500 milionům dolarů. Nadace podporuje náboženství (křesťanství), umění, vzdělání nebo chudobu či spravedlnost.




Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články