Home Řízení rodinySpráva rodiny ESG jako téma pro úspěšný transfer bohatství

ESG jako téma pro úspěšný transfer bohatství

Autor Dana Halušková

Mezigenerační přesun bohatství je obrovskou výzvou, a tak movité rodiny stále hledají cesty, jak si tento proces usnadnit. Musí přitom zohlednit hlavně zájmy mladé generace, kterou zdaleka nezajímají jen zisky. Jak udělat první krok a proč vsadit na společensky odpovědné (ESG) investice?

Úspěšný transfer bohatství je především o komunikaci mezi členy rodiny. Jak ale na ni? Častým pomocníkem je například rodinná filantropie, která se opírá o sdílené hodnoty, zachovává odkaz předků a zároveň zohledňuje i představy a cíle nástupců. Na začátku je tak potřeba najít společnou řeč a s tím mohou pomoci právě oblasti, které nastupující generaci zajímají. A společenská a environmentální odpovědnost k nim rozhodně patří.

ESG strategie, aneb jak začít diskuzi

Každá generace má jiné názory a ve finančních otázkách to platí dvojnásob. Přesun majetku tedy vyžaduje vzájemnou komunikaci, důvěru a pochopení. Podle expertů jsme právě nyní v rané fázi největšího transferu bohatství v dějinách lidstva a v sázce jsou miliardy dolarů. Zároveň nastává doba, kdy může mít rodinné bohatství výrazný dopad na naléhavé globální problémy.

Obrovské množství majetku přejde zejména do rukou mileniálů a tzv. generace X. Ze studie konzultační firmy Accenture vyplývá, že celkově proběhne předání majetku v hodnotě neuvěřitelných 30 trilionů dolarů čistého jmění. Většina Wealth Managerů a správců aktiv proto očekává obrovský nárůst poptávky po trendech, které jsou blízké nové generace. Další investiční strategie tak pravděpodobně ovládnou ESG investice, a to už během příštích dvou až tří let.

Mám pocit, že musíme budoucí generaci nějak pomoct, abychom ji na dědictví co nejlépe připravili. Je nutné s ní mluvit o jejích potřebách, o tom, co je pro ni důležité. Díky tomu zvládne svoje začátky lépe a rychleji,“ říká v tiskové zprávě Angie O’Leary, vedoucí oddělení Wealth Planningu ve společnosti RBC Wealth Management — U.S. 

Až 73 % afluentních mileniálů dává podle společnosti RBC Wealth Management přednost investicím, které pomohou společnosti a ochraně životního prostředí. To znamená až dvojnásobný nárůst zájmu o tuto problematiku oproti jejich předchůdcům z řad boomerů. Způsob svého podnikání tak musí měnit i finanční poradci.

ČTĚTE TAKÉ: JAK INVESUJÍ MOVITÍ MILENIÁLOVÉ?


ESG jako klíč k mezigenerační komunikaci?

Zejména na začátku provází transfer bohatství řada otázek a nesrovnalostí. V řadě rodin stále panuje přesvědčení, že se o penězích před dětmi nemluví. Zbytečně tak končí jinak velmi přínosné diskuze ještě dříve, než vůbec započnou. ESG, jako jedna z velkých hodnot mladých investorů, tak může sloužit jako odrazový můstek pro započetí diskuze o rodinném majetku.

Mladí lidé ši často připadají nedostatečně vzdělaní a celkově nepřipravení na to, aby mohli převzít odpovědnost za tak velký majetek. Jakmile ale dostanou příležitost, vše se může velmi rychle změnit. V otázkách ochrany klimatu a sociální odpovědnosti se naopak cítí sebejistě. Stačí jim tedy ukázat, že i tyto znalosti a zájmy můžou při správě svého portfolia využít. 

 „ESG je ale skvělou příležitostí i pro potomky. Mohou tak přinést na stůl něco, čemu jejich rodiče možná nerozumí. Zato mladší generace má vrozený smysl pro to, jak vypadá environmentální a společenská odpovědnost a zvládne ji tedy mnohem lépe začlenit do portfolia,“ zmiňuje v tiskové zprávě Kent McClanahan, viceprezident odpovědného investování v RBC Wealth Management-U.S.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články