Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Jak investují movití mileniálové? Příliš neriskují a zajišťují se na penzi, ukazuje výzkum

Jak investují movití mileniálové? Příliš neriskují a zajišťují se na penzi, ukazuje výzkum

Autor Redakce

Afluentní mileniálové nejsou tak odvážnými investory, jako byli jejich rodiče. Vyhýbají se rizikovým produktům a myslí i na vzdálenější budoucnost. Ani v dnešní náročné době jim ale nechybí optimismus a naděje v lepší zítřky.

Movití třicátníci si dnes často nemůžou dovolit nemovitost podle svých představ. A navíc se obávají, že budou muset pracovat i v důchodovém věku. Na druhou stranu investují do korporátních dluhopisů, depozitních certifikátů i luxusního zboží a věří, že se v následující dekádě jejich finanční situace zlepší. Překvapivým zjištěním je, že 40 % movitých třicátníků nevěří akciovým trhům a investice považují za rizikové. Vyplývá to z údajů průzkumu serveru Investopedia.com, kterého se zúčastnilo 1.450 respondentů. 

Čím lepší finanční vzdělání, tím vyšší sebevědomí

Jen 37 % mileniálů považuje podle průzkumu svoje znalosti investičních produktů za dostatečné. Naopak více než polovina dotázaných se obává vstoupit do investičního trhu, a to ani v rámci plánování své penze. Finanční gramotnost je přitom pro nakládání s penězi naprosto zásadní a spolu s obavou z akcií je jedním z hlavních faktorů, proč mladí movití neinvestují. Vyšší míra znalostí se pojí s pozitivními emocemi a naopak potlačuje ty negativní, především strach ze špatných investičních rozhodnutí nebo pocit, že nemáte ve svých penězích pořádek. 

Cítím, že mám finance pod kontrolou, a tak můžu ovlivňovat svoji budoucnost. Navíc mě baví sledovat čísla, která dokazují, jak rozšiřuji své bohatství,” popsal ve výzkumu jeden z respondentů, který se považuje za adekvátně vzdělaného. Průzkum také odhalil, že mileniálové, kteří se cítí finančně gramotní, mají 5 krát vyšší pravděpodobnost činit vlastní finanční rozhodnutí. Důvodem je, že se ve svých investicích cítí sebevědoměji.

Oceňují širokou nabídku investičních produktů, ale často se cítí zahlcení

Pro mileniály je nabídka investičních aktiv pravděpodobně příliš velká. Nejvíc oceňují dluhopisy, oblibu také nachází u spořících účtů. To je velmi liší od tzv. Gen X. V porovnání s generací X mnohem méně investují nejen do nemovitostí, ale i do akcií. Podobně oblíbené jsou u obou věkových skupin dluhopisy. Naopak na spořicích účtech si mileniálové nechávají vyšší částky než jejich předchůdci.

Důvodem jejich nedůvěry bývá strach ze ztráty majetku chybným rozhodnutím. Vliv také může mít to, že se jedná o generaci vyrůstající v době ekonomické nejistoty. Často se tak poohlížejí po profesionálech.

Důvěřují finančním poradcům

Stejně jako jejich rodiče si i mileniálové najímají finanční poradce, Wealth Managery a další odborníky po správu majetku. Profesionálům důvěřují zejména ti vzdělanější a jejich služby si téměř všichni pochvalují. Zajímavé je i to, že informace zdaleka nečerpají jen ze sociálních sítí, blogů nebo podcastů. Až 58 procent účastníků průzkumu čte knihy a 48 procent pravidelně sleduje také magazíny s finanční tématikou.

Nepodceňují zajištění na důchod

Mnoho mileniálů má obavy z toho, že státem vyplácený důchod brzy přestane existovat. Případně bude jen velmi nízký. Celých 64 procent z nich si tedy na důchod spoří už teď a se zajištěním na stáří počítá také ve svojí investiční strategii. K tomu jim mimo jiné pomáhá pravidlo čtyř procent, které říká, že bychom si měli naspořit takovou částku, aby naše výdaje vůči ní činily pouze čtyři procenta ročně. Podrobněji jsme tento princip popsali zde.

Výsledky průzkumu si můžete prohlédnout zde.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články