Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Jak na plánování penze podle pravidla 4 %?

Jak na plánování penze podle pravidla 4 %?

Autor Redakce

Existuje mnoho rad a teorií, jak našetřit jmění na penzi pro uchování životního stylu nebo naplnění cílů. Často ale chybí konkrétní data a výpočty. Pravidlo 4 procent je nabízí konkrétní návod pro plánování svých příjmů v penzi, a to formou výpočtu jasné částky, kterou můžeme každý rok čerpat ze svých úspor tak, aby nám vystačily na pokrytí výdajů i životního stylu v penzi. Je to opravdu dlouhodobě funkční?

Čím dál více osob řeší otázku zajištění na penzi. Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trhu ČR z listopadu 2022 je nejčastějším motivátorem k investování nedůvěra v státní důchodový systém a tedy vytvoření tzv. polštáře na penzi, označilo jej celkem 37 % dotazovaných. Další 34 % odpovědí bylo směřováno právě k zajištění aktivního životního stylu v důchodovém věku. V dnešní turbulentní době tak investoři hledají konkrétní tipy, jak si v důchodovém věku zachovat stejnou životní úroveň. Možností se najde hned několik a jednou z nich je i dodržování pravidla čtyř procent. V čem tento princip spočívá? A jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Co je pravidlo 4 %?

Pravidlo 4 % indikuje, kolik z našetřených úspor můžete v penzi vybrat, aniž byste o své peníze přišli. Podle konceptu je toto číslo na 4 % – tzn. ročně můžete z našetřených financí vybrat 4 %, aby vám úspory vydržely napořád. Podle toho se pak lze dopočítat toho, jaké by měly být vaše investiční cíle co do hodnoty investic tak, abyste si zachovali dosavadní životní styl. Čistě hypoteticky by vám podle pravidla neměly nikdy dojít peníze.

Pravidlo také počítá s tím, že daná 4 % každým rokem můžete navýšit o inflaci.

Příklad

Víte, že vaše měsíční výdaje na bydlení, energie, jídlo i životní styl se pohybují kolem 35.000 Kč měsíčně. Roční výdaje jsou tak 420.000 Kč.

420.000 Kč = 4 % úspor podle pravidla čtyř procent

Na penzi byste tak měli mít naspořeno celkem 10.500.000 Kč, aby vám podle pravidla 4 % peníze „nikdy nedošly“.

Pokud se plánujete na penzi mezinárodně přemístit nebo cestovat, plnit si své sny a věnovat se aktivnímu životnímu stylu, mohou být roční výdaje vyšší. Pak ale je nutné zvýšit i své úspory.

Pokud např. očekáváte průměrné měsíční výdaje ve výši 100.000 Kč, lze se dopočítat:

Roční výdaje = 1.200.000 Kč = 4 % vašich úspor

Výše vašich úspor (100 %) = 30.000.000 Kč

Za tvůrce konceptu je považován kalifornský finanční poradce William Bengen, teorii se tak občas přezdívá „Bengenovo pravidlo.“ Dle dostupných informací s tím Bengen přišel zhruba v polovině 90. let. Pracoval přitom s naspořenou částkou, kterou rovnoměrně investoval do akcií a dluhopisů. Klíčem k úspěchu pro něj byly historické výsledky akciového a dluhopisového trhu mezi roky 1926 a 1976. Vzal v úvahu i krizová období během 30. a 70. let, aby ukázal, že ani tehdy nedošlo k vyčerpání finančních prostředků za méně než 30 let. Bengen doporučil portfolio rovnoměrně rozdělit na akcie a dluhopisy a počítal s odchodem do důchodu zhruba v 65 letech. 

Proč právě čtyři procenta?

Bengen ve svojí teorii zdůraznil, že čtyři procenta jsou jistotou i v případě naplnění nejhoršího scénáře. Sám mluvil také o pěti procentech, která doporučují někteří současní experti s tím, že si tak zajistíte pohodlnější život, aniž byste riskovali více, než je nutné. Na druhou stranu se najdou i odborníci, kteří každý rok doporučují vybírat pouze tři procenta z původní částky. Jiní pro změnu trvají na větší diverzifikaci portfolia a zahrnují do svých výpočtů i jiné investiční nástroje. Všichni se ale shodují na to, že s rostoucím věkem bychom měli směřovat k nižší rizikovosti.

Výhody a nevýhody tohoto principu

Velkou výhodou je, že pravidlo čtyř procent funguje velmi jednoduše. Pravidelný a stabilní příjem si tak může zajistit úplně každý. Stačí jen sledovat své příjmy a výdaje a samozřejmě také vývoj trhu. Přesto byste si měli dát pozor na několik věcí. Například na přílišné utrácení. Vždycky samozřejmě není jednoduché pravidlo dodržet, ale pro vaši budoucí finanční situaci je to opravdu zásadní. Jinak byste porušili jistinu a mohli o část peněz přijít. Navíc je nutné počítat i s neočekávanými výdaji na zdravotní potřeby, vzdělání dětí či nenadálé situace.

Doporučujeme se nespoléhat pouze na jedno takové pravidlo. Stoprocentní investiční rady neexistují, i pravidlo čtyř procent je tedy pouhým vodítkem, vychází z historických výsledků, a v budoucnu nemusí platit. Častým nástrojem k plánování životních výdajů v penzi, zachování životního stylu i k úhradě neočekávaných výdajů je svěřenský fond.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články