Čeští hokejisté se po 14 letech dostali do finále na mistrovství světa! Naposled o zlato bojovali (a vybojovali) v Kolíně nad Rýnem v roce 2010. Na podporu českých sportovců a celého jejich realizačního týmu jsme všem čtenářům zpřístupnili rozhovor s Tomášem Plekancem, který vznikl pro 5. číslo Wealth Magazín – Premium (březen 2023). Tomáš je aktuálně jedním z trenérů českého národního týmu. Čtenářům přejeme příjemné čtení a českým hokejistům hodně štěstí ve večerním finálním duelu se Švýcarskem!
Hokej bychom mohli považovat za národní sport České republiky. Mistrovství světa ročně sledují miliony diváků. Například v roce 2022 sledovalo živý přenos zápasu o bronz 1,32 milionů českých diváků a vysílání se tak stalo nejsledovanějším pořadem dne. O hokejistech, zvláště z těchto šampionátů, se toho ví mnoho. Jejich životy bývají často pod drobnohledem médií. Co je ale více zahaleno tajemstvím, je to, jak vrcholoví hokejisté spravují svůj majetek? Naše šéfredaktorka proto vyzpovídala profesionálního hokejistu Tomáše Plekance.
Tomáš Plekanec. S tímto jménem si většina lidí spojí hokej, český národní tým i NHL. A to dokonce i já, sportovní analfabet. Tomáš za svou kariéru působil v několika hokejových klubech, nejdéle v NHL v kanadském Mont Realu. „Měl jsem štěstí, že jsem to měl oproti jiným hokejistům jednodušší a nevyměnil spoustu klubů a měst,“ uvědomuje si hokejista.
Tomáš Plekanec byl též několikrát členem národního týmu pro reprezentaci ČR na Mistrovství světa v ledním hokeji, z toho třikrát šampionát zakončil s medailí na krku. Zajímalo nás, jak přistupuje nejen ke správě majetku, ale i k řízení životního stylu a rizik při mezinárodním přemístění mezi zámořím a Českou republikou. A také samozřejmě to, jaké jsou jeho další životní plány.
Hokeji se věnujete prakticky celý život a za svou kariéru jste působil v různých klubech po celém světě. Jak se tyto změny promítají do Vašeho životního stylu?
Měl jsem štěstí, že jsem hrál dlouho v jednom klubu. Toho cestování a změn prostředí zase nebylo tolik. Moc zkušeností se změnou bydlení tedy nemám. V zahraničí jsem byl několik let, ale prakticky to bylo na jednom místě. Resp. tři roky v Hamilton Bulldogs a pak 15 let v Mont Realu. Pro mě to tak bylo jednodušší.
Musel jste někdy řešit záležitosti či rizika spojená s mezinárodním přemístěním nebo změnou daňové rezidentury při přechodném pobytu v zahraničí?
To jsou spíše otázky pro moje finanční poradce, které mám už více jak 20 let. Oni mají na starosti všechny tyto věci. Tohle jde mimo mě, i když nějaký přehled o tom samozřejmě mám. Zajišťují pro mne komplexní poradenství, finance, investice i daně. Tito poradci se postarají téměř o všechno včetně stěhování, financí, daní…
Vaše poradce Vám zajistil hokejový klub nebo jste si je vyhledal sám?
Sám, většinou. Ono je několik způsobů. Hráči tak mají agenta, který:
- má buď svého externího poradce, nebo
- vám někoho může doporučit.
Navíc jsem byl i v situacích, kdy si hráči mezi sebou sdíleli zkušenosti s poradci a mluvili o tom. Někdy i člověk narazí na někoho, kdo sdílí jeho hodnoty a plní jeho představy. Tito lidé ale často bývají nějakým způsobem propojení s hokejem.
Mluvil jste o tom, že máte přehled o správě svého majetku. Víte, jaké investiční nástroje nebo strategie jsou ve Vašem případě používány?
„Je to hodně o důvěře. Člověk jim musí věřit a musí vědět, že to dobře dopadne.“
Obecně bych se do toho asi nepouštěl. Nechávám to spíš na svých poradcích a jednou za měsíc až dva si děláme přehled a vyhodnocení. Jsme v pravidelném kontaktu, kdy mi vysvětlují, co je zrovna v danou dobu nejlepší. Je to hodně o důvěře. Člověk jim musí věřit a musí vědět, že to dobře dopadne.
Promítají se do správy majetku i Vaše hodnoty nebo je to zcela v jejich režii?
Určitě se jedná o bezpečné investice. Nejdu do nějakých riskantních investic s potenciálně velkým výnosem, ale i velkým rizikem. Spíš je to o jistotě, alespoň v těch větších částkách. Pak už nechávám na nich, nějakou malou část můžou eventuelně vložit do většího rizika. Ale je to jen malé procento majetku.
Správa majetku často vyžaduje i jeho ochranu včetně ochrany jména, digitální i osobní bezpečnosti. U známých osob to platí dvojnásob. Jak přistupujete k takové ochraně?
Také toto řeším s mými poradci, o kterých jsme již mluvili. Tyto záležitosti mají pod kontrolou. Bavíme se o tom na našich setkáních. Tohle je určitě na nich včetně toho, jaké strategie ochrany jména i majetku postaví. Moji poradci jsou ale ze zahraničí, vše se tedy koordinuje mimo ČR.
Jste ženatý, máte děti. Co vše je nutné zařídit v případě přechodného zahraničního pobytu celé rodiny?
V době, kdy jsem se po 15 letech vracel do ČR, jsem byl v rozvodovém řízení. Byl to tedy jiný případ, než to bývá. Ale obecně to je velmi komplikované. Za prvé tam člověk odjíždí s „dvěma taškami“ a vrací se skoro s celým kontejnerem. To byl asi tenhle případ. Spíš je to ale o tom, jaké člověk potká lidi, kdo to organizuje… Pak to často přechází na ten tým. V mém případě jsem si to ale zrovna organizoval sám.
Jak vypadá takový Time Management vytíženého sportovce?
Time Management se spíš týká dětí, není to tedy nic neobvyklého. Aktuálně se vše točí prakticky jen kolem dětí, škol, školek, kroužků… A pak samozřejmě člověk musí zohlednit vše i s ohledem na zápasy, tréninky atd. To už je u nás ale taková běžná denní rutina. Samozřejmě se to neobejde bez podpory, tedy manželka a celá rodina podporuje toho hokejistu, ať je single nebo s dětmi. Vše je to o tom, jaké máte doma zázemí.
Připravujete se nějakým způsobem na předání majetku další generaci?
To už mám, doufám, vyřízené. Všechno to vychází od mých poradců. Oni ví přesně, kdy je co dobré udělat, v jakou dobu je nejlepší dané struktury nastavit tak, aby to bylo vhodné pro děti, a zároveň aby tam nebylo nic, co by nás v budoucnu překvapilo. Mám nějaké trusty, ale vše běží v zahraničí.
Jaké jsou podmínky ukotvené ve Vašem trustu, např. pro plnění obmyšleným?
„Vše se rozdělilo takovým způsobem, aby to bylo spravedlivé. Alespoň abychom to měli pro tuto chvíli zajištěné. Další věci asi potom eventuelně přijdou k řešení.“
Máte nějaký majetek nebo investice i zde v ČR?
Několik nemovitostí. Ale to je všechno, jinak mám vše alokované v zahraničí.
Investoval jste nebo zamýšlíte se nad investicemi do potenciálního vlastního podnikání?
Ne, nepřemýšlím nad žádným podnikáním, nemám to zatím v plánu. Jak jsem říkal, jedná se spíš o konzervativní investice. Nemám tedy v plánu začít podnikat.
Věnujete se i filantropickým nebo charitativním projektům?
Spíše v rámci charitativní podpory. S manželkou jsme členy Nadačního fondu Radost dětem. Občas se pak věnujeme těmto věcem a jsme rádi, že můžeme podpořit právě děti.
Máte v rámci investiční strategie nastavené i plánování penze? Zvláště s přihlédnutím k tomu, že „sportovní důchod“ je povětšinou dřívější než u jiné profese.
Tím, že jsem pracoval v zahraničí, tak zajištění do budoucna určitě jsme. Jak říkám, tohle všechno je nastavené v zahraničí. 15 let jsem hrál v NHL, kde je všechno už předem připravené pro hokejisty právě s ohledem na tyto potřeby.
Aha. Jako sportovní lajk mám pouze zprostředkované informace, tedy z televizních pořadů apod. Tam to často působí, že za člena týmu – ve Vašem případě hokejistu – klub zaplatí klubu a „koupí“ si tím daného hráče. Ve mně to často evokuje pocit, že z toho sportovce nemůže nic mít.
Tady v Česku ten systém takto funguje, to je pravda. V Americe, nebo tedy v Kanadě, to tak není. Tam se přebírá hráč i s celou jeho smlouvou, kterou má sportovec jasně danou. Hráč pak v ČR z toho přestupu, resp. z těchto financí, nemá opravdu nic. Naopak v té Americe je i v této částce vytyčený nějaký podíl pro sportovce. Vše se domlouvá dlouhou dobu dopředu. Z 99 % ta situace nenastane, pokud sám sportovec nemá zájem o přesun do jiného klubu. Když nechce, tak se prostě obchod neuzavře.
„Ideální plán je, abychom v týmu fungovali jako jedna rodina… Musí si to sednout v tu danou chvíli. Každý tam jdeme s jinými názory, pocity, s nějakou svou minulostí. Nelze to úplně zařídit.“
Tomáš Plekanec, 2023
Několikrát jste byl na mistrovství světa v hokeji. Jaký je život před mistrovstvím světa a po něm?
Spíš je to velká zábava. Není to životná změna. Akorát se to musí zkoordinovat, zvlášť když jste v Americe. Je to dlouhá sezona a vám to vezme spoustu času na tréninky, většinou v létě. Jinak je to ale spíše zábava.
Zrovna na MS jde vidět velká týmovost a vlastně je z toho i cítit ta zábava, o které mluvíte. Tým často bývá i v podnikání základem úspěchu a rodinné podniky si na vztazích velmi potrpí. Lze pak takový tým přirovnat k rodině či „rodinnému podniku ve světě sportu“?
Bývá to tak, je to základ úspěchu. Ale nedá se to naplánovat. Nedá se říct, teď budeme jak rodina. Musí si to sednout v tu danou chvíli. Každý tam jdeme s jinými názory, pocity, s nějakou svou minulostí. Nelze to úplně zařídit. Ale ideální plán je v tom, abychom fungovali jako jedna rodina.
Využíváte poradců při řízení Vašeho životního stylu?
Vše si řídím sám, do toho mi už moc nemluví.
S tím souvisí i concierge služby. Využíváte takových služeb?
Chvilku jsem je využíval, ale momentálně ne. Když máme děti, už není tolik cestování. Když někam jedeme, je to spíš o tom chvíli trávit pospolu. Je pak pro nás jednodušší si vše zařídit po vlastní ose.
Máte již představu či vizi toho, co budete dělat po skončení Vaší aktivní hokejové kariéry?
Jak jsem říkal, nějaké velké investiční plány do budoucna asi nemám. Mám 4 děti, takže se spíš vše bude točit kolem nich a kolem mé rodiny. Také pravděpodobně zůstanu pracovně kolem hokeje. Nepředpokládám, že bych se pustil do něčeho dalšího.
Co Vás ještě letos čeká?
Já doufám, že mě čeká hodně cestování. Doufám, že dohrajeme sezonu lépe než tu minulou. Takže půjdeme do Play-off. Hlavně se ale těším na to cestování.