Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie 26 investičních pravd, které nikdy nezestárnout.

26 investičních pravd, které nikdy nezestárnout.

Autor Tomáš Krsička

Investice. Pojem základní tržní terminologie. Pojem, o kterém naleznete mnoho tvrzení, některá se v průběhu času mění, jiná nikoliv. Přečtěte si 26 věčných výroků o investicích dle Tomáše Krsičky.

1) Historická výkonnost nezaručí budoucí výnos. Přesně z tohoto důvodu každý rok vzniká tolik nových fondů a tolik starých zaniká, aby vždy byly aspoň nějaké s dobrou historickou výkonností… Než se i těm nezadaří a budou nahrazeny novými.

2) Chování trhu nelze odhadnout. Ani na další den, ani na další rok.

3) I když vy ji znáte, ostatní se mohou plést. To, že investujete do firmy, kterou dobře znáte, ještě neznamená, že ji ocení i další investoři.

4) Vzít si úvěr na investice je špatný nápad. Kdyby to šlo tak jednoduše, tak to banky dělají samy a nepotřebují nás.

5) Pokud se děje něco jinak, než jste očekávali, a jsou rozumné důvody, proč to tak je, tak není řešení vyčkávat, že se to nějakým zázrakem za chvíli obrátí a budete z toho venku. Neobrátí, bude to ještě horší.

6) Emoce jsou cesta do pekla. Při investování vlastních peněz to platí dvojnásob.

7) Níž už to jít nemůže. Ale může, dno je u většiny investic vždycky nula.

8) Výš už to jít nemůže. Ale může a většinou také půjde, pokud jste se již rozhodli a svoje investice prodali.

9) Dobrá firma nemusí znamenat dobrou akcii a naopak. Vaše nejlepší investice může být do společnosti těsně před krachem a naopak na akciích super společnosti můžete prodělat balík.

10) Neexistuje investiční systém, který by jen vydělával. Ztráta je přece také byznys.

11) Doporučení bank a makléřů pro akcie a další instrumenty není založeno na exaktních znalostech, ale na odhadech budoucnosti.

12) Každý investor se rád chlubí úspěchy, o ztrátách nikdo nemluví. Proto to také vypadá, že na investicích všichni jen vydělávají.

13) Investiční doporučení nejsou zjevená pravda. Vaše motivy pro investici a motivy doporučujícího budou pravděpodobně úplně rozdílné.

14) Garance na investici je pouze tak silná, jak silný je ten, kdo garanci dává. To platí pro strukturované produkty i všechny další investice.

15) Existuje jen málo geniálních investorů, o kterých se píše více než jedenkrát za život. Většině se náhodně povede jedna transakce, ale stejný úspěch už nikdy nezopakují.

16) Neexistuje jistá investice. Investice do „nejbezpečnějších aktiv“, jako jsou zlato, diamanty a různé další „jistoty“, se mohou ukázat jako to nejrizikovější, co jste v životě udělali.

17) Osobní poradce není bůh. Neriskujte celou investici jen proto, že mu „něco“ vyšlo v rámci dotazníku.

18) „Budoucí“ pohyb akcií z grafu si zpětně vždycky snadno určíte. V reálném životě to tak jasné zdaleka není.

19) I nerealizovaná ztráta je ztráta, pokud nenajdete nikoho, kde by to za vaši „správnou cenu“, na kterou čekáte, koupil.

20) Nikomu pod 30 nevěřte. Ať už jsou jeho ponožky jakékoliv barvy, nedávný absolvent ani té nejprestižnější školy neví nic o tom, co budou dělat trhy. I kdyby měl titul hlavní analytik velké skupiny. Můžete ho klidně ignorovat, protože je velmi dobře možné, že máte více zkušeností s investováním než dotyčný.

21) Kdo neprodělal dost vlastních peněz, nedokáže odhadnout riziko. U těch cizích je riziko vždycky menší.

22) Pokud o nějaké investici všichni mluví, už je pozdě. Protože to je ten poslední krok, který potřebují k úspěšnému dokončení své investice ti, kteří to vymysleli.

23) Investování je práce na plný úvazek. Musíte se tomu soustavně věnovat, rozumět problému, být disciplinovaný a mít dostatek zkušeností z předchozích neúspěchů.

24) Čím jistější si jste, že investicím rozumíte, tím spíše budete čelit ztrátám. Protože něco vždycky podceníte.

25) Čím je struktura investice komplikovanější, tím menší je šance, že bude úspěšná. Pokud investici nerozumíte, tak jediný, kdo na ní vydělá, je vaše banka.

26) Výborné nápady bank pro normálního člověka nefungují. Zvlášť v okamžiku, kdy si k tomu připočtou svoje náklady. Ale o tom už nikdo z analytiků nemluví. 

Autor: Ing. Tomáš Krsička, CFA – Chief Investment Officer společnosti Accredio


Chcete dostávat pozvánky na akce a bezplatné webináře?
Přihlaste se k odběru novinek!

Související články