Home LifestyleŽivotní styl Pandemie posunula investování k ESG investicím. Jak můžete světu pomoct vy?

Pandemie posunula investování k ESG investicím. Jak můžete světu pomoct vy?

Autor Redakce

Kladete si někdy otázku, co v tomto dnešním světě bude s generací, která přijde po nás? Poradíme vám, jak můžete přispět k lepšímu světu.

Společensky odpovědné investování. Tento typ investic se čím dál víc těší oblibě nejen u investorů, ale také u široké veřejnosti. Zájem o „zelené investice“, jak je SRI často přezdíváno, v době koronavirové prudce vzrostl. A nejedná se pouze o investice. Jedinci a rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) v krizi Covid – 19 daruje svá aktiva na filantropické účely právě v oblasti ESG fondů, především v pilíři environmentálním a společenském.

Co je společensky odpovědné investování?

Společensky odpovědné investice je druh takových investic, které se zaměřují na návratnost investice a dopady v oblasti životního prostředí, společnosti a řízení podniku. Odtud pramení název ESG investování: Enivonment, Social, Governance. Následující tabulka ukazuje, jak se hodnotí podnik na základě ESG kritérií.

Zdroj: MSCI Methodology, Listopad 2020

Jaký vliv má pandemie Covid-19 na udržitelné investování?

Na počátku koronakrize se očekávalo, že ESG investice půjdou ke dnu. Firmy krachovaly, lidé přicházeli o zdroj příjmů. Čekalo se téměř až na kolaps. Po tom, co SRI konečně u veřejnosti získalo oblibu. Avšak opak byl pravdou. Proč? To není zcela jisté. V průběhu roku 2020 vzniklo mnoho různých českých i zahraničních studií zkoumajících vztah mezi pandemií Covid-19 a ESG investováním. Některé tvrdí, že investoři i veřejnost chtějí přispět ku dobru naší planety, protože covid je důsledek našeho chování k matičce Zemi. Jiné zase tvrdí, že investoři se snaží svou troškou podpořit podniky a jejich zaměstnance, kteří většinu roku trávili na home office. Důvod? Ve stručnosti, lidem chybí osobní kontakt, potřebují lepší technologické vybavení a je třeba podpořit ty firmy, které se o své zaměstnance starají i na home office.

Co ale jasné je, ESG investice vzrostly, a to razantně. Dle srpnové zprávy CNBC (2020) dokonce zažily svou historický vrchol, když společensky odpovědné investice přesáhly hranici jednoho bilionu dolarů.

Jak můžete svými investicemi pomoct k lepšímu světu?

Možná se to vám zdá jako jehla v kupce sena. Ale ano, i to pomůže. „Peníze představují velkou moc, a když je budeme využívat zodpovědně, tak můžeme tou svojí trošičkou přispět k tomu, aby náš svět byl maličko lepší, říká Ivona Butcher, specialistka na ESG investice.

Pokud chcete svým investičním jednáním nejen přispět, ale i pomoct lepšímu světu, nejde pouze o jednu investici. Jedná se o proces. Na začátku si stanovte, co vlastně chcete změnit. Obecně se nejčastěji investují ta aktiva, která odrážejí osobní hodnoty investova. Chtěli byste zachránit planetu? Nebo věnovat do kvalitního vzdělání a pracovního zázemí?

Než začnete s ESG investováním, odpovězte si na tyto otázky:

Může mé investování něco ovlivnit?

Výhodou společensky odpovědného investování je, že pomáháte k lepšímu světu, a zároveň tím není ohrožena návratnost vašich investic. Výzkumy navíc dokazují, že zelené investice přinášejí nižší riziko, než tradiční způsob investování.

Je možné investovat v duchu svých hodnot?

Ano. Stačí si vhodně zvolit, kam investovat. Je jen na vás, zda se chcete zaměřit na přírodu, podpořit chudé oblasti nebo zastávat spravedlnost v podnicích. Nebo všechno z toho. V současné době existuje již mnoho agentur, které se specializují na vyhledávání společností dle ESG kritérií. Nejste si jistí, zda vybraná firma splňuje podmínky v souladu s vašimi hodnotami? Tyto agentury vám pomohou vybrat správně.

Vypovídá má volba něco o mně?

Hlavní ideou ESG investic je udělat něco pro ostatní. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv ze tří pilířů (environment, společnost, řízení podniku), nevypovídá to nic o vás. Je to něco, co vypovídá o celém světu a o nás, o všech. Navíc se vám investice navrátí (+ pro vás) a pomůže světu (+ pro ostatní).

Společensky odpovědné investování v ČR

Obliba udržitelných investic roste všude po světě, i v České republice. O zelené investování se zajímá čím dál více investorů, proto i v České republice vznikají tzv. ESG fondy. Vypsali jsme pro vás některé společnosti, které nabízejí možnost odpovědně investovat:

  • Amundi
  • Conseq
  • Cyrrus
  • ČSOB
  • Erste Asset Management
  • Generali Investments
  • NN Investment Partner
  • Redside Fund Management
  • a další
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články