Home Řízení rodinySpráva rodiny Jak úspěšně připravit své děti na povinnosti a odpovědnost, které přicházejí s bohatstvím

Jak úspěšně připravit své děti na povinnosti a odpovědnost, které přicházejí s bohatstvím

Autor Redakce

Bohatství. Život bez starostí, plný zážitků, štěstí, přátel, večírků ve stylu Velkého Gatsbyho… Představují si vaše děti bohatý život taky tak? Jak jim vysvětlit, že „bohatství“ znamená také povinnosti a odpovědnost vůči… všemu a všem?

Nejednou jsme se zmínili, že vlastnictví znamená odpovědnost. A to bez rozdílu, ať již vlastníte auto, barák, firmu nebo rodinné bohatství či jeho část. Jenže bohužel platí, že čím větší čistou hodnotu vaše aktiva mají, tím větší je vaše odpovědnost. Vy jste rodinné bohatství vybudovali nebo se jej snažíte udržet. Oba případy znamenají spoustu tvrdé práce, stresu, povinnost. V rodinných aktivech je vaše srdce i duše. Nejčastěji tak jednáte pro to, abyste mohli rodinná aktiva předat dalším generacím, zanechat odkaz. Cítíte tak odpovědnost vůči svým dětem i dalším potenciálním potomkům. Jak ale zajistit, aby vaše děti o majetek nepřišly?

Dovolte nám připomenout citaci Warrena Buffeta: „Chtěl bych svým dětem nechat dost na to, aby něco dokázaly, ale ne tolik, aby nedokázaly nic.“ Co tím chtěl americký magnát říct? Čím víc vaše děti jen tak dostanou, tím více budou utrácet.

Vy k majetku máte vztah, tvrdě jste pracovali, abyste jej vybudovali. Vaši potomci k němu však přišli „jen tak“. Nenechali v rodinném podniku své srdce a roky života, což má vliv na jejich vztah k firmě i vydělaným hmotným a nehmotným aktivům. Bez správného vedení další generace k odpovědnosti a povinnostem o majetek přijde.

Až 70 % rodin přichází o svůj majetek už v druhé generaci. Dle Martina Liebiho z privátního bankovnictví v Edmond de Rothschild banky se do třetí generace dostane pouhých 12 % rodinných firem. Důvodů je několik, ten hlavní je, že rodinám chybí majetkový plán a plán nástupnictví. Ruku v ruce s tím jde i vzdělání potomků o penězích a příprava další generace na zodpovědnost a povinnosti související s vlastnictvím rodinného bohatství. Sepsali jsme proto 5 tipů, jak naučit děti odpovědnosti a povinnostem, které přicházejí spolu s bohatstvím.

Za peníze si lásku nekoupíte

Ano. Víme, že chcete mít s dětmi dobrý vztah. Chcete, aby chtěly trávit čas s vámi, uznávaly vás a vaši práci, jezdily na rodinné výlety nebo si s vámi daly nedělní oběd. Nedocílíte toho ale tak, že potomky budete zahrnovat penězi. Tedy, alespoň ne tak, aby jejich vztah k rodině byl upřímný.

Pokud budete dětem kupovat vše, na co jen pomyslí, budete jim dávat enormní částky financí na zábavu, akorát je naučíte neuváženě utrácet. Může se tak stát, že v dospělosti se dostanou do vysokých dluhů, sporů s nevhodnými osobami… O penězích a jejich hodnotě je učte. Ukažte jim, jak je důležité šetřit, opatrovat své bohatství a nerozhazovat. Vysvětlete svým potomkům, že peníze nepadají z nebe a na všechno, co doma máte, jste museli vydělat.

Jak vzdělávat děti o penězích? Přečtěte si našeho průvodce.

Posilujte vztah s dětmi

V první řadě je potřeba utvořit si rodinnou kolektivní identitu prostřednictvím sdílených hodnot a rodinné kultury. Dodržujte společné tradice, vytvořte si vzpomínky a zážitky, učte děti domácím povinnostem. To vše vám pomůže nejen sdílet mezi potomky vizi vaší rodiny, ale utváří vzájemný vztah členů rodiny, především mezi vámi a vašimi dětmi.

Sdílet hodnoty, identitu nebo kulturu není však všechno. V každém vztahu je důležitá komunikace. A to i ve vztahu mezi rodiči a dětmi. Mluvte spolu a učte se od sebe navzájem. Nebo si jen tak povídejte. Věřte, že krátkým posezením se nejen o sobě navzájem mnohé naučíte, ale také upevníte vaše rodinné vztahy.

Vzdělávání v praxi

Nejúčinnější je a vždy bylo učit se praxí. Můžete stokrát číst teoretické rady, nazpaměť se učit příručky, nejvíc však zjistíte vlastní zkušeností. A stejně tak se nejlépe naučí vaše děti o rodinném bohatství. Zahrňte je do procesů správy rodiny, rodinného bohatství nebo je zapojte do rodinného podniku. Ukážete tak dětem vaši důvěru v ně a jejich schopnosti. Zároveň vaši potomci aktivním zapojením se do „rodinných aktivit“ získají vztah k rodinným aktivům a majetku. Oba případy přirozenou cestou zvyšují míru odpovědnosti k rodinnému vlastnictví. A odpovědnost lidi vede k plnění povinností.

Budujte sny

Každý má své sny. I vaši potomci. Mluvte s nimi o tom, co by chtěli dělat, čím by chtěli být, kam by se chtěli podívat, nebo jak a kde si představují svou budoucnost. A podporujte je. Nevnucujte dětem úspěch dle vašich měřítek. Rozumíme, že byste rádi předali vašim dětem rodinnou firmu. Ale pokud sní o tom být lékařem, ukažte jim svou podporu a pomozte jim dosáhnout vlastních cílů.

Neznamená to však, že nemůžete vaši vizi potomkům alespoň nastínit. Veďte je i k rodinnému bohatství a podniku, avšak upozorňujeme, buďte opatrní, netlačte na ně a nesnažte se změnit jejich úhel pohledu. Mohlo by to zapříčinit jen odvrácení se dětí od vás nebo celé rodiny, špatné vztahy, spory, hádky… S opatrností ukažte potomkům jejich možnosti, např. výše uvedeným zapojením dětí do rodinného podniku, můžete jim nabídnout brigádu ve vaší firmě, nebo jim jen ukázat, co je náplní vaší dennodenní činnosti.

Nechte děti chybovat

Chybami se člověk učí. Nechte proto chybovat i vaše děti. Pro vás jako rodiče je to jedna z největších výzev. Musíte je ale nechat „namlít si pusu“. Stejně jako děti necháte spadnout, když se učí jezdit na kole, aby věděly, že příště musí jet opatrněji. Obdobně musí každý z nás padat i v životě, abychom se naučili, že každé špatné rozhodnutí s sebou nese i důsledky. Když vidíte, že vaši potomci dělají chybu, můžete je upozornit, ale nenuťte je něco změnit. Nejlépe by sami měli přijít na to, že jejich jednání nebylo správné a že příště mají jednat jinak a dát na vaše rady.

Naše odporučení se však nevztahuje na chyby, které mohou významně ohrozit živnost či budoucnost vašich dětí. Pokud uvidíte, že rozhodnutí potomků může vést ke ztrátě jejich majetku nebo jednání zavání podvodem, zasáhněte.

Děti se v životě občas musí odřít, ale ne dopadnout na dno.

Kdo vám může pomoct?

Vzdělávání potomků o financích, příprava na odpovědnost a povinnosti spojené s bohatstvím nebo rodinným podnikem je součástí Family Governance. Pokud budete mít vhodně nastavenou správu rodiny, předejdete potenciálním rizikům (např. absence odpovědnosti k bohatství) i v dalších generacích. Pro efektivní Family Governance doporučujeme oslovit specializované rodinné kanceláře Family Office, které vám spolu s experty pomohou nastavit řízení rodiny i vzdělávat vaše děti o bohatství, financích i odpovědnosti.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články