Home AKTUALITY Ve vězení zemřel Bernie Madoff. Největšímu finančnímu podvodníkovi bylo 82 let.

Ve vězení zemřel Bernie Madoff. Největšímu finančnímu podvodníkovi bylo 82 let.

Autor Redakce

Ve středu zemřel strůjce největšího finančního podvodu, Bernie Madoff. Bývalému investorovi bylo 82 let. Madoff zemřel ve vězení během jeho trestu za zpronevěru cenných papírů. Jaký byl život Bernarda Madoffa?

Bernie Madoff zemřel ve vězení přirozenou smrtí ve Federálním lékařském středisku, potvrdil jeho právní zástupce. Ve vězení byl od roku 2009, kdy se před soudem přiznal k 11 obvinění souvisejících s uplatňováním Ponziho schématu. Za svůj největší finanční podvod v historii USA byl odsouzen k odnětí svobody na 150 let. V roce 2010 agentura Reuters informovala, že se Madoff ve věznici spřátelil např. s šéfem newyorské mafie Carminem Persicem. Mafián zemřel v roce 2019 též ve vězení při výkonu doživotního trestu.

Kdo byl Bernie Madoff?

Bernard Lawrence Madoff byl americký investiční bankéř židovského původu. Vystudoval politické vědy, ale celoživotně se věnoval investicím. Již ve svých 22 letech, v roce 1960, založil firmu Investment Securities. Podniku předsedal až do roku 2008, kdy byl zatčen FBI za podezření ze zpronevěry desítek milionu dolarů. Bernie Madoff je také považován za průkopníka elektronického obchodování jako jeden ze zakladatelů a předseda elektronické burzy NASDAQ.

Jeho firma se dostala na pomyslnou investorskou špičku Wall Street. Bernie Madoff se stal úctyhodný a důvěryhodným partnerem. V roce 2008 se celosvětově proslavil, když byl zatčen FBI za zpronevěru 65 milionů dolarů. Jeho kauza se stala jedním z největších finančních podvodů v americké historii. Madoffův podvod se stal středem zájmu médií, autorů knih a filmových producentů.

Podvod Bernarda Madoffa

Americký investiční bankéř dlouhá desetiletí uplatňoval největší Ponziho schéma v historii USA. Přiznal se, že jeho podvody sahají až k roku 1991. Na základě svědectví jeho účetního k manipulacím s cennými papíry mohlo dojít již mnohem dříve. Ten potvrdil, že k podvodům docházelo, „co si pamatuje“. Do firmy nastoupil v roce 1975. Dá se jen spekulovat, zda se již v té době (či dříve?) finančník věnoval svým nekalým investičním praktikám.

Jak podvod vypadal? Madoff tvrdil, že jeho fondy mají vysoké a stabilní výnosy. Prezentoval svou investiční strategii jako tzv. split-strike conversion, což je skutečně existující strategie. Tímto způsobem získával a obhospodařoval aktiva tisícům investorů.

Ve skutečnosti za Madoffovým podnikáním stálo Ponziho schéma, kdy pomocí příjmů od nových klientů vyplácel údajné zisky z transakcí starším investorům. Vzhledem k tomu, že si vybudoval důvěru a dostal se na vrchol Wall Street, podvedl tímto způsobem tisíce investorů. Mezi nimi byly celebrity jako Steven Spielberg, velké finanční instituce jako BNP Paribas i charity. Zajímavostí je, že jeho podvody byly přehlíženy i regulatorními orgány. Kauza tak poukázala na nedostatky amerického systému.

Odborníci se shodují, že Madoffovo podnikání však mělo varovné signály. Nejsilnějším z nich byl ten, že Madoffovy fondy neměly neziskové „špatné“ měsíce. Jeho zisky stále rostly i v době, kdy investiční trh zaznamenal výrazný pokles.

Co je Ponziho schéma?

Ponziho schéma je typ investičního podvodu, který získal název v roce 1919 po Charlesu Ponzim. Podobné prakticky však existovaly již dříve. Podle schématu podvodník slibuje vysoké výnosy a nízkou rizikovost investic, čímž naláká nové investory. jejich investice podvodní finančníci poté neinvestují, ale používají je k vyplácení „výnosů“ stávajícím klientům. Tyto „výnosy“ jsou podvodníkem prezentovány jako legitimně získaný zisk.

Úskalím Ponziho schématu je, že vyžaduje neustálý tok investic. Bez nich nelze vyplácet „zisky“ původním investorům. Jakmile dojde k poklesu, Ponziho schéma přestane fungovat.  

Bernieho odsouzení

Bernie Madoff byl v roce 2008 zatčen a v roce 2009 odsouzen za 11 federálních zločinů, např. praní špinavých peněz, podvody s cennými papíry, křivé přísahy, poštovní a bankovní podvody a další. Soud mu nařídil nejvyšší trest ve výši 150 let odnětí svobody a uhrazení pokuty ve výši 170 mld. USD. Dle soudu zpronevěřil aktiva ve výši 65 miliard amerických dolarů. V roce 2018 bylo vyplaceno více než 2,7 miliard USD obětem podvodu.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články