Home Řízení rodinyRodinné podnikání 7 tipů, jak na úspěšné vlastnictví rodinného podniku

7 tipů, jak na úspěšné vlastnictví rodinného podniku

Autor Dana Halušková

Každá rodinná firma je jiná. Univerzální recept na úspěch pro vás tedy nemáme. Určitě se ale vyplatí hledat inspiraci u zkušenějších, kteří doporučují především zapracovat na komunikaci, ale i na poradních orgánech nebo filantropických aktivitách.

Vést rodinný byznys úspěšně je velké umění. Proto jsme při sepisování tipů pro jejich majitele částečně vycházeli ze série The Art of Ownership (Umění vlastnictví). Napsala ji americká spisovatelka a editorka Maureen Milford, která má s byznysovými tématy bohaté zkušenosti. Co podle ní zaručeně funguje? 

1. Naučte se správně komunikovat

Alfou a omegou všeho je správná komunikace, a to jak na úrovni rodiny, tak firmy. Možností a online nástrojů k tomu máte spoustu, stačí je efektivně využívat. Odborníci ale i v dnešní digitální době doporučují scházet se na poradách osobně, ideálně jednou týdně. Spousta věcí se zkrátka říká lépe z očí do očí na rodinné radě nebo firemním meetingu se navíc všichni lépe poznají. Online komunikace je pak ideálním doplňkem v případě, že vám chybí jakékoliv informace, nebo se potřebujete na něco znovu zeptat. Měla by ale mít jasná pravidla.

Základem jsou procesy a systémy na správnou komunikaci (porady, nástroje, principy – např.: zeptám se, když něco nechápu). Díky tomu budete schopni efektivně pracovat, fungovat a posouvat vaši firmu dál,” shrnuje své tipy pro firmy Michal Rádek, zakladatel projektu Léčení firem. A nutno dodat, že většina z nich platí i pro rodinné podniky.

2. Nechte si poradit od odborníků

Radit se ale nemusíte jen se členy rodiny a kolegy. Mnoha vlastníkům rodinných firem se vyplatilo dát na nestranné rady expertů, kteří zasedají v poradním výboru. Na rozdíl, od oficiálního představenstva je může vybírat sám vlastník a nechává jim poměrně volné pole působnosti. Nejčastěji jde o profesionály z řad Wealth Managerů, právníků, účetních nebo HR recruiterů nebo marketingových specialistů.

Dalším užitečným orgánem je správní rada, ve které by vedle odborníků měli zasednout i rodinní příslušníci. Jedna strana zajistí objektivní pohled a druhá tomu přizpůsobí chod podniku tak, aby korespondoval s firemními hodnotami a zároveň byl maximálně přínosný. A to nejen z hlediska aktuálních zisků, ale i budoucího rozvoje či dobročinných aktivit.

3. Nasaďte vysokou laťku

Podle Johna Darbyho by ani rodinní příslušníci neměli získat své místo v rodinném podniku zadarmo. Naopak, často musí splňovat náročné požadavky. Předseda představenstva a prezident rodinného podniku s nemovitostmi The Beach Company navíc upozorňuje na fakt, že statisticky se více daří těm, kdo si vyzkoušeli práci v jiných firmách. Mají tak větší přehled o trhu a často i o daném odvětví.

4. Zužte okruh zapojených členů

Ne vždy je ideální, když ve firmě zůstávají všichni rodinní příslušníci. Podle Douglase D. Boxe, výkonného ředitele Texaského technologického centra pro rodinné podnikání, je tedy občas nutné přesvědčit část členů, aby své akcie prodali. Jednoduché to pro majitele určitě nebude, ale za posun celého byznysu to jistě stojí. 

5. Věnujte se ESG aktivitám

Téma ESG neboli environmentální a sociální odpovědnosti a transparentního řízení rezonuje celým světem. Stále důležitější postavení má tedy i v rodinném byznysu. Slepě následovat trendy ale nestačí, abyste se zařadili k průkopníkům ESG, měli byste vyvinout vlastní iniciativu v souladu s vaším zaměřením a hodnotami.

6. Vsaďte na rodinnou filantropii

Úspěšnější budete i díky filantropickým aktivitám, které pomáhají potřebným a zároveň stmelují rodinu a mnohdy otevírají cestu k dialogům mezi generacemi. Dobro zkrátka spojuje, a to v jakékoli formě. Nejlépe ale funguje na základě dlouhodobé strategie s jasnými pravidly.

7. Nebuďte posedlí svým odkazem

Pokud má firma prosperovat dlouhá desetiletí, nemůže se spoléhat na jeden produkt, ale ani jednu osobu. Nebuďte posedlí svým odkazem,” radí Chris Herschend, předseda Herschend Family Entertainment, největší rodinné firmy s tematickými atrakcemi v USA. A dodává, že byste na své firmě neměli přehnaně lpět. Ničemu to neprospěje, naopak můžete sobě i svým dětem uškodit.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články