Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Jak se daní cesta k bohatství: Kryptoměny

Jak se daní cesta k bohatství: Kryptoměny

Autor Jana Jáčová

Zájem o kryptoměny a s ním jejich cena významně roste, např. cena Bitcoinu poprvé v historii přesáhla 1,3 mil. Kč. Pokud obchodujete či plánujete obchod s kryptoměnou, měli byste znát odpověď na zásadní otázku: Jak se daní příjem z kryptoměn?

Cena Bitcoinu v posledním roce enormně vzrostla. V roce 2020 poprvé přesáhla hranici jednoho milionu korun, v současnosti jeho hodnota překročila neuvěřitelných 1,3 mil. Kč. Cena Bitcoinu je dána poptávkou uživatelů, z toho vyplývá, že vzrůstající cena je důsledkem zvyšující se poptávky. Chcete také vydělat obchodováním s kryptoměnami? Nezapomeňte na řádné účetnictví a danění svého příjmu!

V článku se dozvíte, jak nakupovat kryptoměny, jak je danit a jak využít další investiční příležitosti. V textu odpovídáme na 7 základních otázek spojených s nákupem a prodejem kryptoměn:

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměny jsou virtuální měny založené na kryptografii (šifrování). Nevydává a nekontroluje je centrální banka ani jiná veřejná autorita. Stojí na síti velkého počtu propojených počítačů (tzv. peer-to-peer síti). Tato síť nemá žádné centrum a jednotliví uživatelé v ní komunikují mezi sebou. Hodnota kryptoměn, podobně jako např. u zlata, vychází z nabídky a poptávky uživatelů.

Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin, který vznikl v roce 2008. Nejedná se o první kryptoměnu. Jeho tvůrci se zaměřili na odstranění problémů a závad předchůdců Bitcoinu. Vytvořili systém, který nemohou napadnout hackeři ani úřady. Vytvořili tak měnu, která je decentralizovaná, nepadělatelná a neovlivnitelná. Celkem však existuje 2.000 kryptoměn. Mezi nejznámější, mimo Bitcoin, patří Ethereum, Litecoin nebo Monero.

Jak se kryptoměny získávají?

Těžbou. Samozřejmě ne tou v dolech. Těžba spočívá ve výpočtu složité matematické úlohy. Za vyřešení získá těžař určitý počet mincí. Vyřešením úlohy těžař uzavírá blok transakcí v dané kryptoměně, a tak se transakce potvrzuje. Těžba vyžaduje výkonný počítač a konkurence je zejména u Bitcoinu obrovská.

Jednotlivé bloky transakcí na sebe navazují a vytváří tzv. blockchain. Blockchain si můžete představit jako zašifrovanou účetní knihu. Je to decentralizovaná databáze, která uchovává transakce provedené uživateli. Jakmile těžař uzavře blok a připojí ho do blockchainu, není možné blok upravovat. Tento systém spolu se šifrováním zajišťuje anonymitu a zabraňuje neoprávněným transakcím.

Jak obchodovat s kryptoměnou?

Obchodovat s kryptoměnami můžete buď na burze kryptoměn, nebo obchodováním CFD na kryptoměny. Obě možnosti tu spolu probereme.

Burza

Burz kryptoměn je celá řada. V České republice mezi nejznámější aktuálně patří Coinmate, EasyCoin nebo SimpleCoin, v zahraničí to jsou Coinbase, HitBTC, KuCoin, Bitfitnex a další. Na burzách můžete kryptoměny nakupovat, prodávat nebo spekulovat na změny kurzu. Směníte tu jednu kryptoměnu za jinou, kryptoměnu za fiat měnu nebo fiat za kryptoměnu. Fiat měna je zákonná měna, tedy například česká koruna nebo americký dolar. Na burze jsou dva druhy poptávek: limit a market.

  • V marketu chcete kryptoměnu prodat či koupit okamžitě. Zadáte množství, například: „Chci teď hned prodat 1 Bitcoin.“ Burzovní systém vyhledá nejvýhodnější nabídku.
  • U objednávky typu limit zadáte počet jednotek a požadovanou cenu, za kterou chcete kryptoměnu nakoupit nebo prodat, a čekáte na potenciálního zájemce.

CFD

CFD znamená „Contract For Difference“, tedy kontrakt pro vyrovnání rozdílů. Kryptoměnu nevlastníte a nesměňujete, ale spekulujete na její pohyb. Nejprve se zaregistrujete u makléře, který CFD na kryptoměny nabízí, potom na obchodní účet zašlete peníze (ve fiat měně). V CFD se zpravidla používají dvě taktiky závisle na růstu a poklesu cen:

  • Long pozice = Cena vzroste, vy pozici uzavřete a inkasujete zisk.
  • Short pozice = Volíte při očekáváném poklesu ceny

V případě, že váš odhad je mylný, dostáváte se do ztráty. Například v případě, že očekáváte pokles, ale cena kryptoměny roste.

Kde uchovávat kryptoměny?

Kryptoměny můžete uchovávat na burze nebo u směnárny kryptoměn. Riskujete ale krádež nebo krach burzy. Možností jsou i tzv. softwarové peněženky. Máte na výběr ze tří typů softwarových peněženek:

  • Online cloudové – pozor, hrozí napadení hackery
  • Desktopové v počítači
  • Mobilní na mobilním zařízení

Pro ochranu před hackery můžete použít i hardwarové peněženky, jako je Trezor nebo Ledger.

Jak využít kryptoměny?

V současnosti se kryptoměny využívají především pro spekulace na pohyb jejich cen. Můžete za ně ale nakupovat: V ČR např. na Alze, v některých restauracích apod. Kryptoměny česká legislativa neuznává jako platidla, ale definuje je jako movité věci. Každou směnu tak musíte zdanit.

Kryptoměnu můžete využít i při cestování, a to bez zbytečného řešení směny korun na cizí měnu. Zároveň díky platbě v kryptoměnách nemusíte nikde zadávat své údaje z karty. S oblibou je přijímají např. ve Venezuele, Turecku nebo Íránu.

Některé kryptoměny, např. Monero, jsou zcela anonymní. Často jsou tak užívány k nelegálním transakcím.

Jakým způsobem kryptoměny vykazovat v účetnictví?

Česká účetní a daňová legislativa kryptoměny specificky neupravuje. Podle České národní banky nejde o bezhotovostní nebo elektronické peníze. Při nákupu či prodeji kryptoměn se nejedná o platební službu, směnárenskou činnost nebo podnikání s cennými papíry a deriváty.

Ministerstvo financí kryptoměny definuje jako nehmotné aktivum, které byste měli vykazovat jako zásoby. Při prodeji nebo směně za jinou komoditu použijte u účetních jednotek ocenění váženým aritmetickým průměrem nebo FIFO (= k první prodané položce přiřadíte cenu první nakoupené). Na konci roku máte povinnost inventarizace podle stavu virtuální peněženky.

Jak se daní kryptoměny?

Fyzické osoby daní kryptoměny jako daň z příjmu, právnické jako daň z příjmu a DPH.

Fyzická osoba = daň z příjmu

Nákup, prodej a spekulace s kryptoměnami se považují za správu vlastního majetku. Proto se zahrnují mezi ostatní příjmy bez možnosti osvobození (§10 zákona o daních z příjmu). Osvobození od daně nemůžete uplatnit ani u obchodování s CFD. Nejedná se totiž o obchodování s cennými papíry, ale s deriváty.

Těžba kryptoměn je považována za podnikání. Proto spadá do §7 ZDP jako příjem ze samostatné činnosti. Růst hodnoty kryptoměny zdanění nepodléhá.

Zdanění podléhá i nákup zboží a služeb za kryptoměny, protože se jedná de facto o směnu. Příjmem je hodnota získaného zboží, výdajem náklady na pořízení kryptoměny. Tedy to, co jste za zboží zaplatili. Podobně funguje i směna jedné kryptoměny za jinou nebo kryptoměny za fiat měnu. Příjem oceňte obvyklou cenou.

Jak zdanit směnu na jinou kryptoměnu nebo fiat měnu?

  • Metoda FIFO: Nejprve prodáte to, co jste nakoupili jako první. Daníte tedy rozdíl mezi cenou, za kterou jste poprvé nakupovali, a cenou, za kterou poprvé prodáváte.
  • Průměr: Spočítáte si průměrnou cenu nákupu a průměrnou cenu prodeje. Daníte rozdíl – zisk.

Pokud prodáte kryptoměnu se ztrátou (tj. za menší cenu, než za jakou jste nakoupili), není možné uplatnit ztrátu.

Nákup a prodej často probíhá přes jinou fiat měnu, než jsou české koruny, typicky se jedná o dolar. Pro přepočet můžete použít jednotný kurz. To znamená, že nemusíte na konci roku dohledávat kurz pro jednotlivé nákupy.

Právnické osoby: Daň z příjmu a DPH

Operace s kryptoměnami zahrnete do výsledku hospodaření a do základu daně z příjmů právnických osob stejně jako operace se zásobami. Základ daně při dodání zboží/služeb, které jsou hrazené virtuální měnou, by měl být podle tuzemského zákona o DPH stanovený ve výši ceny obvyklé.

Závěr

Investujte chytře a účetnictví hoďte za hlavu. Co tím myslíme? Nechte své peníze pracovat – ale nezapomeňte zisky správně zdanit. Vedení účetnictví a odvod daní je však mnohdy obtížný úkol. Obraťte se proto raději na daňové a účetní specialisty.

Autor: Jana Jáčová – UOL Účetnictví





Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články