Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie TOP 7 aktiv pro ochranu před inflací

TOP 7 aktiv pro ochranu před inflací

Autor Redakce

Strašák jménem inflace. Potýkáme se s ní každý, a třeba jen u běžného nákupu potravin, kdy za stejný nákup mnohdy zaplatíme o desítky korun více než před týdnem. A to nemluvíme o investicích do aktiv, která jsou stále dražší.

Inflace. Peníze ztrácejí na své hodnotě. Jinak řečeno, za stejnou cenu nenakoupíte stejné zboží jako před rokem, dvěma, deseti. Na inflaci mají vliv rostoucí mzdy i rychlý růst nerostných surovin. S inflací musí počítat každý investor, investiční poradce nebo Wealth Manager. Proto je nutné při správě bohatství zohlednit inflaci jako faktor ovlivňující růst a ochranu vašich aktiv.

My vám nyní přinášíme TOP 7 aktiv, která vám pomůžou ochránit investiční portfolio ve chvíli, kdy investiční svět zasáhne inflace.

Zlato

Zlato si dokáže udržet svou hodnotu, nebo alespoň větší část z ní, což je jeho značnou výhodou. Každá strana však má rub a líc. Nevýhodou zlata je, že z něj nemáte žádné výnosy, které jsou v době inflace velkým pomocníkem. Přesto doporučujeme mít zlato zařazené v investičním portfoliu v rámci diverzifikace.

ČTĚTE TAKÉ: Psychologie investora – Není všechno zlato, co se třpytí

Portfolio akcií a dluhopisů

Základem investičního portfolia jsou akcie/dluhopisy v poměru 60/40. Jedná se o tradiční způsob investování pro konzervativní investory.

Příjmy z nemovitostí

Lidé musí vždycky někde bydlet a často si proto musí platit daný nájem. Příjmy z nemovitostí jsou tak téměř vždy jisté. Navíc spolu s inflací roste hodnota nemovitostí, což pronajímatel může promítnout do výše nájmu. Vaše výnosy z příjmů z nemovitostí se mohou v době inflace zvyšovat.

Komodity

Komoditami myslíme nerostné suroviny (např. ropa, drahé kovy) i rostlinné a živočišné produkty, jako je obilí, maso… Komoditami jsou zároveň i cizí měny, emise a další finanční nástroje. Výhodou komodit je, že nám značí budoucí inflaci. Jak? Jakmile stoupá cena komodity (např. ropy), roste i cena produktů vyráběných z komodity (např. pohonné hmoty). Do komodit můžete investovat v rámci tzv. ETF fondů.

Realitní fondy

Investice do realit bývají výnosné téměř za každé situace, zvláště pak v době inflace. Obdobně jako v době u příjmů z nemovitostí. Zopakujme si, spolu s inflací roste hodnota nemovitostí – roste tedy nejen cena nájmů, ale také cena koupi nemovitostí. Realitní fondy vyplácí dividendy svým investorům a vy jako investoři získáte mnohdy pěkné výnosy.

Příkladem jsou mimo ETF fondy také fondy kvalifikovaných investorů, které se soustředí na investice do nemovitostí.

S&P 500

Index S&P 500 je akciový index, který určuje 500 největších společností obchodovaných na burze v USA. V rámci prevence před inflací doporučujeme investovat do indexu. Akcie mají totiž dlouhodobý růstový potenciál.

Protiinflační státní dluhopisy

Strategie státních protiinflačních dluhopisů „dluhopisy Republiky“ tkví v tom, že výnosy jsou pohyblivé – v rámci úroků/reinvestic jsou přesně kopírované spotřebitelské ceny (tedy inflace). Řada odborníků se však shoduje na tom, že …to je vše, co dluhopisy přináší. Ačkoliv od dluhopisů nemůžete čekat extra výnosy, v rámci diverzifikace je vhodné je mít zařazené v portfoliu jako ochranu před inflací. 




Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články