Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Jak se připravit na osobní finanční krizi?

Jak se připravit na osobní finanční krizi?

Autor Redakce

Dostat se do finanční tísně není vůbec těžké, naopak obtížné je ochránit v krizi své jmění. Jak se efektivně připravit na osobní finanční krizi?

Proč osobní? Vliv na vaší finanční situaci nemusí mít pouze hospodářská krize nebo jiný globální faktor (např. nejaktuálnější téma – pandemie či energetická krize). Samozřejmě, to – obdobně jako inflace – se také podepíše na našich výdajích, úsporách a celkovém jmění. Osobní finanční krize jsou však zákeřné v tom, že jsou nám v patách nejen při obecně špatné ekonomické situaci, ale i v případě potenciálních osobních rizik.

Bohatství vysoké hodnoty je mimořádně citlivě na veškeré okolnosti nejen „venku“, také „uvnitř“ – tedy aspekty ovlivňující vás nebo vaši rodinu. Může se jednat o dlouhodobé onemocnění, spory v rodině, závislost vás nebo rodinného příslušníka a mnoho dalšího. Jakmile k tomu dojde, ani se nenadějete a budete uprostřed osobní finanční krize se snahou pytlíkovat měsíční příjmy domácnosti na uhrazení účtů. Alespoň bez efektivní přípravy na nenadálý výpadek příjmů. Jak na to?

Připravte si rozpočet měsíčních výdajů

To by mělo být krokem číslo 1 – být obeznámen s tím, kolik a kam musíte každý měsíc zaplatit v rámci výdajů a závazků. Doporučujeme si také poznamenat, do kdy jaké platby musí být splaceny. Data splatnosti se při trvalých příkazech rychle zapomenou. Může však přijít doba, kdy bude nutné znát data pro uhrazení faktur. Sestavte si přehledný rozpočet svých měsíčních příjmů a nákladů. Mít přehled o budoucích platbách je důležité nejen pro přípravu na finanční tíseň.

V rámci tohoto rozpočtu je vhodné si taky stanovit, co je nutné každý měsíc zaplatit (např. energie nebo splátky) a čeho se můžete vzdát (např. zeštíhlit rozpočet na jídlo). Najděte skulinky, kde všude by se v případě nouze dalo ušetřit, i za cenu lehce skromnějšího životního stylu. Vždy je lepší se připravit na nejhorší, než zažít nepříjemné překvapení.

Mějte vždy dostupné rezervy

Mít spoření, penzijko nebo držet akcie je sice z dlouhodobého hlediska velmi důležité. Je však nutné myslet na potenciální výpadek příjmů. Doporučujeme proto neinvestovat či nespořit peníze v případě, že by vám nezbyla částka potřebná pro uhrazení výdajů. A nejen na jeden měsíc. Je nutné mít utvořenou rezervu na několik měsíců dopředu tak, abyste byli schopni uhradit své závazky za delší časové období a bez sankcí. Když si totiž nenecháte rezervní peníze a zainvestujete je, ve většině případů budete muset uhradit stanovenou částku za předčasný výběr. To se vám v případě běžných či bankovních spořících účtů nestane.

Maximalizujte své zisky

Udělejte si inventuru věcí, které nepotřebujete a v případě nouze budete moct prodat. Dnes existuje mnoho možností, kde nabídnout svůj majetek. Na sociálních sítích, internetu nebo v klasickém bazaru. Mimo to se zkuste zamyslet nad tím, kde by bylo možné zvýšit pravidelné příjmy. Například jak zvýšit zisk z podnikání v době krize? Jak více přispět do rodinného rozpočtu? Možností může být také přivýdělek potomků, třeba hlídáním dětí. Vaše ratolesti se mimo to naučí vydělávat peníze a více si jich vážit.

Zvažte pojištění

V dnešní době se kupí čím dal více nabídek a typů pojištění. Banky mnohdy nabízí pojištění měsíčních nákladů nebo pojištění v případě invalidity či smrti. Doporučujeme zamyslet se nad možnostmi a potřebné náklady si u své banky pojistit. Výpadek příjmů z důvodu nemoci, úrazu ba dokonce smrti doporučujeme nejdříve prokonzultovat s vaším Wealth Managerem. Nabídka může být výhodnější nebo v případě potřeby přínosnější spíše u úrazového či životního pojištění, než u poskytovatele bankovních služeb. Je potřeba se podívat nejen na výši měsíčního pojištění, ale především na následné pojistné krytí.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články