Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Téměř 5 % Čechů má majetek v hodnotě vyšší než 10 milionů korun, uvádí studie

Téměř 5 % Čechů má majetek v hodnotě vyšší než 10 milionů korun, uvádí studie

Autor Redakce

Podle průzkumu EMA data ve spolupráci s developerskou společností Lusq mají Češi majetek především v nemovitostech, 6 % majitelů využívá nemovitost jako investici.

Každý dvacátý používá nemovitost jako investici, uvádí se v tiskové zprávě realitního developera Lusq. V loňském roce dle dat z Českého statistického úřadu vzrostly úspory českých domácností o 18 %. Petr Zámečník z EMA data vysvětluje, že důvodem je především pandemie, home office a lockdown. Nejen díky úsporám zhodnotila třetina národa své jmění na výši 1 – 5 milionů Kč a 4,7 % občanů má aktiva v hodnotě vyšší než 10 milionů. Stále však nejpočetnější skupinu (36,3 %) tvoří domácnosti s aktivy ve výši do 100.000 Kč.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Lusq

Největší podíl na bohatství Čechů mají nemovitosti

Z více než 1000 dotázaných ve věku 21 – 61 let vlastní byt či dům 68 %. Z toho lze vyvodit, že největší podíl na bohatství Čechů jsou nemovitosti, jejichž hodnota se často vyšplhá až k částkám několika milionů.

Výzkum potvrdil očekávání, že většina vlastníků nemovitostí jsou lidé ve vyšším věku nebo s vyšším dosaženým vzděláním. „Není překvapením, že nemovitosti vlastní především starší a vzdělanější populace. Má vyšší příjmy, a měla také více času si naspořit potřebné prostředky, ať již pro přímou koupi nebo jako základ pro hypotéku,“ upřesňuje Petr Zámečník, analytik z EMA data.

Tisková zpráva společnosti Lusq uvádí, že za poslední rok vzrostl také zájem o rekreační nemovitosti, které aktuálně vlastní 8 % Čechů. „Situace na trhu nemovitostí nahrávala koupi – vyšší úspory, extrémně nízké úrokové sazby a také zvýšený zájem o to, jak bydlíme, to vše se na nemovitostním trhu podepsalo. Kromě nemovitostí pro vlastní užívání také Češi začali objevovat nemovitosti jako investice,“ doplňuje Martin Viktora, jednatel EMA data. Podle průzkumu nyní za tímto účelem nemovitost vlastní 6 % respondentů.

Kde je nejvýhodnější investovat?

Nedávno jsme uveřejnili žebříček, dle kterého je nejlepší oblastí pro investice do nemovitostí v Chomutově s roční návratností 10,55 %. Průzkum EMA data došel k podobným výsledkům s tím, že cena za metr čtvereční v Ústeckém kraji je téměř poloviční, než celorepublikový průměr.

„I když se Ústecký kraj nezdá jako ideální místo pro investici do nemovitostí, je třeba si uvědomit širší kontext. Ústecký kraj má robustní revitalizační plány, plánuje obnovit jak urbanizované oblasti, tak zelené plochy. Ceny do budoucna budou zcela jistě stoupat, což už ostatně v meziročním srovnání pozorujeme,“ vysvětlil výhodnost investice Miloslav Lafek, CEO Lusq.

Do nemovitostí investuje 41 % Čechů s vysokou hodnotou čistého jmění. Zároveň mají své prostředky uloženy v nemovitostech Pražané, kteří teď v důsledku pandemie zaznamenaly silný pokles zisků. „Vlastnit investiční nemovitost v Praze se ještě před dvěma lety jevilo jako výhra v loterii – ceny nemovitostí stále rostly a do Prahy proudily za památkami davy cizinců. Nedávné události ale ukázaly, že sázet jen na turismus není všespásné a taková investice se tak může vracet roky, pokud vůbec,“ upřesnil Lafek.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články