Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Plánujete investovat do nemovitosti? Zjistěte, která lokalita je nejvýhodnější!

Plánujete investovat do nemovitosti? Zjistěte, která lokalita je nejvýhodnější!

Autor Eva Ulrichová

Investice do nemovitostí jsou jedním z činitelů růstu globálního bohatství navzdory celosvětové pandemii. Chtěli byste také zainvestovat? Časopis Forbes sestavil žebříček 10 lokalit, které jsou dle statistiky společnosti Valuo nejvýhodnější pro vaše investice.

Ceny nemovitostí a nájmů nejen v České republice nezávratně rostou, což je jedním z aktuálně diskutovaných témat. Dle Radka Šitery ze společnosti Valuo za rok v pandemii Covidu-19 stouply ceny bytů o 17 %. Rostoucích cen a zvyšujících se nájmů využívají především investoři. Zvýšené ceny nemovitostí a vzrůstající poptávka investorů je také jedním z důvodů růstu globálního bohatství v uplynulém roce. Investice do nemovitostí však není jen tak, vyžaduje efektivní plánování. Mimo jiné je zapotřebí zvolit správnou lokalitu s ohledem na typ nemovitosti, potenciální nájemce i návratnosti investice. Přečtěte si TOP 5 lokalit, které jsou podle žebříčku Forbes nejvýhodnější pro investice do nemovitostí.

Jak již bylo uvedeno v článku Radka Šitery, nejdražší byty jsou – a není to těžké uhodnout – v Praze. Mimo hlavní město nejvíce zaplatíte za nemovitosti v Brně nebo v Bruntále. Nejlevnější naopak můžete nalézt na Mostecku či v Karviné. Právě cena nemovitostí hraje roli v posuzování výhodnosti investice. Dále se autoři zaměřili na výši nájmu a stav bytu. Níže se dozvíte, ve kterých pěti městech byste měli investovat do nemovitosti, aby návratnost investice byla co nejvyšší!

Studie společnosti Valuo posuzovala byty o ploše 40 m2, které jsou v osobním vlastnictví a v průměrném stavu. První místa žebříčku obsadila města ze severu Čech, jejichž ceny bytů jsou nízké z důvodu špatného povědomí o dan lokalitě.

Chomutov

Cena průměrného bytu: 775.640 Kč
Průměrný měsíční nájem: 7.440 Kč
Roční návratnost investice: 10,55 %

První místo žebříčku obsadil severočeský Chomutov. Že je to překvapivý výsledek? Ceny nemovitostí na Chomutovsku jsou z důvodu stigmatu jedny z nejnižších v České republice. V lokalitě však v roce 2020 došlo k významnému zvýšení hodnoty bytů, a to o 32 %.

Ústí nad Labem

Cena průměrného bytu: 1.006.720 Kč
Průměrný měsíční nájem: 7.320 Kč
Roční návratnost investice: 8 %

Ústí nad Labem se v žebříčku Forbes umístilo na druhém místě, a to i přes momentální roční návratnost investice nižší, než mají jiné lokality. Důvodem je především to, že meziročně vroste hodnota bytů v Ústí téměř o 30 %.

Ostrava

Cena průměrného bytu: 1.159.240 Kč
Průměrný měsíční nájem: 6. 840 Kč
Roční návratnost investice: 6, 49 %

Dle Forbesu se Ostrava umístila na třetím místě žebříčku nejvýhodnějších investic do nemovistostí. Meziročně vzrostla hodnota bytů o 34 %. Jedná se tak o další lokalitu, která se i přes nižší momentální návratnost investice umístila v předních příčkách.

Karviná

Cena průměrného bytu: 641.000 Kč
Průměrný měsíční nájem: 5.200 Kč
Roční návratnost investice: 8,92 %

Ačkoliv má Karviná druhou nejvyšší návratnost investic, časopis Forbes ji zařadil až na čtvrté místo žebříčku. Pokles z druhého na čtvrté místo způsobilo zejména to, že meziročně hodnota nemovitostí v Karviné vzrostla o pouhých 11 %. Výhodou Karviné však je, že i velké byty seženete za nízkou cenu. Např. cena bytu o ploše 60 m2 je nejnižší v republice.

Frýdek-Místek

Cena průměrného bytu: 1.356.640 Kč
Průměrný měsíční nájem: 8.320 Kč
Roční návratnost investice: 6,75 %

Slezské město kleslo ve Forbesu o jedno místo oproti statistice Valuo. Důvodem je nízký meziroční násůst hodnoty nemovitostí – 8, 17 %. Růst cen bytů se však v této lokalitě týká především nemovitostí větších, než je průměrná – posuzovaná – plocha.

V žebříčku TOP 10 nejvýhodnějších lokalit dále naleznete lukrativní lázeňské Karlovy Vary, liberecký Jablonec nad Nisou, Mladou Boleslav, Opavu nebo Zlín. Dle statistiky společnosti Valuo se nejhůře umístila Praha a z posuzovaných 23 českých měst zaujala poslední příčky. Nejlépe je na tom Praha 5 s roční návratností pouhých 3,68 %. Aby se vám navrátila celá investice, je nutné nemovitost pronajímat téměř 30 let. Jako nejméně výhodnou lokalitou z celého žebříčku je pak centrum hlavního města – Praha 1. Zde seženete byt o 40 m2 za více než 7 milionů, roční návratnost je pouhých 2,28 %.

Celý žebříček Forbes si můžete přečíst zde.

Výsledky společnosti Valuo si můžete prohlédnout zde.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články