Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Za rok s Covidem stouply ceny bytů v průměru o 17 %

Za rok s Covidem stouply ceny bytů v průměru o 17 %

Autor Radek Šitera

Nejdražší bydlení je v Praze, Brně, Berouně a Hradci Králové. Nejlevnější nemovitosti jsou naopak v Bruntálu, Karviné a Mostě. Největší nárůst cen byl za poslední dva roky v Jeseníku a Písku a to o více než 60 %.

Už je tomu rok, co se poprvé v historii České republiky celá země uzavřela. Důvodem byla obava z šíření nemoci covid-19. Od března 2020 se velká část ekonomiky potýká s problémy. Na trhu s nemovitostmi to však vypadá, jako by se v poslední době nic nestalo. Ceny rostou jako po několik posledních let. To vyplynulo z naší analýzy ceny bytů ve všech okresních městech v Česku.

Pro srovnání jsme použili byty s podlahovou plochou od 60 do 90 m2 v osobním vlastnictví ve velmi dobrém nebo průměrném stavu, jejichž inzerce byla ukončena od 1. 9. 2020 do 28. 2. 2021.

Vývoj cen od roku 2019 do 2021

Ceny nemovitostí rostou napříč celou ČR. Za poslední rok to bylo o 17 %. V porovnání s rokem 2019 jsou ceny vyšší téměř o třetinu. Největší nárůst jsme zaznamenali především v lokalitách s nižšími cenami nemovitostí, jako jsou Jeseník, Děčín, Strakonice nebo Prachatice. Více než o 50 % však podražily i byty v Písku, Příbrami a Kolíně, což jsou lokality, které se z pohledu cen řadí spíše k celorepublikovém průměru.

Menší než 10% růst jsme zaznamenali pouze v Pelhřimově a v centru Prahy. Všude jinde ceny nemovitostí vzrůstaly výrazněji rychleji než inflace.

Autor: Ing. Radek Šitera – Valuo Technologies s.r.o.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články