Home LifestyleŽivotní styl Co je syndrom náhlého bohatství. Jak se mu vyhnout?

Co je syndrom náhlého bohatství. Jak se mu vyhnout?

Autor Redakce
Co je syndrom náhlého bohatství

Vyhráli jste v loterii a místo radosti z investičních možností propadáte úzkosti a cítíte se stresovaní? Pravděpodobně se jedná o syndrom náhlého bohatství.

Syndrom náhlého bohatství neboli Sudden Wealth Syndrome (SWS) je psychologický pojem, který označuje druh úzkosti v důsledku náhlého zbohatnutí. Tento stav pojmenoval psycholog zabývající se bohatstvím, Stephen Goldbart, který jej definoval jako krizi identity. Taková krize dle teorie Goldbarta vyvstane v případě náhlé situace, ať již se jedná o náhlé štěstí či náhlý smutek. Příjemci bohatství náhle přecházejí z života závislého na platě do privilegované skupiny osob s vysokou hodnotou čistého jmění. Důvodem úzkosti z náhlého zbohatnutí může být izolace od bývalých přátel v důsledku vašeho bohatství, pocit viny za své štěstí nebo přílišný strach ze ztráty peněz.

Jak se vyhnout syndromu náhlého bohatství?

Jakmile získáte náhlý přísun peněz vysoké hodnoty, máte tendenci aktiva okamžitě utratit, udělat si radost, koupit dům nebo jet na dovolenou. Dokonce existují případy okamžité výpovědi z práce z důvodu náhlého bohatství a domněnce o nepotřebnosti stálého pravidelného příjmu. O svou zkušenost a štěstí se mnohdy chcete podělit s blízkými, což však bohužel může způsobit zhoršení vztahů s přáteli i rodinou. Rizik ohledně nabytí i ztráty bohatství, v jejichž důsledku vzniká syndrom náhlého bohatství, je několik.

Proto vám přinášíme několik tipů, jak pracovat s nečekaným bohatstvím:

Dělejte majetkové plány

Při získání nečekaného bohatství doporučujeme v první řadě si promyslet plány svého majetku do budoucna, rozdělení peněz i sepsání toho, co bude v budoucnu potřeba uhradit, např. zajistit dítě během školy, a s jakými potenciálními riziky počítat. 

Se sestavením plánu vám může pomoci profesionální Wealth Manager, popř. rodinná kancelář “Family Office”, kteří vám pomohou nejen se správou a ochranou aktiv, ale i s životním plánem a s ochranou i správou rodiny pro udržení vřelých vztahů.

Sestavte vlastní tým profesionálů

Ochrana a udržení majetku vysoké hodnoty může být mnohdy obtížné. Proto je vhodné vyhledat profesionály, účetní, daňové a finanční poradce, právníky nebo Wealth Managera s vlastním týmem specialistů, kteří vám pomohou udržet a ochránit vaše bohatství. Nedoporučujeme spolupracovat s profesionály z vlastních řad, tedy někoho z příbuzných či známých. Z důvodu potenciálních rizik z využití vašich peněz je vhodné vyhledat někoho bez osobního vztahu.

Neutrácejte zbytečně

Při nabytí bohatství máte tendenci si “udělat radost” a koupit drahé auto, dům nebo odjet na luxusní dovolenou. Doporučujeme vám však nejdříve své investice promyslet, ideálně se o vlastních vysokých útratách poradit s týmem odborníků, kteří vám pomohou se správou bohatství a doporučí, kolik procent vašich aktiv můžete ročně utratit, abyste o peníze nepřišli stejně náhle, jako jste je získali. 

Buďte diskrétní

Ačkoliv je přirozené, že se při náhlém přísunu bohatství chcete o své štěstí podělit se svými blízkými, je také přirozené, že lidé závidí. A to bohužel i vaši blízcí, ať je to rodina nebo přátelé. Může docházet nejen k izolování vašich blízkých, ale i k opačnému – novým přátelství jen z důvodu získání části peněz nebo výhod. V obou případech je důsledek stejný, spory o finance, hádky a nakonec zhoršení či přerušení vztahů. Proto doporučujeme být diskrétní při získání velkého množství peněz či majetku s vysokou hodnotou.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články