Home Řízení rodinySpráva rodiny Vánoce jako čas pro posílení rodinných vztahů a zlepšení komunikace

Vánoce jako čas pro posílení rodinných vztahů a zlepšení komunikace

Autor Dana Halušková

Vánoční svátky jsou pro mnohé z nás jednou z mála příležitostí, jak se sejít s celou rodinou. Nenechte si tedy tento čas kazit zbytečným zklamáním nebo nepříjemnými konfflikty. Raději se nalaďte na pozitivní notu a užívejte si vzácné společné chvíle, které mohou být příležitostí pro upevnění vztahů i vytvoření rodinných tradic a rituálů. 

Nezáleží na tom, jestli zůstanete doma, pojedete na chalupu nebo na exotickou dovolenou. Stejně tak nejde o dárky, minimálně ne v dospělosti. Hlavní je, abyste si vánoční svátky s rodinou maximálně užili a měli na tento kouzelný čas krásné vzpomínky, které vám dodají energii do dalších let. Pokud navíc posílíte rodinné vazby a naučíte se spolu lépe komunikovat, bude to jen příjemný bonus.

Správná komunikace je základ

Alfou a omegou všech vztahů je kvalitní komunikace a v rámci rodiny to platí dvojnásob. Palčivé otázky je tedy ideální vyjasnit si předem, ať už se týkají jakéhokoli tématu. Hádkou mohou skončit i u takové banality jako nevhodné dárky pro děti vašich příbuzných nebo nedostatečný výběr nápojů pro návštěvu. Pokud se tedy chystáte na vánoční rodinnou sešlost, nebo ji dokonce pořádáte, se všemi účastníky se raději domluvte v předstihu. Díky dnešním technologiím nemusíte nikoho složitě obvolávat, stačí vytvořit online formulář s anketou, prostřednictvím kterého se domluvíte na vhodných termínech i preferovaných dárcích či občerstvení.

Mějte reálná očekávání 

Vánoce jsou sice magickým obdobím, kdy se občas dějí i zázraky, ale přesto doporučujeme zůstat nohama na zemi. Nereálná očekávání se totiž mohou rychle proměnit ve velká zklamání. Představy z kýčovitých filmů a televizních reklam zkrátka v realitě nefungují. Nejdůležitější je užít si společný čas ve zdraví a v dobré náladě.

Předcházejte konfliktům

Setkání s širší rodinou mohou být příjemná a plná pozitivních emocí, ale také psychicky náročná. Mluvte tedy otevřeně, ale snažte se vyhnout výčitkám a otevírání starých ran. Předejdete tak zbytečným střetům a užijete si sváteční chvíle v příjemné atmosféře. Rozdílné názory na rodinné i pracovní záležitosti jsou naprosto v pořádku, ale pro efektivní řešení problémů je mnohem užitečnější zřídit rodinnou radu nebo se pravidelně scházet během rodinných schůzek a shromáždění. Naopak pracovní záležitosti (a to i v rámci rodinného podniku) není vhodné řešit ani u nedělního oběda, natož o vánočních svátcích. Raději si užijte chvíle strávené spolu.

Vytvářejte a udržujte rodinné tradice

Podle průzkumů mají mnohem pevnější vztahy rodiny, které udržují společné tradice. Počítají se čistě vánoční zvyky i běžné aktivity, kterým se věnujete nejen o Vánocích, například procházky nebo výlety. Můžete třeba vyrazit na vánoční trhy, hrát společenské hry, rozkrajovat jablka nebo pouštět lodičky. Žádná pravidla neexistují, jde jen o to, co vám dělá radost a činí vás šťastnými.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články