Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Jak na Nový rok, tak po celý rok: Jaké tradice jsou spojené s financemi?

Jak na Nový rok, tak po celý rok: Jaké tradice jsou spojené s financemi?

Autor Dana Halušková

Vánoce a příchod nového roku byly odjakživa spojené s mnoha tradicemi. Pojďme se inspirovat našimi babičkami a zkusme některé z nich obnovit. V článku se zaměřujeme především na ty, které se týkají financí, investic, bohatství nebo rodiny. Máme pro vás hned pět zaručených tipů.

Známé přísloví říká: „Jak na nový rok, tak po celý rok.” V tento den proto buďte na svůj majetek obzvlášť opatrní. Podle prastarých lidových tradic pak budete celý rok žít v hojnosti a blahobytu.

Vyplatí se jíst luštěniny

Symbolem bohatství byly pro naše předky luštěniny, především čočka. Dejte si ji ideálně k novoročnímu obědu, při kterém se sejdete s celou rodinou. V minulosti se tak ustálilo, že počet zrníček na talíři určuje množství vašich peněz během celého roku. A pokud byste náhodou čočku doma neměli, dejte si pro jistotu alespoň hrách nebo kroupy, výsledky by měly být podobné.

Jen u luštěnin zůstávat nemusíte, ale nikdy si k nim nedávejte drůbež, aby vám neodletělo drahocenné štěstí. Mnohem lepší bude volské oko, které vám pomůže utužit rodinné vztahy nebo případně červené maso, ideálně vepřový rypáček, který údajně přináší rodinné štěstí.

Určitě (si) nepůjčujte

Naopak byste měli být na své finance na Nový rok opatrní a neměli (si) půjčovat. Mohlo by vám to způsobit nedostatek finančních prostředků po celý rok. A co dělat, když si bude někdo chtít půjčit od vás? V tento den ho raději odmítněte, aby vás o peníze nepřipravoval po celý rok. Protože… no víte, jak na Nový rok, tak po celý rok 🙂

Čím víc peněz v peněžence, tím lépe

Jedete na Silvestra na hory, do ciziny nebo za přáteli? Nezapomeňte si přibalit měkké dárky od Ježíška a vybrat si dostatek financí. V dnešní době platebních karet to sice není tak jednoduché, ale podle našich babiček bychom si měli 1. ledna dát do peněženky co nejvíce peněz. Jen tak nám nebudou po celý následující rok chybět. A podobný efekt má prý i nové oblečení. 

Vejmrda pro fajnšmekry

Půlnoc byla vždy spojená se slavnostním přípitkem. Na některé tradice se ale poněkud zapomnělo. Jednou z nich je i pojídání pochoutky z jablek a křenu, takzvané vejmrdy, která byla oblíbenou přílohou k ovaru především v 19. století. Na Nový rok se tato pochoutka se podávala hned po přípitku a měla zajišťovat hojnost a štěstí pro celý rok.

Na barvě záleží

Zajímavé tradice spojené s příchodem nového roku mají i v zahraničí. Například Američané dají na výběr barvy spodního prádla. Pokud chtějí více peněz, obléknou si žluté, zatímco červené slouží k tomu, aby v příštích měsících potkali nového partnera.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

přejeme vám šťastný Nový rok a hodně úspěchů v roce 2024.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články