Home LifestyleŽivotní styl Asie v Alpách: Jin a jang v italských Dolomitech

Asie v Alpách: Jin a jang v italských Dolomitech

Autor Věra Bechyňová

Pokud patříte mezi ty, co ke své spokojenosti potřebují pohodlí a klid, neměli byste minout designový hotel SILENA. Ten je obklopen majestátními horami a nabízí řadu zážitků na talíři, v okolí i ve vyhlášeném spa.

Už na první pohled dává osobitý design tušit, že jde o něco velkolepého, ale přesto minimalistického, co si vás získá tak, že se budete chtít vracet. Sourozenci Magdalena a Simon Mairovi spojili svá křestní jména a vytvořili tak SILENU, tedy přírodní hotel v centru idylického horského údolí Vals ve výšce 1354 metrů nad mořem. Jejich cílem bylo do domu, kde vyrůstal jejich otec, dostat krajinu zvenčí a využít k tomu i filozofii Dálného východu. To pocítíte, jakmile se k hotelu přiblížíte, díky velkolepé venkovní fasádě, která svým nekonečným vzorem připomíná asijské látky. Duch Jižního Tyrolska a jihovýchodní Asie prostupuje celým hotelem v souladu s principem jin a jang. Dva protikladné, ale neoddělitelné koncepty vyzařují pocit autenticity a bezpečí.

Kvalitních wellness najdete v jižním Tyrolsku hodně, ale

Tento adults only hotel nabízí jen 48 pokojů, a tak si každý host užije klid a energii obklopující přírody. Zpomalí váš tep i život jako takový. Z bazénu, pokoje i masážního lůžka můžete pozorovat okolní přírodu a při tom relaxovat.

Přijde vám Asie v Itálii jako naprostý nesmysl? Nahlédněte s námi do hotelu Silena v oblasti italských Dolomit a možná svůj názor přehodnotíte. Hotel od architektonické společnosti noa* byl totiž inspirován dlouhými cestami po Asii a její přítomnost na vás z půvabného designu a harmonické atmosféry přímo čiší.

Cestování představuje nejen odpočinek od každodenní reality, ale zároveň nám otevírá obzory a nabízí odlišné pohledy na věci, které bychom z pohodlí svého domova jen těžko pochopili. Tomuto aspektu cestování za svou současnou podobu vděčí i hotel Silena v okouzlující oblasti italských Dolomit. Rodina, jež hotel vlastní, se totiž v roce 2017 rozhodla pro jeho razantní architektonickou změnu inspirovanou právě dlouhými cestami po Asii. Tam byli uchváceni tamějšími zvyky a rituály, které se rozhodli přenést zpět do Itálie a zvěčnit je v designu renovovaného hotelu. Nedávná proměna, kterou hotel prošel v roce 2022, završuje koncepci započatou před pěti lety, přičemž renovace byly realizovány studiem noa*. Stavba byla obohacena o nový vstup, šest nových apartmánů a wellness pro dospělé, čímž byl původní koncept naplněn.

Asie uprostřed Dolomitů

Atmosféra exotické Asie na vás dýchne již při prvním kontaktu s hotelem, který velkolepě reprezentuje designový vstup v podobě kulatého dřevěného portálu. Ten ztělesňuje čistotu tradičního zpracování dřeva a byl vytvořen za použití asijské techniky, přičemž základními prvky jsou vazníky uspořádány ve vodorovném a svislém směru, jež jsou ve spojích vzájemně propojeny. Stěny vstupních prostor byly navíc natřeny černou barvou technikou hrubé stěrky, díky čemuž se vchod proměnil v jakýsi tunel, který návštěvníky vítá a reprezentuje celkovou uklidňující atmosféru hotelu. Kulatý asijský portál vás zavede do vstupní haly. Ta je plná přirozeného světla a skýtá působivý krb s pohodlným posezením v podobě útulných výklenků, což z ní činí ideální místo pro relaxaci a odpočinek. Recepce je zde situována do strany, což tlumí strnulost klasického odbavení a přesouvá do středu dění klid a pohodu.

Magdalena a Simon Mair, zakladatelé hotelu
© SILENA, your soulful hotel

Vliv asijského designu je v celém prostoru patrný. Použití tmavého dřeva spolu s modrými a šedými odstíny vytváří uklidňující atmosféru a jemné borovice bonsaje v keramických květináčích dodávají interiéru nádech přírody. Místní kamenné balvany jsou použity jako vertikální prvky a světla ve tvaru lucerny jsou strategicky umístěna tak, aby poskytovala diskrétní osvětlení. Jedna ze stěn je věnována tibetským modlitebním kolům, která lze uvést do pohybu pouhým dotykem. Celkově prostor působí jako harmonická směs moderních a tradičních prvků, která navazuje na asijskou kulturu. Jako přístavek k této scenérii zde najdete klasickou tyrolskou restauraci Stube a přilehlou barovou část s plošinami pro čajové obřady.

Šest nových hotelových apartmánů je vybaveno dubovým nábytkem vyrobeným na zakázku a dubovými podlahami, které vytvářejí pocit kontinuity a přirozeného tepla. Ačkoli každé apartmá spadá do jedné ze tří odlišných kategorií s jemnými rozdíly v rozměrech a dekoru, všechny sdílejí jednotný designový koncept.

Pokoje jsou navrženy tak, aby poskytovaly silné spojení se zemí, přičemž každý prostor je vymezen malým pódiem, například postelí nebo meditačním koutkem. To čerpá inspiraci z principů japonského designu a vytváří pocit intimních a dobře vymezených prostor. Součástí každého apartmá je také venkovní terasa navržená jako venkovní pokoj s vanou, květinovými záhony a závěsy, které evokují asijskou kulturu. Apartmá o rozloze od 30 do 55 m2 mají geometrické dřevěné příčky, které si pohrávají se světlem a stínem, a přepážku mezi spací částí a koupelnou inspirovanou japonskými stěnami z rýžového papíru. Toaleta a sprcha jsou promyšleně umístěny tak, aby maximalizovaly výhled na okolní krajinu.

Nové wellness centrum v nejvyšším patře hotelu Silena navržené společností noa* nabízí odpočinkovou a wellness zónu výhradně pro dospělé inspirovanou japonskými prameny Onsen. Oblast se skládá z relaxační zóny, sprch pro tradiční očistné rituály a bazénu pod širým nebem se stálou teplotou 40 stupňů Celsia. Design bazénu tvoří odhalené černé betonové stupně, které připomínají sopečný kámen a vytvářejí jedinečný strukturovaný vzhled. Když voda přetéká přes nekonečný okraj a vlní se na drsném betonovém povrchu, formuje nepředvídatelné odrazy, které přispívají k meditativní atmosféře hotelu. Celý hotel je zkrátka prodchnut pocitem propojení se zemí a vytváří dobře definované prostory, které čerpají z japonské tradice malých, harmonických prostor. Architektura vypráví příběh dvou kultur, které se spojily, aby vytvořily něco skutečně výjimečného.

Klidná lokalita v údolí Pustertal v nadmořské výšce 1343 metrů

  • zahrada a střešní terasa s panoramatickým výhledem
  • pohodová atmosféra v jihovýchodní Asii se setkává s jihotyrolskou tradicí
  • 1 550 m² wellness se střešní terasou a lázněmi
  • zima: přímo u sjezdovky & u Jochtalské horské dráhy Vals
  • organizovaný program aktivit, jako je jóga, trail running atd.
  • gurmánská restaurace s přírodní kuchyní a pozdní snídaní

Autor: Věra Bechyňová


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články