Home AKTUALITY V Česku roste trend filantropie. Kdo daroval nejvíc?

V Česku roste trend filantropie. Kdo daroval nejvíc?

Autor Tereza Hübscherova

Babiš, Bakala i Kellnerovi. Forbes zveřejnil žebříček nejvýznamnějších českých filantropů. Přečtěte si, kdo v posledním roce daroval nejvíce.

Filantropie – láska k člověku. Výraz pocházející z řečtiny představuje ochotu těch, kteří mohou poskytnout pomoc lidem, kteří ji potřebují. Může se jednat o osoby, skupiny znevýhodněných lidí nebo celé organizace. Filantropie je považována za jeden z nejvíce smysluplných způsobů, jak zhodnotit bohatství. Tato podpora může mít mnoho podob. Může jít o poskytování služeb nebo finančních i věcných darů, pořádání sbírek potravin nebo oblečení atd.

High-net-worth jedinci a rodiny mnohdy část zisku, který vygenerují, poskytují právě na filantropické účely. Někdo se filantropii věnuje přímo osobně, jiný prostřednictvím své firmy. Nejznámějšími jmény ve světové filantropii jsou Alfred Nobel, Bill a Melinda Gates, Mark Zuckerberg nebo J.K. Rowling.

ČTĚTE TAKÉ: JAK NA FILANTROPII VE SVĚŘENSKÉM FONDU VYSVĚTLUJE FILANTROP TOMÁŠ KREJČÍ

Aktuální pandemická situace vzbudila v mnoha lidech zájem o pomoc těm, kteří to potřebují. Ať už jde o šití roušek nebo poskytování finančních prostředků, COVID-19 vyzdvihl skryté filantropy v mnohých z nás. Kdo jsou ti, kteří darovali v posledním roce nejvíc?

Představujeme Vám TOP 5 českých filantropů, kteří byli podle žebříčku Forbes v uplynulém roce nejštědřejší. Celková darovaná hodnota darovaných prostředků od 12 českých filantropů přesahuje 3 miliardy korun.

Ondřej a Katarína Vlčkovi

Darovaná částka: 1,5 miliardy korun

Ondřej Vlček se se svým majetkem v hodnotě 4,2 miliardy korun umístil roku 2020 na 55. místě v žebříčku nejbohatších Čechů. CEO Avastu svůj majetek získal obchodováním s akciemi na britské burze. Vybudovaným bohatstvím se manželé rozhodli pomáhat těm, kdo to nejvíce potřebují – nemocným dětem. Proto se svou manželkou založil nadaci Zlatá rybka zaměřenou na nemocné děti. To ovšem není to, proč se umístili na prvním místě žebříčku.

Manželé se zapsali do historie české filantropie, když tento rok v březnu založili Nadaci rodiny Vlčkových, do které vložili 1,5 miliardy korun. Jejich činnost se zaměřuje zejména na poskytování pomoci těžce nemocným dětem a jejich rodinám. Cílem je vznik dětského hospicu a střediska paliativní péče.

Eduard Kučera a Pavel Baudiš

Darovaná částka: 579 milionů korun

Eduard Kučera a Pavel Baudiš jsou spoluzakladateli společnosti Avast. Toto duo miliardářů je známé pro svou filantropickou činnost. Do jejich Nadačního fondu AVAST vložili v poslední dekádě celých 671,19 milionů korun. Fond podporuje například Centrum Paraple nebo Sue Ryder, domov pro seniory. Chod Nadačního fondu mají na starost manželky obou podnikatelů.

V loňském roce se rozhodli své filantropické působení rozdělit na tuzemské a světové. Vznikl tedy fond Abakus. Zájmy a cíle fondu Abakus zůstanou v České republice, zatímco se nadace AVAST zaměří na poskytování pomoci v zahraničí. Toto rozhodnutí podnítila pandemie COVID-19 a Nadační fond AVAST již poskytl prostředky v hodnotě přes 500 milionů korun. V tomto roce filantropické duo plánuje darovat prostřednictvím fondu 70 milionů Kč do různých oblastí.  

Martin Hausenblas

Darovaná částka: 300 milionů korun

Martin Hausenblas je bývalým zástupcem primátora v Ústí nad Labem a dodnes v politice působí jako opoziční zastupitel. Primárně je ale významným českým podnikatelem. Patří mu 50 % firmy Adler a 42 % firmy Liftago.

Politik a podnikatel ročně poskytuje téměř 20 % z jeho příjmů na filantropické účely. Podporoval například vzdělání skrze Stipendijní fond Renesance nebo kulturu, když vynaložil finanční prostředky na restaurování památek v Severních Čechách. V pandemii se stal jedním z hlavních aktérů celosvětové kampaně Masks4All.

Minulý rok na podzim Hausenblas oznámil, že dle jeho sepsané závěti po jeho smrti připadne 30 % jeho aktiv neziskovým organizacím, a to konkrétně Ústecké komunitní nadaci a Nadaci Via. Třetinový podíl se odhaduje na 300 milionů korun. Po vzoru Elona Muska nebo Melindy a Billa Gatesových se nechal inspirovat americkým hnutím Giving Pledge.

Hana a Dalimil Dvořákovi

Darovaná částka: 200 milionů korun

Manželé Dvořákovi jsou chemici dodnes pracující na pražské VŠCHT. Oba dva byli kolegy profesora Antonína Holého. Byli členy jeho výzkumného týmu, kterému se podařilo objevit antivirotika a dopomoci tak k nalezení léků proti AIDS a hepatitidě typu B. Tento nevídaný úspěch v oblasti české chemie jim obstaral finanční prostředky, které dnes darují na filantropické účely. Vydělaná aktiva poskytují na pomoc vzdělání dětí prostřednictvím spolupráce s Člověkem v tísni, dále podporují mladé muzikanty cestou dotací České filharmonii nebo spolupracují s Nadací Via.

V roce 2013 založili Nadaci Experientia, která podporuje mladé vědce v oblasti chemie. V lednu loňského roku Hana a Dalimil Dvořákovi vložili do své nadace 200 milionů korun. Nadace Dvořákových se tak dostala mezi 10 největších nadací v České republice. Tato nebývalá částka by měla poskytnout podporu vzdělání v oboru chemie v příštích 20 letech. Díky tomuto daru bude možné sestavit 20 nových vědeckých týmů v českých institucích. Manželé také plánují podporu zaměřit více na středoškolské a vysokoškolské studenty. Alespoň 40 studentům bude umožněno vyjet na stáže na prestižních světových univerzitách.

Daniel Křetínský

Darovaná částka: 155 milionů korun

Dle žebříčku Forbes byl Křetínský v roce 2020 s bohatstvím v hodnotě 78 mld. Kč 3. nejbohatším Čechem.  Bohatství vybudoval skrze společnost EPH Holding a její dceřiné společnosti. Daniel Křetínský vlastní např. i fotbalový klub AC Sparta Praha nebo mediální společnost Czech Media Invest, pod kterou patří Blesk, Evropa 2 a další média.

Společnost EPH spolupracuje s J&T Bankou a podporuje její Nadaci J&T nejen zde v ČR, ale i na Slovensku (Nadacia EPH). Počátkem pandemie EPH Holding spolu s J&T Bankou společně věnovaly 4 miliony eur na nákup zdravotnických prostředků pro cca 200 českých institucí. Na filantropické účely Křetínský daruje aktiva v hodnotě řádů milionů korun skrze všechny jeho společnosti a zároveň se jako fyzická osoba věnuje charitě.

V žebříčku českých filantropů dále naleznete rodinu Kellnerových, Zdeňka a Michaelu Bakalu, Karla Janečka, manžele Komárkovi či Andreje Babiše. Nechybí však ani filantropové jako Drbalovi či bratři Wałachové.





Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články