Home AKTUALITY Katarína Vlčková v rozhovoru o nadaci rodiny Vlčkových

Katarína Vlčková v rozhovoru o nadaci rodiny Vlčkových

Autor Eva Ulrichová

Manželé Vlčkovi se v poslední době mediálně zviditelnili především jejich nadací pro podporu paliativní péče. Katarína Vlčková, spoluzakladatelka nadace a manželka šéfa Avastu, pro CNN Prima NEWS vypověděla nejen o filantropických aktivitách.

Mnohým lidem neuniklo, že ve středu 19.5.2021 na CNN Prima NEWS promluvila manželka šéfa Avastu. Zvláště když se na LinkedInu reportérky Lucie Hrdličkové objevil příspěvek z rozhovoru. Katarína Vlčková, která pracuje jako lékařka, se proslavila nejen co by manželka českého miliardáře a generálního ředitele Avastu Ondřeje Vlčka, ale jako spoluzakladatelka nadace rodiny Vlčkových. Právě na Avastu manželé zbohatli a v nedávné době své jmění investovali do filantropických účelů. Do vlastní nadace pro podporu vážně nemocných dětí vložili 1,5 mld. Kč.

Díky zaměstnání mého manžela a díky tomu, že se daří firmě Avast, tak máme prostředky, abychom je mohli nejenom užívat my, ale posílat i tam, kde je to potřeba,“ začala své povídání v pořadu Interview Katarína Vlčková a dodala, že klíčové není jen jejich bohatství, ale i to, že sama pracuje jako lékařka v mobilním hospicu.

Dále manželka šéfa Avastu přiznává, že stejně jako mnoho dalších Čechů si neumí představit tak velkou částku peněz, jako je 1,5 mld. korun, a vysvětluje: „Není to v tom konkrétním čísle, ale spíš v tom, že víc nepotřebujeme a že máme opravdu všechno. Ono to tedy zní trochu nafoukaně. V podstatě to, co máme, s tím jsme spokojeni. A to další už je i starost. Člověk přemýšlí nad tím, že nejde donekonečna něco hromadit, nebo je škoda, když někde něco stojí a nelze to využít. Když víme, že už máme vše, co potřebujeme, a nepotřebujeme nic dalšího, tak přemýšlíme, co dalšího rozumného s těmi penězi udělat.“

Bohatství vložené do nadace rodiny Vlčkových vychází z akcií Avastu, které rodina vlastní. „Dávalo nám smysl někoho inspirovat, nebo že přineseme téma, které potřebuje finanční podporu nejen z naší strany,“ sděluje v rozhovoru Katarína motivaci manželů k darování. Jako důvod, proč zvolili zrovna téma vážně nemocných dětí, filantropka uvedla to, že sama pracuje jako lékařka a vidí nejen nemocné děti, ale i kolegy bojující o život dětí. „Celodenně se starají o dětské pacienty, kteří potřebují paliativní péči, a díky tomu víme, že je zde nedostatek a potřeba finančních prostředků. Odborníků, kteří se zabývají pomocí, těch je tu dost a pracují na plné obrátky. Ale to, co nemají v rukou, jsou ty finanční prostředky,“ vysvětlila svou myšlenku na CNN Prima News Katarína Vlčková.

Na co budou prostředky využity?

V paliativní péči je spousta míst, kde jsou prostředky potřeba. Víme, že v ČR zatím není dětský lůžkový hospic. A tím pro nás byla jasná volba ten první krok. Naše nadace nemá za cíl vybudovat pouze lůžkový hospic tady v Praze, ale rádi bychom podpořili obecně rozvoj dětské paliativní péče,“ odpovídá Katarína na dotaz reportérky.

Dále manželka spoluvlastníka Avastu vysvětluje, co to je hospic, a zdůrazňuje, že prostředí v hospicu by mělo být rodinné, komfortní a příjemné jak pro dětské pacienty, tak pro jejich rodiny.

Paliativní péče je péče je péče, která se snaží zajistit všechny potřeby nemocného dítěte i rodiny. A nejenom zdravotní, ale i sociální, psychologické nebo spirituální. Tam je ten zásadní rozdíl proti nemocnici. Paliativní péči potřebují děti od začátku – od vyřčení závažné diagnózy,“ popisuje lékařka význam paliativní péče a dodává, že objem různé péče je závislý na období nemoci: v době zhoršení stavu je důležitá potřeba zdravotníků, jindy naopak sociální či psychologická podpora.

Kdo je Katarína Vlčková?

V rozhovoru sama sebe Katarína popsala, jako manželku českého miliardáře a pracující lékařku, matku. „Není moc času přemýšlet o tom, čím jsem, nebo kolik máme na účtu. Náš život je v podstatě normální,“ říká lékařka a dodává, že mediální pozornost není jejím snem. Zároveň však přiznává, že tímto zviditelněním se medializuje téma paliativní péče a podpory vážně nemocných dětí.

Co se dále v rozhovoru dozvíte?

Katarína Vlčková v rozhovoru pro Prima CNN News dále svěřila nejbližší plány pro dosažení cílů, využití finančních prostředků i o životě. Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Zdroj: Pořad Interview CNN Prima News


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články