Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie 6 kroků k úspěšnému plánování investičního portfolia

6 kroků k úspěšnému plánování investičního portfolia

Autor Dana Halušková

Jen málo věcí je tak náročných jako tvorba dlouhodobého investičního portfolia. Bez promyšleného plánu a přesného načasování se zkrátka neobejdete. Pokud se ale nenecháte odradit prvními nezdary a vytrváte, můžete si v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí a ještě vyděláte.

Plánování portfolia není jednorázovou záležitostí, ale naopak dlouhodobým procesem. Vliv na investiční portfolia a jeho tvorbu má m noho faktorů – vaše investiční cíle i vize, hodnoty, rodinná kultura nebo to, kam chcete směřovat vaše aktiva. Ovlivňováno může být i aktuální situací, novými trendy nebo například jinými postoji či mezigenerační diskuzí. Počítejte tedy, že i tu nejlepší investiční strategii bude nutné časem zhodnotit a upravit. Jaké kroky vedou k úspěšné investiční strategii?

ČTĚTE TAKÉ: S JAKOU INVESTIČNÍ STRATEGIÍ VYDĚLÁTE NEJVÍCE?

Promyslete svou aktuální finanční situaci

Začít byste měli střízlivým pohledem na vaši aktuální situaci. A to i v případě, že jste v investování úplní začátečníci nebo za sebou máte nepovedený start. Když budete znát své finanční možnosti, výši aktiv, cash flow i investiční cíle, dokážete najít problémy, které vám brání se dostat na vrchol.

Definujte si krátkodobé a dlouhodobé cíle i rizika

Základem je vědět, co chcete. Stanovte si proto svou investiční vizi i cíle, které vedou k jejímu naplnění. Zohledněte v rámci toho i svou rizikovou toleranci. Každý investor má jiný rizikový profil, který určuje poměr přijatelného rizika a požadovaného výnosu. Klíčem k vytvoření správné strategie je samozřejmě i to, jak vysoké volatilitě dokáže vaše portfolio odolat. Pak už nebude tak složité stanovit si měřítka a na jejich základě sledovat výkonnost vašich investic.

Zaměřte se na alokaci aktiv

Následně je nutné vybrat vhodné třídy aktiv, a to tak, abyste vaše portfolio dostatečně diverzifikovali a přitom dosáhli maximálních výnosů. Vedle akcií a dluhopisů se tedy nabízí i hotovost a alternativní investice. V průběhu života se pak pochopitelně investiční cíle mění a tomu musíte přizpůsobit i alokaci. Největším milníkem bývá odchod do důchodu, před kterým klesá investorova tolerance vůči rizikům a volatilitě.

Spravujte své portfolio aktivně nebo pasivně

Konkrétní typy investic se odvíjejí hlavně od toho, jestli chcete své portfolio spravovat aktivně či pasivně. Aktivně spravované finance většinou zahrnuje jednotlivé akcie nebo dluhopisy, kdežto profesionálně vedené portfolio dosahuje lepších výsledků díky podílovým či indexovým fondům. A ideálně by tyto fondy měly být zaměřené na ekonomické sektory.

Je čas na pravidelný monitoring a případné úpravy 

I když vám teď možná připadá plán portfolia dokonalý, vězte, že za pár let nebo i měsíců názor změníte. Je tedy nutné zahájit procesy řízení rizik a minimálně jednou za rok veškeré investiční aktivity zhodnotit a s pomocí profesionálů upravit přesně na míru vašemu profilu. Mění se totiž nejen vaše preference, ale také ekonomické podmínky na trhu. 

Přenechte to profesionálům

Tvorbu vaší investiční strategie a portfolia doporučujeme přenechat profesionálům, kteří s vámi veškeré další kroky projdou a poskytnou vám cenné rady. Nejen že vám to ušetří čas, kterého není na zbyt, ale pomůže vám to k vyšším výnosům i plnění vašich cílů. Odborný a objektivní pohled na vaše investice, další doporučení a pomocnou ruku vám podají profesionální Wealth Manageři nebo experti z Family Office.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články