Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Jak na budování bohatství: vydělej, ušetři, investuj

Jak na budování bohatství: vydělej, ušetři, investuj

Autor Redakce

Budování bohatství není jednoduchým procesem, naopak to vyžaduje mnoho práce a úsilí. Na druhou stranu je v podstatě dostačující, a nejzásadnější, dodržet tři hlavní kroky.

Vydělat, ušetřit a investovat. To by měly být ústřední tři body v plánu každého, kdo buduje bohatství. Je to vcelku logické. Bohatství nevybudujete bez vydělání a našetření úspor. Investování je pak proces pro ochranu a zvyšování vašeho čistého jmění. Ale pozor, jedná se o bohatství, které budujete, ne které zdědíte. Pokud přijdete k velké sumě peněz či aktiv vysoké hodnoty, pak je nutné zjistit, jak své bohatství dále spravovat a plánovat do budoucna (např. předání dalším generacím).

V celkovém důsledku je budování jmění vysoké hodnoty velmi náročným a zdlouhavým procesem. Bohatství je po celou dobu citlivé na vnější i vnitřní okolnosti, jako jsou rodinné hádky, politicko-ekonomická situace, daně… Naštěstí však svět má početnou skupinu osob s vysokou hodnotou čistého jmění, kteří své bohatství vybudovali vlastními silami a dalším mohou jít příkladem.

Jednotlivé kroky budování bohatství

Jednoduchým vzorcem „vydělej, ušetři, investuj“ to však nekončí. Z každých zmíněných kroků však vyžaduje naplnění dalších cíl potřebných k budování bohatství, a především efektivní plánování.

Nejdříve je nutné vydělat peníze. To není jednoduché, stojí to mnohdy roky tvrdé práce, stresů a času. Obecně se doporučuje dělat to, co nás baví – pak nám jde práce od ruky a s tím je vydělání prostředků mnohem jednodušší. Dalším krokem je ušetření dostatečné částky peněz. V tomto bodě se jedná především o efektivní finanční i majetkové plánování, přehled o příjmech a výdajích… V posledním bodě vzorce byste měli část svých prostředků investovat a investice zároveň diverzifikovat. Jak ale správně dodržet jednotlivé kroky k vybudování bohatství?

Krok 1: Vydělej

Vydělat peníze se považuje za základ. Avšak peníze bohatství netvoří. „Peníze nejsou cíl, ale cesta nebo prostředek k dosažení cíle,“ řekl v rozhovoru pro Wealth Magazín Libor Musil, zakladatel rodinné firmy LIKO-S. Podobnou ideu vám potvrdí mnoho bohatých a úspěšných podnikatelů, majitelů či zakladatelů firem. Peníze nejsou bohatství, jsou však prostředkem k jeho budování.

Jak ale vydělat dostatečné množství peněz tak, abyste mohli založit úspěšný podnik a/nebo vybudovat bohatství? Většina miliardářů začínala tím, že v garáži dělali to, co je bavilo a v čem byli dobří. Příkladem je nejbohatší muž planety a zakladatel Amazonu, Jeff Bezos.

Při startu kariéry nebo v případě potřeby změny směru si položte čtyři otázky:

  • Co mě baví?
  • Co umím? Na co mám talent?
  • Kde mohu vydělat?
  • Jak se na „vysněné“ místo dostanu?

Nezapomeňte však, že prací to nekončí. Jsou dva druhy příjmů – aktivní (to, co vyděláte) a pasivní (příjmy z investic). Zisky z investičních aktiv by mohly pokrýt různé životní či podnikatelské náklady.

Krok 2: Ušetři

Nikdo bohatý z nebe nespadl. Dokonce ani zázračně nevydělal během pár let jmění vysoké hodnoty. Naopak, většina jedinců zaplňujících žebříčky Forbesu za sebou mají mnoho let dřiny, vzestupů i pádů. Na vrchol se dostali mimo jiné tím, že šetřili, poučovali se ze svých předchozích chyb a důkladně plánovali své bohatství. Jak se jim podařilo ušetřit?

Vytvoření úspor opět vyžaduje mnoho úsilí a především pevné vůle při odpírání si mnoha nadbytečných věcí. Je potřeba pravidelně plánovat své finance i rozpočet. Důležitým bodem je mít pravidelný přehled o příjmech a výdajích. Doporučujeme jednou za měsíc projít vaše účty. Kolik jste za co utratili? Potřebujete opravdu tolik věcí, nebo se nějakou dobu bez některých nákupů obejdete? Stejně tak s jídlem. Samozřejmě, mějte svůj životní styl, ale zhodnoťte, co opravdu potřebujete a co je jen k naplnění vaší momentální touhy, třeba po nové kabelce nebo nejnovějším typu motorky.

Mějte stále na paměti, že pokud chcete vybudovat bohatství, které pak můžete předat svým dětem, darovat na filantropické účely nebo prodat a zažít vysněný důchod, musíte do toho zainvestovat vydělané peníze. Abyste je však měli, nejdříve je potřeba tyto finance našetřit. Odpírání se vám časem vrátí i s úroky.

Krok 3: Investuj

Říká se, že zisk je risk. A v případě investic to platí dvojnásob. Pokud máte vydělané úspory, vytyčte si část z nich na investice. Doporučujeme zaměřit se na cenné papíry, inflační dluhopisy, ale i alternativní investice a aktiva pro prevenci proti inflaci. Jinými slovy, svoje investice diverzifikujte. Jak na to? S tvorbu investičního portfolia vám pomůže váš poradce nebo Wealth Manager.

Zároveň však investiční portfolio pravidelně aktualizujte a plánujte. Abyste mohli své vybudované jmění udržet a rozvíjet dál, je potřeba vytvořit efektivní Wealth Planning. Zároveň je důležité mít vhodně nastavené investiční portfolio a aktiva nadále spravovat. To však není jednoduché, nebojte se proto požádat o pomoc profesionálního poradce nebo experty z Family Office.





Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články