Home Řízení rodinySpráva rodiny 4 typy toxické komunikace. Jak zvládnout komunikaci v rodině?

4 typy toxické komunikace. Jak zvládnout komunikaci v rodině?

Autor Dana Halušková

I v těch nejúspěšnějších rodinách někdy vázne komunikace a dochází ke konfliktům. Ne vždy jsou ale pro vaše vztahy toxické. Pokud budou efektivně řízeny v koordinovanou diskuzi, mohou vám naopak prospět.

Komunikace v rodině je klíčem k úspěchu. Jakmile vázne, je zaděláno na problém. Bohužel věšinou komunikace nefunguje právě v těch případech, kdy je nejpotřebnější – když je nějaký problém. Inspiraci, nebo spíše ponaučení v komunikaci, bychom mohli nalézt třeba v seriálu Succession mezi Loganem Royem a (nejen, ale obzvláště) jeho dětmi. Zejména době „průšvihu“ se můžete v rodině i v (rodinném) podniku setkat se 4 typy toxické komunikace.

Při objevování a řízení konfrontace v diskuzi je třeba začít základním pravidlem: identifikací problému, v tomto případě pochopením toxického chování. Inspiraci najdete u jednoho z největších odborníků na rodinné i partnerské vztahy Johna Gottmanna, který napsal knihu „Four Horsemen of the Apocalypse“. Na rozdíl od mnoha jeho dalších děl nebyla přeložena do češtiny, ale základní myšlenku vám zkusíme předat v tomto článku.

John Gottman zde popisuje čtyři hlavní toxické komunikační vzorce – kritický, obranný, pohrdavý a vyhýbavý. Většinou se projevuje více toxinů najednou a na každý z nich fungují jiné řídící mechanismy. Hlavní ale je destruktivní vzorce rozpoznat a společně se učit, jak je řešit. Jen tak budete fungovat jako tým a nic vám nebude bránit v rozvoji a úspěchu. 

Kritika (vina)

Za kritiku považuje Gottman vyjádření názoru na danou osobu, ne jen na jednotlivou neúspěšnou akci. Tím se podle něj liší od pouhé stížnosti, která se navíc snadněji promění v žádost bez negativní konotace. Příkladem může být situace, kdy řeknete: „Nezmínil ses mi o novém zaměstnanci.“ Přitom jste mohli říct: „Jakmile někoho přijmete, potřebuji to vědět. Můžete mě o tom prosím vždy informovat? Zapojíte mě prosím do vaší komunikace?

Obrana

Nejlepší obrana je útok? Všichni mají tendenci se kritice bránit. Jen pozor na to, že obranná strategie pokaždé nefunguje, protože jde vlastně také o kritiku, jen v opačném směru. Místo obviňování ostatních tedy zkuste přemýšlet, kdy takovým způsobem reagujete a v jakých situacích odmítáte převzít zodpovědnost. Jestli má vaše rodina s tímto typem toxicity problém, zkuste si navzájem více naslouchat. Uvidíte, že pak nebudete mít tendenci se tak často obhajovat a bránit. A když už k nepříjemné situaci dojde, poproste ostatní o zopakování a vysvětlení třeba tímto způsobem: „Slyšel jsem, že říkáte, že nejsem spolehlivý. Můžete to objasnit?

ČTĚTE TAKÉ: KOMUNIKACE JAKO KLÍČ K ZACHOVÁNÍ RODINNÉHO BOHATSTVÍ

Pohrdání

Sarkasmus je občas vtipný, ale nic se nemá přehánět. A pokud hraničí s nedostatkem respektu a povyšování nad ostatními, může být podle Gottmana ze všech toxických vzorců nejnebezpečnější. Útočí totiž na sebevědomí ostatních a často znemožňuje jakoukoli domluvu. Opovržlivá komunikace bývá výsledkem dlouhodobých negativních pocitů a neřešených problémů. Je tedy nutné si uvědomit, kdy jednotliví členové rodiny jednají s despektem, a snažit se s nimi rozumně domluvit. Místo jejich napadení se ale ptejte spíše na úmysl jejich komunikace, tedy například: „Uvědomujete si dopady svého chování? A nevadí vám to?

Vyhýbání

Tichou domácnost nejspíš už zažil každý. Když se ale celá rodina vyhýbá komunikaci nebo neustále přerušuje kontakt, řešení problémů se zbytečně protahuje a mnohdy ani není možné. Jak to řešit? Uvědomte si, o jakých tématech nechcete mluvit a proč. Vaše obavy a limity vám mnohé napoví. Většinou pramení z pohrdání nebo nedostatečného ocenění v minulosti, ale záleží na každém konkrétním případu.

Kdo vám může s komunikací v rodině pomoct?

Jak už bylo řečeno, jednotlivé toxické struktury se různě prolínají a řízení konfliktů je dlouhodobou záležitostí. Pokud jsou ale vztahy ve vaší rodině zdravé, takové náročné situace vás naopak posílí. Snažte se na nich tedy pracovat, společně se učit a mít za každých okolností pozitivní myšlení. Zmiňované čtyři struktury nejsou dokonalým řešením, ale jejich řízení vám může výrazně pomoci. S řízením diskuzí a s komunikací v rodině vám může pomoct profesionální facilitátor, který často bývá in-house členem týmů Family Officů, které se zaměřují na finanční i nefinanční služby movitým rodinám.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články