Home Řízení rodinySpráva rodiny Komunikace jako klíč k zachování rodinného bohatství

Komunikace jako klíč k zachování rodinného bohatství

Autor Dana Halušková

Komunikace je základem kvalitních vztahů a pro bohaté rodiny to platí dvojnásob. Jakou formu komunikace zvolit a jak nastavit pravidla? Opřít se můžete o výsledky zahraničních studií i názory inspirativních osobností.  

Komunikace je základem dobrých vztahů, a to všude kolem nás. V rodině, mezi přáteli, v byznyse. V každodenním životě. Významný vliv má komunikace i ve správě majetku a zachování rodinného bohatství. První důležité diskuze se vedou už při tvorbě rodinné ústavy, kdy jsou stanoveny role, práva i povinnosti jednotlivých členů nebo konkrétní hodnoty celé rodiny. Všichni se tak učí vyjednávat, respektovat ostatní a dělat kompromisy. Rodina se učí naslouchat. Rodičům to může usnadnit výchovu nové generace i předávání majetku. Jakou formu komunikace zvolit a jak nastavit pravidla? Inspirujte se v zahraničí.

Rodinné komunikační sítě pro řízení komunikace

Komunikační sítě umožňují členům movitých rodin řešit běžnou agendu, ale také rychle reagovat na akutní záležitosti a krizové situace. Navíc usnadňují řízení rodinných firem. Mohou mít tyto konkrétní podoby:

  • sociální sítě
  • online i offline newslettery
  • webové komunikační platformy
  • webové stránky

Role rodinných komunikačních sítí ve správě rodiny

Family Communication Network neboli rodinné komunikační sítě jsou jednou z hlavních součástí Family Governance. Jejich prostřednictvím se rodiny domlouvají zejména v období mezi jednotlivými schůzkami. Zajímavé výsledky přinesl k tomuto tématu průzkum Family Business Magazínu. Mimo jiné zjistil, že 41 % bohatých rodin s ustanovenou rodinnou radou komunikuje skrze vlastní sociální síť nebo webovou stránku. Dalších 31 % rodin pak preferuje tištěné nebo e-mailové newslettery. 

Nejčastěji rodinné komunikační sítě využívají rodiny s 11 až 50 členy. Naopak největší rodiny (nad 100 členů) se postaraly o velmi překvapivý výsledek, protože se zjistilo, že tento způsob komunikace vyhledávají nejméně. A podobně jsou na tom i rodiny do 10 členů, které komunikační sítě příliš nepotřebují. Veškeré záležitosti mohou vyřešit během běžných setkání nebo oslav.

Jak komunikovat s dětmi? 

Podle Family Business Magazine byste měli s dětmi mluvit tak, aby si prošly všemi těmito fázemi: 

  1. Předání informací – nejprve prozkoumejte svoje vlastní pocity a rozhodněte se, jaké rodinné a podnikatelské příběhy chcete vašim dětem vyprávět 
  2. Modelování – děti dokážou velmi dobře napodobit vaše chování, buďte jim tedy dobrým příkladem, a to v byznysu i soukromém životě
  3. Formování – učte děti zacházet s penězi, když budou znát jejich cenu, snadněji si vybudují finanční nezávislost 
  4. Mentoring – pokud děti ke svým rodičům i jejich přátelům vzhlížejí s obdivem, lépe dosáhnou osobních i profesních cílů
  5. Projevování – podělte se s dětmi o své úspěchy i neúspěchy a dejte jim příležitost, aby ukázaly, co v nich je
  6. Poměřování – stanovte si cíle a milníky rodinného vzdělávání a snažte se je společně plnit

Příklady z praxe

V České republice se sektor správy majetku teprve formuje, rozhodli jsme se tedy podívat na příklady ze zahraničí. Velkou inspirací může být všem rodinám i Wealth Managerům Pierre Dupont, který za základ úspěchu považuje bezpečnou otevřenou komunikaci. A nutno dodat, že jeho rodině se tento přístup vyplácí už desítky let. Více o radách Pierra duPonta se dozvíte zde.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články