Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Private Equity Report 2023: Ochlazení trhu i cílení na individuální investory

Private Equity Report 2023: Ochlazení trhu i cílení na individuální investory

Autor Dana Halušková

Investice do Private Equity fondů až do poloviny loňského roku rostly, a to navzdory zvyšování úrokových sazeb, inflaci i geopolitickým problémům. Nyní se ale zpomalení trhu projevuje. Do kdy bude trvat? A jak i z aktuální situace vytěžit maximum?

Jak si vede investicím do Private Equity fondů? Podle Global Private Equity Report 2023 společnosti Bain & Company je pokles investic již patrný, ale zatím ještě nenastala vyloženě recese. V příštích měsících podle studie bude pokračovat trend snižování investovaných aktiv. Svět se totiž stále vzpamatovává z covidové pandemie a k tomu se přidává inflace, energetická krize i napětí na pracovním trhu. Jak z toho ven?

Dekarbonizace a celkový přechod na obnovitelné zdroje

Bez nadsázky můžeme říci, že přechod na čistou energii otevírá v private equity sektoru investiční příležitosti. Tlak na dekarbonizaci společností a investice do nízkouhlíkových řešení se od minulého roku výrazně zvýšil. Jde sice o dlouho očekávanou a nevyhnutelnou změnu, ale události posledních měsíců ji výrazně urychlily. Už mezi lety 2017 a 2022 měly přitom transakce související s energetickou transformací hodnotu neuvěřitelných 160 miliard dolarů. 

Doba kryptoměn ještě nekončí

Kryptoměny v čele s bitcoinem mají za sebou propad až o 70 procent. Čeká je stejný osud jako startupy v době dot-com bubliny na přelomu milénia? Podle autorů analýzy jsou digitální finance stále na začátku. Jejich éra teď rozhodně nekončí a je spotřeba s nimi počítat i na úrovni private equity. Standardní investiční rámce sle nemusí stačit, mnoho firem tedy vytváří speciální nástroje nebo sestavuje týmy, které se věnují primárně digitální ekonomice neboli Web 3.0. Monitorují její vývoj a na základě toho předpovídají, kam se posune během dalších pěti až deseti let.

Individuální investoři se stávají hybnou silou trhu

Vedle investorů z řad firem a institucí stále přibývá jedinců s vysokou a ultra vysokou hodnotou čistého jmění. Dnes už mají ve svých rukou téměř polovinu světového bohatství, pouze z 16 procent jde ale o alternativní investice. Brzy by se to mělo změnit, a to díky novým fintech nástrojům a hlavně změně přístupu portfolio manažerů, finančních poradců a dalších odborníků.

Pokud chceme demokratizovat soukromý kapitál, musíme dát investorům přístup k mechanismům likvidity,“ říká generální ředitel společnosti Moonfire, Steffen Pauls.

Jak vyřešit velkou inflační hádanku?

Po téměř dvou desetiletích klesání úrokových sazeb se loni situace změnila. Investoři tak narazili na zásadní překážku, která nejspíš znamená definitivní konec levných peněz. K tomu se přidalo ještě zdražování komodit a v USA i napětí na trhu práce. Ceny akcií tedy začaly strmě klesat. A to znamená jediné – vyšší tlak na generování dlouhodobých výnosů a růst marží. Vytvářet predikce do budoucna je extrémně náročné, ale už teď víme, že centrální banky se dostávají do stále složitější pozice. Ve všech vyspělých zemích totiž stárne populace a pracovní síly ubývá.

Klíčem k úspěchu je automatizace provozu a organický růst 

Autoři analýzy firmám radí investovat do technologií, které jednotlivé procesy zautomatizují. Reagují tak na rostoucí cenu práce a demografické problémy. Dále je podle nich zásadní zabezpečit dodavatelský řetězec a také cílit na soukromý sektor. Kdybychom ale měli vybrat jen jednu radu, bylo by to převzetí podílu na trhu. Možná je to drsný konkurenční boj, ale jinak to podle nich v době poklesu nejde. 

Celý Global Private Equity Report si stáhnete zde.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články