Home AKTUALITY Kypr končí s komerčním programem zlatých víz

Kypr končí s komerčním programem zlatých víz

Autor Eva Ulrichová

Od roku 2013 se Kypr potýká s kritikou jeho programu tzv. „zlatých víz“, která otevírají cestu do Evropy prakticky komukoliv…komukoliv, kdo zaplatí.

Zlatá víza je souhrnný neoficiální název pro udělení víz či občanství investorům ze států mimo Evropskou unii. Zlatá víza nenabízí jen Kypr, ale také např. Česká republika, Malta nebo Bulharsko. Program zlatých víz si můžete představit jako obchod: bohatý investor zaplatí za to, že je mu umožněno volně vstoupit na území Evropské unie, kde může žít, investovat, podnikat… Ptáte se, proč země tento riskantní obchod podstupují?

Mnoho (nejen) evropských států bylo po hospodářské krizi v roce 2007 ekonomicky zdevastováno. Země se tak pokoušely vymyslet program, který by je zachránil před krachem. Zlatá víza jsou pro tyto účely ideální. Kde lépe sehnat peníze, než u bohatých cizinců, kteří chtějí mít otevřenou cestu do Evropy?

Evropská unie kyperský program pro vydávání víz kritizuje již od roku 2013. Důvodnou obavou je, že kdokoliv získá tzv. zlaté vízum, může se volně pohybovat po členských státech EU. V roce 2019 kyperská vláda program zpřísnila dodatkem, že vízum se nesmí udělit osobám, které jsou aktuálně vyšetřováné policií, popř. jsou stíhané či odsouzené. V červenci letošního roku došlo k další změně, a to schválení zákona umožňujícího kyperským institucím občanství i odebírat.  

Jaké jsou podmínky pro získání “zlatého víza” na Kypru?

Pokud se bohatí cizinci chtěli dostat na území Evropské unie, byl jim vydán kyperský pas. Ten zároveň cizincům uděluje kyperské občanství. Aby jej však získali, museli splnit dvě podmínky:

  • zaplatit 2,5 mil. dolarů (cca 57 mil. Kč); Ty jsou obvykle investovány na trh nemovitostí, do státních dluhopisů nebo na rozvoj kyperských firem. Od počátku “zlatých víz” Kypr získal už přes 8 mld. dolarů. 
  • mít čistý trestní rejstřík

Jedním z dlouhodobě diskutovaných a kritizovaných problémů bylo prokazování čistého trestního rejstříku. Cizinci si jej zajišťovali sami, včetně veškerých důkazů, a dokládali ke své dokumentaci. Rejstříky nikdo další nekontroloval, mimo úředníka, který záznamy zakládal a přečetl si na papíře, že se nejedná o zločince. Bylo tak velmi lehké rejstříky zfalšovat či si vytvořit vlastní falešný výpis.

Co “zlaté vízum” nabízí?

Vlastnictví zlatého víza bohatých investorům ze států mimo Evropskou unii otevírá pomyslnou bránu do Evropy. Zde je jim umožněno:

  • volný pohyb
  • investovat, podnikat
  • bydlet, žít
  • zakládat a vlastnit bankovní účty

Zrušení programu “zlatých víz”

Kyperská vláda se potýkala s kritikou programu pro získání občanství již od jeho spuštění v roce 2013. Zlatá víza nejvíce nejvíce využívají zámožní investoři z Ruska a Číny, což může být ohrožením pro EU a její členské státy. 

Za sedmileté fungování programu se zlatá víza setkala s několika kauzami: od zjištění nedostatečného prověřování čistého trestního rejstříku po podezření z úplatků. Největší kritiku si Kypr vysloužil za podezření z korupce pomocí “zlatých víc”. EU také pojala podezření, že podivné praktiky vedou k poskytnutí občanství i stíhaným osobám nebo zločincům. Jasné důkazy však dosud nebyly.

V letošním roce se stal průlom v kauze kyperských víz. Dle arabské televizní stanice Al Jazeera došlo na Kypru k úniku zhruba 1400 dokumentů dokazující hrubé porušení evropských i kyperských zákonů pro udělování občanství v principu “zlatého víza”. Média zjistila, že kyperský pas získali nejen politicky exponované osoby, ale dokonce i zločinci, a to převážně z Číny a Ruska.

Jaká jsou nejdůležitější zjištění?

  • kdo zaplatí víc, má se líp

Štáb televize Al Jazeera zároveň vyšetřováním a nasazením “tajného agenta” zjistil, že výše zaplacené částky rozhoduje o úrovni podmínek a služeb získání občanství a pobytu na Kypru. Obecně tak platí, kdo zaplatí víc, má se líp. Peníze vám zajistí např. přeskočit investory na čekací listině nebo i novou identitu.

  • prodej občanství zločincům

Dle arabského media není problém, že je žadatel trestaný. Prostřednictvím peněz se údajně dá najít způsob jak trest ospravedlnit, nebo i úplně vymazat. Při zaplacení ještě vyšší částky může cizinec získat i nové jméno a identitu tak, aby si ho s hledaným zločincem nikdo nespojil.

  • občanství pro politicky exponované osoby

Uniklé dokumenty prokázaly, že občanství bylo uděleno osobám vázaným na politiky, příkladem je bratr libanonského premiéra. Občanství bylo přiděleno i Olegu Děripaskovi, který si je blízký s ruským prezidentem Putinem. Děripaska je v Americe na sankčním seznamu.

Následky uniklých dokumentů

Únik informací a jejich zveřejnění arabským médiem sebou nese pozitivní i negativní důsledky:

  • kyperská vláda na základě uniklých informací ruší svůj program “zlatých víz”
  • konec byznysu a korupce na Kypru
  • dopad na ekonomiku na Kypru, kterou po krizi v roce 2007 nastartoval a stále udržoval program “zlatých víz”
  • vliv na důchody obyvatelstva – část peněz vydělaných prodejem občanství tvořila i důchodový systém. Peníze byly ze své většiny použity na vyplácení důchodu kyperským penzistům


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články