Home LifestyleŽivotní styl 5 nejzajímavějších jurisdikcí pro vaše mezinárodní přemístění.

5 nejzajímavějších jurisdikcí pro vaše mezinárodní přemístění.

Autor Redakce

Mezinárodní přemístění jako nástroj plánování bohatých jednotlivců a rodin se stává stále populárnější. Hlavními důvody pro přemístění už není pouze optimalizace daňové zátěže, ale obecně lepší život v podobě kvalitnější infrastruktury, sociálního i politického prostředí, celoročně stabilní klima nebo zajímavější studijní příležitosti pro děti.

Svět se díky rozvinuté letecké dopravě stále zmenšuje, a proto přemístění za účelem změny rezidentství a získání daňového domicilu dnes není žádnou překážkou. Tady je 5 nejzajímavějších jurisdikcí pro vaše mezinárodní přemístění.

Monako

Monacké knížectví je městský stát ležící na středomořském Azurovém pobřeží (Francouzská riviéra). Monako má rozlohu 2,02 km2 s počtem obyvatel 37 800. Je to nejmenší stát západní Evropy. Po Vatikánu jde o druhý nejmenší stát na světě. Díky svým daňovým zákonům je oblíbené mezi jednotlivci a rodinami s vysokou hodnotou čistého jmění, kteří tvoří cca 30% populace. Monako patří k hlavním ekonomickým mocnostem ve Středomoří.

Proč zde žít

Příjemné středomořské klima, bezpečí a přívětivé daňové podmínky jsou hlavní motivací pro tuto destinaci. Monako sice není součástí EU, ale prostřednictvím Francie je součástí schengenského prostoru a jeho měnou je euro. Mimo stabilního ekonomického a podnikatelského prostředí je hlavním znakem multikulturní prostředí s více jak 100 národnostmi, což Monako předurčuje k živé kulturní scéně, kam lze zařadit i casina. 

Daňový systém

 • Daň z příjmu fyzických osob: neplatí se
 • Daň z bohatství: neplatí se
 • Daň z nabytí nemovitosti: do 7,5%
 • Dědická a darovací daň: neplatí se
 • Daň z přidané hodnoty: do 20%
 • Daň z přesídlení: neplatí se

Bahamy

Bahamy jsou ostrovním státem v Atlantském oceánu umístěné mezi Floridou a Kubou. Třetina státu je tvořena vodní plochou. Stát je znám nejen pro oblíbenou prázdninovou destinaci především rodin s vysokou hodnotou čistého jmění, ale i svými vápencovými a korálovými ostrovy. Převážně černošské obyvatelstvo Baham se živí nejen cestovních ruchem a rybolovem, ale také těžbou soli, dřeva a ropy. Díky výhodnému daňovému systému má své sídlo mnoho bank a jiných finančních institucí právě na tomto ostrovním státě.

Proč zde žít

Bahamy jsou známé pro své tropické klima a klidný karibský způsob života. Výhodou je snadná dostupnost do okolních států, například v Miami jste letecky do 60 minut. Úředním jazykem na Bahamách je angličtina přízvukem blízká britské angličtině, které spíše rozumí většina celosvětové populace. Tamní obyvatelstvo je téměř osvobozené od daní, proto jsou Bahamy oblíbeným rezidenčním místem. Uvolněný daňový systém, který nezahrnuje daň z příjmu právnických osob, též umožňuje založení podnikání na Bahamách.

Daňový systém

 • Daň z příjmu fyzických osob: neplatí se
 • Daň z  bohatství: neplatí se
 • Daň z nemovitosti: do 2%
 • Daň z nabytí nemovitosti: platí se formou kolku, do 10%
 • Dědická a darovací daň: neplatí se
 • Daň z přidané hodnoty: se sazbou 12,5 %
 • Daň z přesídlení: neplatí se

Jersey

Ostrov Jersey, největší z Normanských ostrovů v Lamanšském průlivu, se nachází mezi Francií a Velkou Británií. Ostrov je územím závislým na britské koruně, tedy že formálně není součástí Velké Británie, avšak je vlastnictvím britské koruny. Britského panovníka, tedy královnu, na ostrově zastupuje víceguvernér Velké Británie. Jersey je tak konstituční monarchií, samosprávu si však zřizuje vlastní parlamentní demokracií, má vlastní právní a soudní systém a vlastní měnu “jerseyskou libru”. V Jersey je však možné platit i britskou librou. Ostrov je lukrativní pro bohaté rodiny, především pro svůj výhodný daňový systém, který je zaměřen pro rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI).

Proč zde žít

Jersey je ostrovem s malebnými plážemi, vnitrozemím a útesy. Život na ostrově je kombinací romantické francouzské atmosféry a anglické profesionality, především pak kvalitní školský systém obdobně jako v Anglii. Úředním jazykem je britská angličtina, domluvíte se ale také jerseysky nebo francouzsky. Díky poloze ostrova, který je v mírném podnebí, nenarazíte na extrémní teploty ani v létě, ani v zimě. Na Jersey je možné se věnovat vodním sportům, jako je surfování, plavání nebo plachtění. Ostrov je vhodný také svou dostupností nejen do Londýna, kam několikrát denně létají letadla či plují trajekty, ale také do mnohých evropských destinací a metropolí. Jersey je výhodnou rezidencí hlavně pro bohaté rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění, kterým je za splnění určitých podmínek umožněn status “Jersey’s High Value Residency”, tzn. povolený pobyt a život v Jersey. HNWI rodiny a podnikatelé pak mohou těžit z daňových výhod ostrova.

Daňový systém

 • Daň z příjmu fyzických osob: 20 %
 • Daň z příjmů právnických osob: neplatí se, mimo veřejné a finanční služby (do 20 %)
 • Daň z  bohatství: neplatí se
 • Dědická a darovací daň: neplatí se
 • Daň z přidané hodnoty: se sazbou 5 %
 • Daň z přesídlení: neplatí se

Dubaj

Dubaj neboli Dubaj City je nejlidnatější městem Spojených arabských emirátů a hlavním městem emirátu Dubaj. Vzhledem k vysokému počtu obyvatel – 99% obyvatel emirátu Dubaj žije v jeho hlavním městě – je tak Dubaj City centrem téměř veškerého hospodářského, sociálního, politického i kulturního dění emirátu. Tato arabská destinace se řídí muslimskými pravidly, jsou tak zakázány až trestány některé způsoby chování, jako je například pití alkoholu na veřejnosti. V Dubaji se setkáte nejen s kosmopolitním a multikulturním stylem života, ale také například s úplným osvobozením od daní z příjmu či atraktivními stavbami. Město je známé především pro své největší, nejvyšší a nejdražší stavby, např. nejvyšší budova světa Burdž Chalífa. 

Proč zde žít

Dubaj City je proslulé pro své příjemné klima. Zhruba polovinu roku se teplota ve městě pohybuje kolem 25°C, v létě teploty sice stoupají až k 40°C, ale veškeré veřejné uzavřené prostory jsou klimatizovány. Mimo uměle vytvořené krásné ostrovy můžete v Dubaji vidět unikátní stavby, jako je největší obchodní centrum, nejluxusnější hotel světa (sedmihvězdičkový) nebo nejvyšší budova.

Dubaj je svým vyvinutým vzdělávacím systémem vhodným místem pro bohaté rodiny s dětmi. Do vzdělání v atraktivní destinaci bylo v minulosti mnohé investováno, došlo tak k zakládání škol a dalších vzdělávacích institucí. Město je proslulé i svou leteckou dostupností a jednou z nejlepších leteckých společností světa. Do Dubaje se letecky dostanete téměř z celého světa. Rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění mohou využít místního soudního systému, který umožňuje nejen dědictví dle zákonů cizího rezidenta, ale také nabízejí možnosti pro strukturování majetku a plánování nástupnictví. Mimo jiné má Dubaj výhodný daňový systém, např. rezidenti jsou plně osvobozeni od daní z příjmů a vyvinutý systém tzv. zón volného obchodu, který umožňuje založení společnosti v Dubaji, její provozování mimo stát a tím využití jejich daňového systému a získání 100% příjmu z činnosti.

Daňový systém

 • Daň z příjmu: neplatí se
 • Daň z  bohatství: neplatí se
 • Dědická a darovací daň: neplatí se
 • Daň z přidané hodnoty: se sazbou 5 %
 • Daň z přesídlení: neplatí se

Lucembursko

Toto malé velkovévodství s druhým nejvyšším HDP na světě je zakladatelem několika evropských a světových organizací, jako je NATO, Evropská unie, Benelux nebo OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Lucembursko, stát s velmi rozvinutou ekonomikou, disponuje lákavým daňovým systémem, který nabízí příležitosti k založení firmy. Lucembursko je též zaměřené na investiční fondy a správu majetku, proto jej často využívají bohaté rodiny k jejich rezidenčnímu přesídlení.

Proč zde žít

Lucembursko je význačné jak malebnou krajinu tvořenou rozsáhlými lesy a horskými terény v pohoří Ardena, tak romantickou historickou architekturu jeho hlavního města, která je součástí UNESCO. Stát nabízí bezpečné prostředí a je vhodné pro rodiny s dětmi. Kvalitní školský systém v Lucembursku nabízí vzdělání v několika světových jazycích (francouzština, němčina a lucemburština). Stát má velmi rozvinutou ekonomiku s druhým nejvyšším HDP na světě.

Daňový systém

 • Daň z příjmu fyzických osob: až 42 %, nejvyšší sazba je při příjmech nad 200 004 €, sazba za dlužnou částku na dani z příjmu je 7 – 9 %
 • Daň z bohatství: neplatí se
 • Dědická a darovací daň: až 48 % v závislosti na hodnotě a vztahu účastníků stran. U přímých potomků se neplatí daň v případě vysoké hodnoty aktiv, nižší hodnoty se daní max. do 5 %
 • Daň z přidané hodnoty: se sazbou 17 %
 • Daň z přesídlení: neplatí se
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články