Home Řízení rodinyRodinné podnikání Jaké jsou největší české rodinné firmy pro rok 2023?

Jaké jsou největší české rodinné firmy pro rok 2023?

Autor Dana Halušková

Rodinný byznys v Česku funguje i v době ekonomické nejistoty, Do popředí se podle očekávání dostávají firmy zaměřené na zbrojní průmysl, ale také ty z oboru strojírenství nebo elektroniky. Kdo v roce 2023 patří do první desítky?

Český magazín Forbes i letos sestavil žebříček největších rodinných firem v ČR. V přehledu jich najdete neuvěřitelných 199 a my z nich vybíráme 10 největších. Někdo si svoji pozici udržel, někdo se lehce propadl, ale objevili se i pomyslní skokani roku, kteří to ještě loni měli do první desítky hodně daleko. Kterým rodinným podnikům se dařilo nejvíce?

1. Czechoslovak Group

Tržby: 28,1 miliardy

EBITDA: 4 miliardy (zisk před započtením úroků, daní a odpisů)

Loňské druhé místo Czechoslovak Group už nestačilo a tentokrát je s ročními tržbami ve výši 28,1 miliard korun suverénně první. Zásadním úspěchem skupiny byla nedávná akvizice italské zbrojařské firmy Fiocchi, ale velmi dobře si vede také kopřivnická Tatra. Tu díky rodině Strnadových zná celý svět.

2. DEK

Tržby: 29,8 miliardy korun

EBITDA: 3,1 miliardy korun

Na pomyslné druhé příčce skončil loňský vítěz DEK, který je králem českého stavebnictví. Rodinnou firmu spoluvlastní Vít Kutnar se svojí manželkou a stále větší slovo mají i jejich budoucí nástupci, tedy syn Adam a tři dcery – Adéla, Anna a Andrea. K tržbám v hodnotě 29,8 miliard korun jim stále pomáhá nedostatek stavebních materiálů a samozřejmě i obchodní talent a pracovitost. 

3. Mattoni 1873

Tržby: 16,5 miliardy

EBITDA: 2 miliardy

Obhájit třetí místo se podařilo rodinnému podniku Mattoni 1873. Výrobce minerálních vod, který navazuje na dlouholetou českou tradici, má v Karlových Varech novou výrobní linku a významně posiluje svoji pozici na Balkánském poloostrově. Celkové tržby firmy mírně stouply z 13,3 na 16,5 miliardy korun.

4. Promet

Tržby: 15,6 miliardy korun

EBITDA: 1,1 miliardy korun

Byznys rodiny Materů předáním majetku další generaci rozhodně neztratil. Naopak se jim podařilo ke třiceti společnostem přidat další firmu. Zaměřují se na strojírenství a metalurgii a tentokrát spolu s rodinou Strnadových získali 82procentní podíl v chorvatské firmě Đuro Đaković, která vyrábí nákladní vlaky. Jejich roční tržby se tak vyšplhaly na 15,6 miliard korun.

5. HP Tronic

Tržby: 23,4 miliard korun

EBITDA: 1,1 miliardy korun

Do první pětky se vešla i firma HP Tronic, pod kterou patří prodejce elektroniky Datart, výrobce elektrospotřebičů ETA, ale i projekty týkající se cestovního ruchu a gastronomie. Patří pod něj například Resort Valachy ve Velkých Karlovicích nebo Bistrotérka Valachy ve Zlíně. Jde o rodinný byznys Danuše Hradilové a jejích dvou dcer. Jako jediný v našem výčtu je tedy čistě v rukou žen. Oproti loňsku si lehce pohoršil, ale stále je na tom s tržbami 23,4 miliard korun velmi dobře.

6. Agrostroj

Tržby: 10,2 miliardy korun

EBITDA: 1,6 miliardy korun

Rodinná firma Agrostroj Pelhřimov patří k těm, kdo po začátku války na Ukrajině ukončili svoje podnikání v Rusku. Přesto se jí daří, a dokonce rozšiřuje své působení v USA. Společnost stále vede její původní zakladatel Lubomír Stoklásek. Není ale sám, na loňských tržbách nad 10 miliard korun se podíleli i jeho bratr a dcera Monika.

7. Colt CZ

Tržby: 10,7 miliardy korun

EBITDA: 2,1 miliardy korun

Růst zbrojařského průmyslu zajistil vysoké tržby i rodinné firmě Colt CZ. Pokud vám její název nic neříká, není to proto, že by byla na českém trhu nová. Jen se dříve jmenovala Česká zbrojovka, ale s rozšiřováním svých aktivit ve Spojených státech se rozhodla o změnu názvu. Má za sebou tak úspěšnou akvizici a rekordní růst, že se do žebříčku dostala poprvé rovnou na krásném sedmém místě. Jen za loňský rok prodala více než 700 pušek a pistolí a utržila přibližně 10,4 miliardy korun. 

8. Juta

Tržby: 8,6 miliardy korun

EBITDA: 1,4 miliardy korun

Textilní rodinná firma Juta není v jednoduché pozici. Přišla o ruský trh a čelí vysokým cenám energií i materiálů. Za cenu snižování nákladů a propuštění části zaměstnanců ale její majitel Jiří Hlavatý dokázal udržet potřebnou stabilitu. Tržby podniku se pohybovaly okolo 8,4 miliard korun.

9. Hopi

Tržby: 6,9 miliard korun

EBITDA: 635 milionů korun

Rodinná firma Puškaninových oslavila 30. narozeniny raketovým růstem, a tak se oproti minulému žebříčku posunula o jednu příčku nahoru. Věnují se hlavně logistice, zemědělství a potravinářství, ale loni začali investovat i do vlastních obnovitelné energie. Do jejich portfolia solární elektrárny, velkokapacitní baterie nebo záložní zdroje.

10. GZ Media

Tržby: 5,5 miliard korun

EBITDA:1,2 miliardy korun

Nenechte se mýlit. Podnik rodiny Pelcových není žádným mediálním domem, ale výrobcem vinylových desek. V Česku sídlí v Loděnici u Berouna a svoje továrny má také ve Francii, ve Spojených státech nebo v Kanadě. Celkové tržby firmy se za minulý rok dostaly na 5,5 miliardy.

Celý žebříček si můžete prohlédnout zde.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články