Home Řízení rodinyRodinné podnikání TOP ženy v rodinných firmách a jejich vliv na budoucnost celého byznysu

TOP ženy v rodinných firmách a jejich vliv na budoucnost celého byznysu

Autor Redakce

Ženský vhled do podnikání mnohdy může mít až transformační účinky, což může mnohdy zcela proměnit firemní kulturu i mít významný vliv na prostředí. Které ženy nejvíce transformují rodinné podnikání?

Průzkumy posledních let ukazují, že ženy v následujících letech ovládnou vrstvu dolarových miliardářů a současné trendy to také dokazují – ženy stále více investují, zakládají vlastní podniky i jsou ve vedení rodinných podniků. Právě něžné pohlaví v mnoha oblastech může být velkou inspirací i zcela přeměnit rodinný byznys. Nejvíce se tak děje v oblastech pojišťovnictví, textilního průmyslu, potravinářství i v elektronice. Server Family Business Magazine proto zveřejnil žebříček TOP žen, které transformovaly rodinný podnik. Kdo mezi tyto úspěšné byznysmenky patří a jak se na inovacích podílí? 

Mnoho podnikatelek zavádí do rodinných firem principy udržitelnosti, využívá nové technologie nebo se zaměřuje na moderní způsob vedení společností. Ženy tak mohou přispívat k rozvoji celého odvětví, ale zároveň ctí tradice, ze kterých jejich předci vycházeli. 

Z žebříčku Family Business Magazínu jsme vybrali pět dam, které v těchto ohledech dosahují mimořádných výsledků.

KE STAŽENÍ: WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM
JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÉ ŽENY?


Diana Dobin

Významný vliv: ESG (ochrana životního prostředí)

Rodinný podnik: Valley Forge Fabrics

Pozice: CEO a Chief Sustainability Officer (volně přeloženo: vedoucí oddělení udržitelnosti)

Rodinná firma Valley Forge Fabrics je textilní společnost se sídlem na Floridě v USA. Podnik založili Dianiny rodiče před více než 40 lety. S požadavky pro dodržování ESG principů s cílem udržitelnosti se poprvé setkala až ona sama, a to zhruba před 15 lety. Tehdy ale ještě nevěděla, co pojem udržitelnost znamená. S bratrem a zároveň spolupracovníkem tedy začali zkoumat dostupné suroviny, využití energie, omezení chemikálií apod. Dnes má firma udržitelnou certifikaci Silver LEED a počet jejich zaměstnanců se ztrojnásobil.

Více o společnosti se dozvíte zde.


Niki Russ Federman

Významný vliv: Inovace

Rodinný podnik: Russ & Daughters

Pozice: Vlastník (podnik je již ve 4. generaci)

Russ & Daughters je newyorský rodinný podnik s více než stoletou historií. Zakladatel podniku však nebyl Američan, ale byl naší české kotlině mnohem blíže. V roce 1914 jej založil Polák, Joel Russ. Nyní je podnik už ve čtvrté generaci a jeho majitelky jsou ženy – Niki Russ Federmanová jej vlastní spolu se svou sestřenicí. A jak se Niki dostala do žebříčku? Už jako studentka měla vize v rámci inovací pro jejich rodinnou firmu, když chtěla rozšířit podnikání o další pobočky a e-shop, což se jí také podařilo. Paradoxní ale je, že cíle dosáhla poté, co školu opustila a začala se byznysu věnovat v praxi. Stále však hledá nové možnosti, kde a jak jejich delikatesy úspěšně prodávat. Podnikatelská rodina byla však vždy inovativní, např. když v roce 1933 byl podnik první známou společností s „& Daughters“ v názvu.

Více o rodinné firmě se dozvíte zde.


Veronica Maldonado

Významný vliv: ESG (prospěšné řízení společnosti)

Rodinný podnik: Gemis Family Companies

Pozice: Předsedkyně představenvstva

Veronica Maldonado se narodila a vyrůstala ve Venezuele, kde její rodina vedla úspěšný byznys v zemědělství a průmyslu. Za vládu prezidenta Huga Chavéze byl však rodině zabaven ranč, který tvořil středobod podnikání. Proto se přemístili do USA, kde podnikání znovuzaložili. Ve Spojených státech se Maldonadovým brzy začalo dařit a dnes se jejich firma orientuje na tři hlavní oblasti – distribuuje nápoje, investuje do nemovitostí a spravuje investiční portfolia. Veronica se nyní zabývá hlavně strukturálními problémy a převáděním rodinných hodnot do praxe. Desítky let zkušeností ale využívá také ve své poradenské a koučinkové praxi v Generation6 Family Enterprise Advisors.

Více o rodině Maldonado a rodinných podnicích se dozvíte zde.


Anne Eiting Klamar

Významný vliv: Leadership a management

Rodinný podnik: Midmark

Pozice: Předsedkyně představenstva

Midmark Corporation je mezinárodní rodinná firma se sídlem v Ohiu. Její dceřinou společnost najdete ale i v Evropě, v Itálii. Midmark se specializuje na výrobu lékařských a zdravotnických pomůcek v oblasti stomatologie, medicíny i veteriny. Vyrábí tak například zubní křeslo. Původním cílem od svého založení v roce 1915 však byla výroba míchaček betonu. Obrat k medicínskému prostředí nastal v roce 1950. Anne Eiting Klamar je čtvrtou generací ve vedení podniku. 15 let pracovala jako generální ředitelka rodinné firmy Midmark a od roku 2016 je předsedkyní představenstva. Za nejtěžší považuje přechod od strategického řízení ke každodenní pracovní rutině. A jako zásadní moment ve své kariéře označila chvíli, kdy si uvědomila, že vedení není o ní samotné jako o manažerce, ale o všech ostatních od kolegů po klienty. Nyní se soustředí také na prvky správy rodiny.

Více o rodinné firmě Midmark najdete zde.


Heather Falcone

Významný vliv: ESG (společenská odpovědnost, sociální prvek)

Rodinný podnik: Thermal-Vac Technology

Pozice: Výkonná ředitelka

Thermal-Vac Technology je dodavatelem technologických služeb v oblasti letectví a dopravy. Poskytuje služby zejména v rámci pájení, tepelného zpracování a konečné úpravy. Rodinný podnik dodává tyto služby předním společnostem, jako je např. NASA. Společnost v roce 1980 založil Steve Driscol, otec Heather, a už on velmi napomáhal sociální odpovědnosti podnikání. Už přes dvacet let dává firma šanci i těm, kdo jsou nějakým způsobem znevýhodněni. Až 30 procent jejích zaměstnanců tvoří bývalí vězni, bezdomovci a další lidé s pohnutými osudy. Nyní se ale i díky Thermal-Vac Technology mohou začlenit zpět do společnosti. Zároveň Heather pomáhá také týraným ženám nebo samoživitelkám.

Více o rodinné firmě a jejích hodnotách naleznete zde.

Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články