Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Jak na investování v době recese

Jak na investování v době recese

Autor Redakce

V době ekonomického poklesu je potřeba více než kdy jindy chránit své bohatství. Jak efektivně investovat v době recese?

Je přirozené, že se v oblasti nejen investic střídá období poklesu a růstu. Dochází tak k jisté vyváženosti. Trh navíc reaguje na nejaktuálnější trendy a je velmi citlivý vůči vnějším faktorům. Příkladem mohou být protipandemická opatření. Jedním z největších strašáku investorů je však situace, kdy se trh zastaví v období poklesu a nedochází k následnému růstu. Jak nastavit investiční portfolio, aby vás recese postihla co nejméně?

Co je to recese?

Univerzální definice recese neexistuje a stejně tak nenalezneme pevně dané ukazatele. Obecně však můžeme recesi chápat jako dlouhotrvající období poklesu ekonomiky. Názory na stanovení toho, kdy je ekonomika v recesi, se liší. 

Nejrozšířenější definice dle Českého statistického úřadu vysvětluje recesi jako situaci, kdy dochází k poklesu reálného hrubého domácího produktu (HDP) dvě a více čtvrtletí po sobě. Tento modul však ignoruje další ekonomické činitele, proto další názory definují recesi jako pokles ekonomiky a růst nezaměstnanosti. Často recese také bývá popisována obdobím, které „začíná v bodě, kdy ekonomická aktivita dosáhla svého vrcholu a začíná zpomalovat, a končí v bodě, kdy ekonomická aktivita dosáhla svého dna a začíná zrychlovat.“ (ČSÚ)

Jak investovat v době recese?

Základem je být připraveni, tedy mít investiční portfolio nastavené tak, aby bylo odolné vůči krizím, inflaci, recesi a dalším tržním výkyvům. Pokud však připraveni nejste, nezoufejte. Odborníci doporučují pro investování v jakékoliv době sledovat celkovou ekonomiku, tedy podívat se na to z tzv. makroekonomického pohledu. Až podle toho celého obrazu se můžete zaměřit na to „mikro“, tedy na cesty a způsoby kam a jak investovat. To platí i v době recese. Nejprve si zjistěte, jaký je celkový obraz ekonomicky a poté zjišťujte, které typy aktiv vám v tuto chvíli chybí pro ochranu vašeho bohatství.

Doporučujeme se v době recese poradit se svým Wealth Managerem, zda je vaše portfolio odolné aktuální době. Každá recese může mít jiný dopad. Ačkoliv některé investice jsou známé cyklickou povahou, až závisle na situaci lze zhodnotit, zda jsou „ty pravé“ pro vás v danou dobu či nikoliv. A tyto malé střípky často uniknou oku jednotlivého investora. Největším problémem jsou vlastní emoce. V době recese se zvyšují výdaje, snižují obchodní investice a společnost začíná žít v nejistotě. Každý (nejen) investor se vlivem všech okolností dřív či později vyděsí a v této panice může udělat více škody než užitku. Profesionálové v oboru však vždy vědí, jak pomoci, a na rozdíl od investorů mají na portfolio objektivní pohled bez emočního zatížení. Neváhejte se na ně obrátit s dotazem a případnou aktualizací investičního portfolia. Jde především o ochranu vašeho vybudovaného jmění.

Kam investovat v době recese?

Jako v každé době je i v recesi kladen důraz na diverzifikaci aktiv. Nezaměřujte své investice do jediné oblasti, ať je v tuto chvíli jakkoliv výdělečná. Trhy jsou kolísavé a s nimi i akcie či úspěšnost společností. Nejvíce zřetelná je ona kolísavost právě v době recese. Proto je důležité především v ekonomicky těžkém období mít své investice rozložené do různých sektorů pro případ strmého poklesu některého z nich.

Doporučujeme diverzifikovat také typy aktiv. Zaměřte se nejen na obecně ziskové investice, ale také na ty, které slouží k ochraně portfolia. Jedná se např. o státní dluhopisy nebo komodity.

Akcie a recese

Akciové trhy jsou považovány za jedny z nejnáchylnějších aktiv k ekonomickým výkyvům. Důvodem je právě makroekonomická situace, kdy dochází k oslabení trhu a tím i zvýšení rizika a snížení zisku akcií.

Společnosti s dlouhou historií

Odborníci doporučují v době recese investovat do významných a kvalitních společností, které za sebou mají dlouhou obchodní historii. Takové podniky totiž již zažily různé výkyvy trhu a naučily se, jak je efektivně přestát. Zaměřte svůj zájem na společnosti s nízkým dluhem a kvalitními obraty. V době recese budou schopnější zvládnout významný ekonomický pokles než firmy s provozním dluhem.

Spotřební zboží

Co je kupováno v jakémkoliv ekonomickém období? Spotřební zboží! Investujte proto do společností se zbožím, jako jsou potraviny, nápoje, drogerie, domácí potřeby, nebo třeba vždy oblíbené neřesti, jako alkohol či cigarety. Jedná se totiž o typ produktů, které se budou kupovat vždy. Ať již v době inflace, hospodářské krize, pandemie nebo recese.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články