Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Vysoká, velmi vysoká, ultra vysoká a super vysoká hodnota čistého jmění? Vzniká nová vrstva elity s majetkem nad 100 milionů USD

Vysoká, velmi vysoká, ultra vysoká a super vysoká hodnota čistého jmění? Vzniká nová vrstva elity s majetkem nad 100 milionů USD

Autor Dana Halušková

V roce 2023 se nezvýšil jen počet dolarových miliardářů. O slovo se přihlásili i takzvaní stamilionáři, kterých loni přibylo celých 12 procent. Odkud tato elitní vrstva nejčastěji pochází? A čím nás může překvapit?

Podle aktuální studie Centi-Milionaire Report žije na světě přes dvacet tisíc lidí s majetkem nad 100 milionů amerických dolarů. Jejich počet se tak za poslední dvě dekády zdvojnásobil a jen za loňský rok vzrostl o 12 procent. Nejvíce stamilionářů přitom sídlí v USA, konkrétně v New Yorku. Autoři studie ze společnosti Henley & Partners ale předpokládají, že v příštím desetiletí mohou americkou metropoli vystřídat města v Číně, která představují centrum světové e-commerce.

Desítky milionů už nestačí

Ještě před pětadvaceti lety byl člověk považován za superbohatého s 30 miliony investovatelného majetku. Vlivem nízkých úrokových sazeb a dopadů finanční krize v roce 2008 ale hodnota peněz klesla. A zároveň se začal projevovat vzestup technologického bohatství.

​​„Na konci 90. let stačilo mít 30 milionů dolarů a většina bank vás považovala za “elitu”. Od té doby ale ceny aktiv výrazně vzrostly a novým měřítkem se stalo 100 milionů dolarů,“ řekl k výsledkům analýzy Juerg Steffen, výkonný ředitel firmy Henley & Partners.

Zatím vede americký New York

Třetina světové populace této elitní vrstvy žije v klíčových 50 městech, kterým vévodí New York se 775 rezidenty z jejich řad. Za ním následuje San Francisco s 669 obyvateli s tímto jměním a Los Angeles s číslem 504. Naproti tomu Chicago se s 286 stamilionáři propadlo až na 9. místo a jen za poslední rok si o 16 procent pohoršilo. V celém USA pak žije 38 procent veškerých stamilionářů. Dále se do TOP 50 měst dostaly i evropské metropole, konkrétně Paříž a Londýn.

Patří budoucnost Číně?

Zatímco některá tradiční centra s vysokou koncentrací bohatých v žebříčku klesají, stále výš se dostávají asijská velkoměsta. Na pátém místě je Peking s 365 stamilionáři, sedmý skončil Singapur (332) a osmý Hongkong (330). Obrovský nárůst se pak předpokládá u čínských technologických oblastí v okolí Chang-čou (až 95 procent) a Šen-čenu (88 procent), kde sídlí největší světové e-commerce platformy .

Další růst populace stamilionářů ale můžeme čekat i v Rijádu v Saúdské Arábii nebo v indickém Dillí, protože i tato města jsou velkými komerčními centry. Ve Spojených státech a v Evropě naopak analytici na mnoha místech očekávají zpomalení, kromě Chicaga se má počet stamilionářů snížit i v Los Angeles (o 12 procent ) nebo v Londýně (o 6 procent). Výjimkou je technologický hub Austin v Texasu, pro který studie předpokládá až 85% růst.

Celosvětové prognózy v každém případě nasvědčují tomu, že se bude počet stamilionářů zvyšovat. A to nejen v důsledku financování vlastních firem a startupů, ale také dědictví. I média jim tedy začínají věnovat více pozornosti.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články