Bohatství znamená odpovědnost. Být bohatý znamená starat se o svůj majetek, ochránit jej a čelit vlivům ekonomiky, rodiny i společnosti. Ne vždy se to však povede.
V mnohých případech jedinci a rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) zkrachují a přijdou o veškerá svá hmotná i nehmotná aktiva. V horším případě se ještě zadluží. Důvodů je mnoho. Neexistující nebo nedostačující správa a plánování bohatství, nedořešená otázka nástupnictví, ekonomické faktory, rodinné vztahy i nezákonné aktivity. Miliardáři nejčastěji krachují vlivem hospodářské krize a s ní související inflace, tedy že jejich majetek, finance, akcie a další aktiva ztratí hodnotu. HNWI jedinci mnohdy provozují nebo vydělávají nezákonnými aktivitami, což je dalším důvodem naprostého krachu. V případě, že jsou odhaleni a obviněni, veškerý výnos z trestné činnosti je zabaven policií. Kteří miliardáři přišli o vše a jak se tomu lze ubránit?
8 miliardářů, kteří utrpěli největší ztráty
1. Mansá Músa – císař Malijské říše
Kdy: 14. století
Původní hodnota bohatství: cca 500 mld. USD – v dnešní hodnotě dolaru
Mansá Músa panovník Malijské říše ((severozápadní Afrika – dnes Mauritánie), je považován za nejbohatšího člověka v historii. Vyhradil si právo na veškerý monopol v říši. Nejvíce obchodoval se zlatem a solí. Říše za jeho vlády získala osvětu, když císař pořádal pouť do Mekky se stovkami velbloudů naložených pytli se zlatem, které během cesty rozdával. Tím způsobil pokles hodnoty zlata a zdevastoval okolní státy. Mimo jiné Mansá Músa, tzv. „Zlatý král“ obchodoval i s ořechy nebo slonovou kostí.
Mansá o většinu svého bohatství přišel v době občanské války na území dnešní Mauritánie. O zbytek jmění se postaraly následující dvě generace, během kterých bylo bohatství zničeno již úplně.
2. Masayoshi Son – japonský podnikatel s technologiemi
Kdy: přelom 20. – 21. století
Původní hodnota bohatství: cca 78 mld. USD
Masayoshi Son je zakladatel a CEO japonské telekomunikační a mobilní sítě SoftBank. New York Times ho přezdívá japonským „Billem Gatesem“. Masayoshi Son je avšak není etnickým Japoncem. Jeho rodiče emigrovali z Koreje.
Japonský Bill Gates o většinu svého bohatství přišel během „dot com bubble“, tedy během internetové horečky v Japonsku na přelomu 20. a 21. století. Přišel o více než 76 miliard USD. Během dvaceti let se ze ztráty vzpamatoval a v současnosti je dle Forbes v první stovce nejbohatších lidí světa.
3. Yasumitsu Shigeta – japonský obchodník
Kdy: přelom 20. – 21. století
Původní hodnota bohatství: cca 42 mld. USD
Yasumitsu Shigeta je, obdobně jako Masayoshi Son, telekomunikační obchodník. Na konci 20. století se stal nejmladším japonským miliardářem. Tento mladík je CEO mobilní společnosti Hikari Tsushin. V roce 2001 jeho bohatství zničil „dot com bubble“ a Yasumitsu přišel o 41 miliard USD. V roce 2005 se akcie jeho společnosti rapidně zvedly a vrátil se zpět na seznam miliardářů. Dnes je dle žebříčku Forbes sedmým nejbohatším Japoncem.
4. Eike Batista – ropný magnát
Kdy: 2012 – 2013
Původní hodnota bohatství: 34, 5 mld. USD
Eike Batista byl ropný magnát. Svým výnosem z ropného a těžebního průmyslu se stal nejbohatším Brazilcem a sedmým nejbohatším člověkem na světě. Batista se mnohdy povyšoval a předjímal, že z něj nejpozději do roku 2015 bude nejbohatší člověk na světě. Jeho vychloubačnost se mu stala osudnou. Snažil se o propagaci brazilské infrastruktury a pronajímal svou půdu jiným ropným společnostem. Na této půdě se však velmi těžce čerpal olej. Společnosti v něj ztratily důvěru a půdu si přestaly pronajímat. V roce 2013 Batista přišel téměř o vše a rok později se dostal do dluhů v hodnotě až 1 mld. USD.
Později Batistovo čisté jmění začalo opět stoupat nezákonnými aktivitami. V roce 2018 byl odsouzen k 30ti letům vězení za korupci. Uplácet měl dle soudu guvernéra hlavního města Rio de Janeiro za účelem získání veřejných zakázek.
5. John D. Rockefeller – průmyslník
Kdy: 1929
Původní hodnota bohatství: 360 mld. – v dnešní hodnotě dolaru
John Rockefeller je známým podnikatelem a průmyslníkem. Především se proslavil revolucí v ropném průmyslu, když založil vlastní ropný monopol. V roce 1911 byl za to však odsouzen. John Rockefeller položil také základy moderní filantropie. Své jmění použil na charitativní a filantropické účely. Díky jeho obchodům se stal nejbohatším Američanem a dosud je považován za jednoho z nejbohatších lidí světa.
Rockefeller přišel během krachu na newyorské burze, tedy velkou hospodářskou krizí v roce 1929 přibližně o 10 mld. USD (v dnešní hodnotě). Zbylý majetek během svého života věnoval filantropii, především vědě a medicíně.
6. Séan Quinn – irský podnikatel
Kdy: 2008
Původní hodnota bohatství: 6 mld.
Séan Quinn je irský podnikatel. V roce 2008 se stal nejbohatším Irčanem. Byl zakladatelem holdingové společnosti Quinn, která se zabývala nejen průmyslem, nemovitostmi, ale i pojištěním. Z malého podnikatelského subjektu se později stal konglomerát s expanzí po celé Evropě. Quinnova rodina měla čtvrtinový podíl v Anglo Irish Bank.
Séan Quinn o většinu majetku ztratil při krachu trhu s nemovitostmi v roce 2008, o rok později přišel o zbytek při znárodnění Anglo Irish Bank. Quinn se dostal do dluhů a vyhlásil bankrot. Jeho dluh převyšoval 3 mld. USD. V roce 2012 vyhlásil konkurs. O tři roky později byl zproštěn svých dluhů, musí však věřitelům platit 10.000 EUR ročně po dobu dvou let.
7. Allen Stanford – americký bankéř
Kdy: 2008
Původní hodnota bohatství: 2,2 mld. USD
Allen Stanford byl americkým bankéřem. Nechvalně se proslavil masivním provozováním Ponziho schématu. Za podvod s cennými papíry je od roku 2012 odsouzen ke 110 letům odnětí svobody. Dosud nebyly vráceny peníze více než 18.000 klientů.
Odhalení provozování Ponziho schématu a dalších nezákonných aktivit vedlo ke zkrachování. Veškerá aktiva Stanforda a jeho společnosti byla zmrazena.
8. Björgólfur Guðmundsson – islandský podnikatel
Kdy: 2008
Původní hodnota bohatství: 1,1 mld. USD
Björgólfur Guðmundsson byl vlastníkem islandské Landsbanki, kde také držel většinový podíl. Tento islandský podnikatel byl též fotbalistou a dodnes je předsedou FH West Ham United. V roce 2008 se stal druhým islandským miliardářem. Během jednoho roku se dostal do žebříčku Forbes jako 1014. nejbohatší člověk světa, a zkrachoval. O pár měsíců později Forbes přehodnotil čisté jmění Guðmundssona na 0 USD. Důvodem byl islandský bankovní krach a znárodnění Landsbanki.
V červenci 2009 byl prohlášen na majetek Guðmundssona konkurs s dluhy necelých 800 mil. USD.
Jak krachu předejít?
S hospodářskou krizí musíte počítat vždy. To provází pokles vašeho čistého jmění. Pro takové případy můžete své bohatství ochránit a předejít katastrofickým následkům. Základem je plánování bohatství „Wealth Planning“ zahrnující majetkové plány, plány nástupnictví, plány výdajů i příjmů, zohlednění inflace nebo daňové optimalizace. Např. Dr. Michal Horáček jako prevenci vůči inflaci používá příjmy do svého svěřenského fondu, které se musí měsíčně vyrovnat inflaci (lépe být vyšší než inflace). Tím docílí toho, že hodnota jmění bude v nejhorším případě stále stejná, avšak neklesne.
Dále doporučujeme efektivně spravovat své čisté jmění. Se správou bohatství vám pomůže Wealth Manager. Případně můžete službu Wealth Managementu využívat v rámci svého privátního bankovnictví nebo v souvislosti s Family Governance – správou rodiny. V takovém případě vám může pomoct i specializovaná rodinná kancelář – Family Office.