Home Řízení rodinyRodinné podnikání Rodina Rothschildů: Jak se z malého obchodu stal úspěšný rodinný podnik s mezinárodním přesahem?

Rodina Rothschildů: Jak se z malého obchodu stal úspěšný rodinný podnik s mezinárodním přesahem?

Autor Redakce

Rodina Rothschildů se proslavila nejen svým bohatstvím, ale také společnostmi poskytující služby Wealth Managementu. Kam až sahají kořeny privátního poradenství rodu Rothschildů?

Finančně-poradenská skupina Rothschild & Co., rodinný podnik Rothschildů, je známá snad po celém světě. Nejedná se však o firmu v druhé či třetí generaci. Bankovní služby a správa bohatství v rodině Rothschildů sahá až do 18. století, kdy se židovská rodina z Frankfurtu živila drobným obchodem se zbožím a devizami. Od té doby se rodinné podnikání rozšířilo do oblastí privátního a korporátního bankovnictví, správy aktiv, fúzí a mnoho dalšího.

Kdo za tím stojí?

Za zakladatele bankovního domu je považován Mayer Amschel Rothschild. Rodinné podnikání však začalo kvést a rozvíjet se v další generaci – v době, kdy v čele stálo jeho pět synů. 

archívu rodiny Rothschildů vyplývá, že rodiče – též obchodníci – Mayera Amschela Rothschilda zemřeli, když mu bylo 12, a vychovávali ho blízcí příbuzní. Ti malého chlapce vyslali na učení do bankovního domu, kde se zakladatel vlivného rodinného klanu nejen dostal k mezinárodnímu obchodu, ale také se dozvěděl mnohé o vzácných mincích, např. z doby starověkého Říma, a jejich sběratelích. A zde to všechno začalo.

Mayer se po návratu z učení stal obchodníkem se vzácnými mincemi a obchodoval pod záštitou německého korunního prince Viléma z Hesenska. Rothschildovi se dařilo a tak podnikání rozšířil na poskytování finančních služeb pro korunního prince. Mayer se dostával stále výš mezi bohatou šlechtu. Např. spravoval majetek říšskému knížeti Hesse-Cassel, později známému jako Vilém IX. Rothschild nabyl titulu „dvorní agent“. Začal zajišťovat mezinárodní půjčky vládám na válečné operace.

Na počátku 19. století měl zakladatel rodinného podnikání Mayer Amschel vybudované bohatství vysoké hodnoty a do podniku již zahrnul své syny. Firmu přejmenoval na MA Rothschild und Söhne (Rothschild a synové). Rodinný podnik rozšířil do dalších částí Evropy prostřednictvím svých pěti synů, udává Rothschildův archív. Synové tak založili pobočky v domácím Frankfurtu, Neapoli, Vídni, Paříži a Londýně. Toto propojení je považováno za první mezinárodní banku. Před svou smrtí udělal něco, co bychom dnes mohli považovat za proces mezigenerační obměny a Family Governance – stanovil přesná pravidla pro to, jak má být s rodinným jměním naloženo a kdo přesně může být dědicem. Mayerovo vizí bylo zachování rodinného bohatství pro další generace.

ČTĚTE TAKÉ: KOMPLETNÍ PRŮVODCE SPRÁVOU RODINY – FAMILY GOVERNANCE

Mezinárodní rozmach

Základem byly pobočky Rothschildových potomků v evropských městech. Nejúspěšnější z pěti bratrů byl Nathan Mayer Rothschild, který měl na starosti pobočku v Londýně. Původně se však Nathan rozhodl pro pobočku v Manchesteru, kde obchodoval s textiliemi. Poté se přesídlil do Londýna. Nathan v hlavním městě Anglie vybudoval bankovní dům NM Rothschild, později NM Rothschild & Sons, nyní známý jako Rothschild & Co.

Nathan Mayer v bankovním domě obchodoval se vzácnými kovy a devizami. Po uzavření kontraktu s britskou vládou zásoboval zlatými mincemi Wellingtonova vojska, čímž Nathan vydělával velké jmění. Po slavné bitvě u Waterloo získal Nathan další smlouvy na financování spojenců, zaznamenává archív Rothschildů. Nathan Mayer se později stal hlavním městským obchodním bankéřem. Po jeho smrti převzali rodinný podnik synové.

Londýnský bankovní dům NM Rothschild & Sons se počátkem 21. století spojil s francouzskou pobočkou Rothschildů Paris Orleáns, o několik let později se spojený podnik přejmenoval na Rothschild & Co.

Podnikání Rothschildů dnes

Rodinný holding Rothschildů je rozšířen do různých odvětví podnikání, např. průmysl, vinařství… Nejvýznamnější je však Rothschild & Co., skupina poskytující finanční a investiční poradenství především privátní klientele. Rodinný podnik je dnes již v sedmé generaci nástupců. Rothschild & Co. vznikla spojením londýnského a pařížského bankovního domu. Jejich poradenství zasahuje do mnoha oblastí: Wealth Management, správa aktiv, globální poradenství (na úrovni M&A poradenství, restrukturalizace…) a investiční poradenství…

Do skupiny rodinného holdingu patří také významná švýcarská privátní banka Edmond de Rothschild založená v druhé polovině 20. století.

Zdroj: The Rothschild Archiv
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články