Často slýcháme, že bychom měli při správě majetku, řízení podniku nebo plánování bohatství hledat inspiraci u dalších bohatých lidí. Návody od nich najdeme na internetu, v knihách i magazínech. Není ale bohatství jako bohatství. Od koho tedy získat know-how, abychom se dostali tam, kam chceme?
Naše porovnání vychází z anglických zdrojů, které nejčastěji uvádějí pojmy “rich” a “wealthy” (např. zde). Rozhodli jsme se je tedy volně přeložit jako “bohatý” a “movitý”. Ačkoliv oba termíny zní velmi podobně, zásadně se odlišují. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Bohatí žijí v nadbytku a luxusu
Bohatým se můžete stát ze dne na den. Např. zdědíte majetek po příbuzném, vyděláte velké peníze nebo je vyhrajete v loterii. Budete ale zároveň i movití? Hned určitě ne, ale některým se to nakonec podaří. Pokud efektivně spravují svůj majetek, plánují bohatství a nepodlehnou syndromu náhlého bohatství. Tedy brzy o něj zase nepřijdou. Vede k tomu dlouhá cesta, na které se musíte naučit spoustu věcí. Inspirovat se můžete právě u movitých.
Většina bohatých dává svůj majetek na odiv. To samozřejmě nemusí být špatně, jen na nich zkrátka vidíme, jak si svoje privilegované postavení užívají. Potrpí si na luxusní věci, okázalé večírky i exotické dovolené. Někdy jim to vydrží celý život, jindy si uvědomí, že jejich cílem je něco jiného. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy i velmi úspěšní a bohatí lidé rázem zchudli. Bohatí často disponují vysokou částkou peněz a movitého majetku.
Movití o penězích přemýšlejí jinak
Zjednodušeně by se dalo říci, že movitý člověk má k financím zdravý vztah a umí s nimi dobře hospodařit. Nejde jen o stav mysli, ale také o efektivní plánování bohatství a celkový přehled o majetku. Díky tomuto přístupu má vše pod kontrolou a dlouhodobě se mu daří. Zpravidla tedy generuje stále vyšší zisky a jeho majetek se postupně zvětšuje. Stává se trvalou hodnotou a často přechází i na další generace. Naopak movití lidé často disponují menším množstvím financí než bohatí. Movití pak disponují nemovitostmi, podíly ve společnostech a další nemovitým majetkem.
Velmi movití lidé typu Jeffa Bezose nebo Elona Muska si samozřejmě každý příjem a výdaj nezapisují. Stará se o to jejich tým, který si ale musí umět správně vybrat . A v tom nám také mohou být vzorem. Není přece nutné, abychom všechno zvládali sami. Pomoci nám můžou naši zaměstnanci, ale i finanční poradci nebo profesionální Wealth Manažeři či poradci z Family Office.
Do které kategorie chcete patřit?
V mládí chtěla většina z nás velký dům, drahé auto či značkové oblečení. V průběhu času ale zjišťujeme, že nic z toho nás šťastnými neudělá. Mnohem větší radost máme z kvalitně stráveného času nebo zajímavých zážitků. I to nám samozřejmě peníze umožní, pokud je po vzoru movitých používáme jako prostředek ke zlepšení kvality života. A to nejen pro nás samotné, ale i pro naše děti nebo další lidi, kteří to potřebují, např. v rámci filantropických aktivit.