Home Řízení rodinySpráva rodiny Předání majetku další generaci: Je lepší jej darovat nebo prodat?

Předání majetku další generaci: Je lepší jej darovat nebo prodat?

Autor Dana Halušková

Transfer majetku je velmi složitou a komplexní záležitosti, která vyžaduje dobré rozhodovací schopnosti. Ještě před zahájením celého procesu navíc musíte zvážit, jakým způsobem předání proběhne. V zásadě máte tři možnosti, které v článku popíšeme i s jejich výhodami a nevýhodami. A chybět nebudou ani příklady konkrétních rodin.

Většina českých movitých rodin svoje firmy i další majetek daruje potomkům. Možností je ale mnohem více a jednou z nich je také prodej, a to jak dětem, tak zaměstnancům či externím zájemcům. Zároveň může fungovat i hybridní model, kdy dětem darujete pouze část svého majetku, a to například prostřednictvím svěřenského fondu nebo nadace. Právě tato možnost je i v českém prostředí stále oblíbenější, protože první generaci umožňuje velkou část majetku využívat, ale zároveň zabezpečení nástupce a v některých případech ještě pomůže potřebným.

Komunikace a transparentnost

Ať už zvolíte kteroukoliv možnost, doporučujeme o tom s potomky otevřeně mluvit a dát jim šanci se k celé situaci vyjádřit. Jejich postoj vám může rozhodování hodně ulehčit a oni zase pochopí, že mají vaši důvěru, i kdyby ve vedení podniku někteří z nich pokračovat nechtěli. A kdyby se rozhovory přece jen v určitém místě zasekly, doporučujeme vyhledat odborníky, nejlépe přímo z řad zkušených wealth managerů či facilitátorům.

Největší dar ze všech 

Většina majitelů vnímá rodinnou firmu jako své další dítě. Připisuje jí téměř nevyčíslitelnou hodnotu a bere ji jako důležitou součást svého života. I tak se ale musí připravit na to, že jednou její vedení předají dál. A pokud chtějí firmu darovat potomkům, měli by je nejprve s jejím fungováním seznámit. 

V ideálním případě se děti zapojují do nejrůznějších činností ještě v době, kdy jim rodinný podnik ani jeho část nepatří. Zkušení zakladatelé je vzdělávají a vštěpují jim rodinné i firemní hodnoty už od dětství, a to ideálně s pomocí profesionálů. Zároveň jim také nechají prostor pro vlastní invenci, což se dnes ukazuje jako velmi užitečné například v otázkách environmentální a společenské odpovědnosti (ESG), která je zkrátka mladým lidem bližší.

Prověřené finanční nástroje 

Pokud se někteří z potomků zapojují do vedení více než jiní, pravděpodobně jim budete chtít ve firmě zanechat větší podíl, případně vše předáte pouze jim. Možné je to například darováním akciového podílu, ale také pomocí takzvaných opcí, kdy jim umožníte přednostně získat akcie vaší společnosti, třeba i za zvýhodněnou cenu. V případě prodeje zaměstnancům jde pak o zaměstnanecké plány a motivační programy (ESOP neboli Employees Stock Option Plan).

Další možnosti řešení nabízejí svěřenské fondy nebo například nadace, které jsou zpravidla výhodné i z daňového hlediska a vyhovují lidem se zkušenostmi s charitou, filantropií či impaktovým investováním. O těchto variantách uvažují i manželé Horákovi – majitelé nakladatelství Albatros. Silke Horáková má totiź zkušenosti s vedením vlastního investičního fondu Tilia Impact Ventures, který se z 50 procent zaměřuje na environmentální a z 50 procent na společenská témata.

V takových strukturách je velmi důležitou entitou rodina a její hodnoty. A právě to chceme předávat dalším generacím. To bude vždy v jejich statutu napsáno. Není to zákon, ale je to silný princip, který by měl být respektován” prozradila Wealth Magazínu Silke Horáková.

A poměrně jasnou představu má o ochraně a transferu svého majetku i Martin Hausenblas, který se chce vydat podobným směrem. Vše spravuje prostřednictvím svěřenského fondu s ohledem na své hodnoty, zejména vzdělávání, rodinu a filantropii. A minimálně 30 procent svého majetku plánuje věnovat na dobročinné účely.

Čemu se raději vyhnout?

Naopak nechávat vše až na dědické řízení nemusí být dobrý nápad, a to ani při sepsání závěti. Nepřipravení dědicové nejsou zrovna ideálními krizovými manažery. Nehledě na to, že předání každé firmy je potřeba naplánovat, například tak, že se majitel na čas přesune z výkonné pozice do vedení kontrolního orgánu, který může být i nově vytvořen.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články