Home AKTUALITY Nový přístup ke správě majetku movitých klientů v ČR? Zástupci Multi Family Office se zúčastnili CEE Wealth Summitu 2022 ve Vídni

Nový přístup ke správě majetku movitých klientů v ČR? Zástupci Multi Family Office se zúčastnili CEE Wealth Summitu 2022 ve Vídni

Autor Eva Ulrichová

Wealth Manageři z české Multi Family Office se vydali do Vídně vstříc novým poznatkům a know-how na poli správy majetku movitých klientů a rodin. Na mezinárodním summitu měli možnost se inspirovat od mnoha Wealth Managerů a dalších expertů ze států, kde téma správy a plánování bohatství má své pevné kořeny.

Není mnoho dvoudenních summitů, na kterých se člověk opravdu nenudí. Cee Wealth Summit patří k těm, kde se vám nechce jít na pokoj, protože jste obklopeni skvělými lidmi z oboru, kteří se nezdráhají se s Vámi podělit o cokoli z jejich celoživotních zkušeností a postřehů. Najít takové množství zahraničních hostů a odborníků na různá témata souvisejících s Wealth Managementem na jednom místě není zcela obvyklé,“ popsal jedinečnou akci Petr Vít, který se akce zúčastnil co by zástupce movité české rodiny a správce rodinného majetku. Petr své zkušenosti se správou rodinného jmění zužitkovává mimo jiné jako Wealth Manager právě v Multi Family Office. Petra na summitu doprovázel kolega Radek Šiller, jenž je řídícím partnerem Multi Family Office.

Na summitu čeští Wealth Manageři potkávali osobnosti a experty z celého světa, především pak ze západních mocností, kde je správa majetku movitých osob již pevně ukotvená. Odborníci tak sdíleli své mnohaleté zkušenosti, které se dědí z generace na generaci. A přirozeným vývojem se stále jen vylepšují a proměňují. Z České republiky byli jedinými zástupci Multi-Family Officů. Naši malou zemi měl však možnost reprezentovat i Ladislav Sekerka ze Single-Family Office Tomáše Němce.

Hlavní témata reagovala na aktuální situaci

Summit nabídl řečníkům i účastníkům akce přístup k Wealth Managementu z pohledu aktuální situace i trendů v oblasti správy majetku. Není divu, že ve velkém se na podiu i při networkingu řešila současná geopolitická situace a rizika, která sebou přináší. Dalším z nejvíce rozebíraných tématů byly ESG principy při investování, které tak reflektovaly stále více se rozvíjející trend udržitelnosti.

Prodám firmu. A co dál?

Zajímavým tématem bylo přetvoření se z úspěšného podnikatele na úspěšného investora,“ připomněl Radek Šiller. Někteří majitelé úspěšných firem se dostanou do bodu, kdy se rozhodnou firmu prodat. „Najednou měli peníze, ale už nevěděli co s nimi. Začali správu majetku řešit sami, změnil se jim životní styl, změnil se jim celý svět,“ vysvětlil Šiller a doplnil, že změna je to i pro rodinu majitele – najednou je doma a hledá si nové zájmy.

Les jako investice

Summit také nabídl investiční trendy, a to včetně těch ne zcela tradičních. Příkladem je investice do lesa. Pokud zasadíte strom, jedná se o dlouhodobou investici, která je součástí celého ekosystému. Dnes zasazený strom vyroste zhruba za 30 let, kdy jej pokácíte a dřevo prodáte. Pokud budete stromy sázet každý rok, budete za oněch 30 let mít každý rok zisk z prodeje. Nese to sebou i rizika, např. nedávná kůrovcová kalamita. Experti se samozřejmě ve Vídni věnovali i zcela klasickým investicím, jako jsou kapitálové trhy nebo investice do firem.

Příprava je základ

Investování nebylo jediným tématem dvoudenního summitu. Wealth Manageři a členové movitých rodin z celého světa mimo jiné řešili důležitost vzdělávání dalších generací. Jsou to právě ony, kdo jednou převezme správu majetku pod svá křídla. Je nutné proto klást důraz na efektivní přípravu nástupců. Malá chyba ve správě majetku může znamenat velké důsledky. Odborníci na summitu se shodli, že je důležité další generaci do správy majetku vtahovat postupnými kroky.

Bohatství připadne ženám

Podle aktuálních výzkumů do roku 2030 budou ženy kontrolovat 2/3 bohatství v západoevropských zemích. Wealth Manageři by proto měli v přístupu ke správě majetku reagovat a přizpůsobovat Wealth Management na příchod něžného pohlaví. Podle expertů ze CEE Wealth Summitu je důvodem především to, že ženy jsou schopné lépe složit tým. Navíc hnacím motorem žen jsou dopady jejich jednání. Více o tom, jak by se měl Wealth Management přizpůsobit movitým ženám, se dočtete v tomto článku.

Jak CEE Weakth Summit probíhal?

Sluneční paprsky příjemně hřejí a vzduchem poletují jarní vůně rozkvetlých květin a stromů. Vcházíme s kolegou Petr Vit do nádherné vstupní haly…vysoké masivní mramorové sloupy…krásné fresky…historický kočár. Vítá nás příjemně naladěný hostitel a jdeme se registrovat a vyzvednout si jmenovku obsahující i název naší společnosti Multi Family Office. “

Takto začíná popisovat událost Radek Šiller na svém LinkedIn profilu. Nezapomíná ani na poděkování organizátorům akce a dalším expertům, se kterými se měl možnost setkat a pohovořit. „Pro mě to byla naprosto jedinečná akce, především s ohledem na dvoudenní formát. Díky tomu, že první den jsme se navzájem poznávali a ještě jsme se zúčastnili neformálního večerního networkingu, byl druhý den nabitý přátelskou až rodinnou atmosférou. I to pomohlo tomu, že jsme navázali nesčetné množství nových strategických vztahů a partnerství se západními institucemi i rodinami, které jsou nyní ve 4., 5. generaci,“ popsal Šiller redakci Wealth Magazínu své dojmy.

Dvoudenní akce se konala ve Vídni 4. – 5. května. První den se konal v Lichtenštejnském paláci. Aby však účastníci poznali i jiná místa, druhý den program probíhal ve vídeňském hotelu Kempinski hotel. Wealth Manageři z České republiky měli možnost se setkat s experty napříč celým světem. Zpět se vrátili plní nových zážitků, zkušeností i inspirací. Akce se zúčastnili odborníci a zástupci movitých rodin např. z Anglie, Nizozemí, Finska, Lotyšska, Švýcarska, nebo i Slovinska, Rumunska a dokonce i Španělska. „Paradoxně minimum tvořili odborníci z Rakouska,“ upřesnil Radek. Unikátností z pohledu České republiky nebyla pouze účast dvou Family Officů z naší malé zemičky, ale také agenda vytvořená Čechem. Aplikaci pro vídeňský summit vytvořil mladý a nadějný startupista Jiří Diblík. Země ze srdce Evropy tak měla na summitu značnou reprezentaci.

Jak si Wealth Manageři z Multi Family Office akci užili? Prohlédněte si fotogalerii.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články