Home AKTUALITY Novinky ze světa Family Offices pohledem českých i zahraničních expertů

Novinky ze světa Family Offices pohledem českých i zahraničních expertů

Autor Redakce

Investičně bankovní společnost Goldman Sachs patří k největším odborníkům na rodinné kanceláře. Její reporty pro vás tedy pravidelně sledujeme a vybíráme z nich to nejzajímavější. Jaké novinky a trendy stojí za pozornost tentokrát?

Aktuální zpráva Goldman Sachs vychází z dat sbíraných letos v lednu a únoru. Do průzkumu se zapojilo 166 rodinných kanceláří z celého světa, přičemž každá z nich má pod správou majetek v hodnotě alespoň 500 milionů dolarů. U 72 procent respondentů je to dokonce více než miliarda dolarů. Téměř polovina (49 %) z nich má investiční management tzv. in house, tedy vlastní investiční poradce a Wealth Managery. V hotovosti si Family Offices drží v průměru 12 % aktiv, které některé rodinné kanceláře (35 %) plánují použít v tomto roce dle investičních příležitostí.

Silná alokace do rizikových aktiv a zaměření na rozvinuté trhy

Stále platí, že většina rodinných kanceláří se nebojí přiměřeně riskovat. V tomto segmentu tedy s 28 procenty převládají akcie, ale vysoko se drží také Private Equity fondy (26 %) nebo hotovost (12 %). Z konkrétních oblastí jsou pro Family Offices nejzajímavější informační technologie a zdravotnictví, u kterých nehrozí velké výkyvy ani v období recese a nestability. 

Pokud jde o alokaci geografickou, v čele se stále drží USA, které je atraktivní i pro Evropu a Asijskopacifický region. Svoje aktivity tam plánuje rozšířit až 26 procent dotázaných. Další rozvinuté trhy se drží v těsném závěsu.

Stoupá zájem o alternativní investice

Bez “alternativ” to podle rodinných kanceláří nejde. Nepředstavujte si pod tím jen umění, investiční alkohol nebo zlato. I taková aktiva samozřejmě respondenty zajímají. Velký podíl ale opět patří Private Equity fondům a následují soukromé úvěry, nemovitosti či hedgeové fondy. 

Za zmínku stojí i porovnání postoje k alternativám u Family Offices a jednotlivců s vysokou hodnotou čistého jmění. Zatímco v případě Family Office je to 44 procent, jednotlivci jsou konzervativnější a alokují do těchto tříd aktiv maximálně 25 procent finančních prostředků. V přímém přenosu tak vidíme výhody vícegeneračního investičního horizontu.

Udržitelné investice mají zelenou, digitální měny jsou na ústupu

Stále větší význam má udržitelnost, která zajímá i rodinné kanceláře. A to jak v rámci samotných investičních strategiích (ze 39 procent), tak při výběru konkrétních společností nebo fondů (ze 48 procent). Nejvíce Family Offices plánuje v příštích letech vsadit na zelenou energii (60 procent) a dále to je sektor udržitelných potravin nebo dostupné zdravotnictví.

Podobným trendem byly ještě donedávna kryptoměny. Jejich extrémní volatilita a propady v posledních měsících ale způsobily citelné ochlazení trhu. Dnes tedy do digitálních financí aktivně investuje 26 procent rodinných kanceláří, ale budoucí zájem potvrdilo jen 12 procent z nich. Naproti tomu v předchozím roce byl poměr 16 ku 45 procentům. Už teď jsme každopádně zvědaví, jak to bude s důvěrou v blockchain v letech následujících.

Co bude v roce 2023?

Budoucí měsíce mohou být ovlivněny obavami z aktuálních rizik, jako je recese, geopolitická situace a inflace. Alokaci aktiv však Family Offices chtějí nadále držet především v akciích (48 %) i Private Equity (41 %). Zároveň čím dál více bude tlak na společnosti v rámci dodržování ESG principů, do zelené energie chce v příštích měsících investovat až 60 % Family Offices.

Česká specifika

Za pozornost určitě stojí i porovnání světových trendů s českým prostředím. Na hlavní odlišnosti trefně upozornil Radek Šiller, řídící partner společnosti Multi Family Office spravující majetek movitým klientům z ČR:

Hlavní rozdíly jsou v ,hotovosti‘, kterou čeští HNWIs drží ve větší míře (30–40 procent). A podobná čísla vidíme také u investičních realit. Naopak v alternativních investicích mají movití Češi méně (7–10 procent). Neříkám, že je to dobře nebo špatně. Každá země má svá historická specifika přístupu k investičním příležitostem, která je potřeba zohlednit i do celkové správy investičního majetku. Před více než rokem navíc vstoupila do hry složitá geopolitická situace a vysoká inflace.

Celou zprávu Goldman Sachs si můžete přečíst zde.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články