Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Jaká jsou rizika investic do nemovitostí a kterých se čeští investoři bojí nejvíce?

Jaká jsou rizika investic do nemovitostí a kterých se čeští investoři bojí nejvíce?

Autor Redakce

Za nejbezpečnější investici 12 % Čechů považuje nemovitosti, vyplývá to z výzkumu společnosti Lusq a EMA data. Jako každá investice i nemovitosti mají svá rizika a limity. Jaké to jsou a kterých se čeští investoři obávají nejvíce?

Z výsledků průzkumu o investicích v ČR z první poloviny roku 2021 vyplývá, že 12 % Čechů považuje nemovitosti za nejbezpečnější investice. Respondenti však také uvedli, že i tyto investice mohou být rizikové. Mezi nejčastější obavy pak zmiňovali pokles cen nemovitosti, měnovou politiku nebo inflaci. Někteří se dle statistiky obávají podvodných inzerátů nebo nájemníků – neplatičů. Pro pomoc se správou nemovitosti nebo problémové nájemníky na trhu již existují vhodné platformy či poskytovatelé služeb v této oblasti.

Vzrůstající ceny nemovitostí a nájmů nahrávají českým investorům. Podle průzkumu investiční nemovitost vlastní 6 % Čechů a dalších 7 % o takové možnosti uvažuje. Miloslav Lafek, CEO v Lusq, odhaduje, že během několika let by nemoviost k pronájmu mohl vlastnit každý osmý Čech. K tomu dodává, že ačkoliv nemovitosti se jeví a patří mezi relavitně bezpečné investice, stále existují rizika. „Stejně jako u jiných druhů investic tu jistá rizika samozřejmě jsou. Především když investujeme takříkajíc na vlastní pěst,“ uvádí. Průzkum společnosti EMA data ukázal, že největší respekt mají Češi ze znehodnocení majetku inflací. Na stupnici od 0 do 10, kdy 0 nepředstavuje žádné obavy a 10 je naopak zásadní riziko, dosáhlo toto riziko 4,04 bodu. Inflace se obává celkem 13 % respondentů, 29 % dotázaných se jí naopak neobává.

PořadíRizikoObavy z rizika na škále 0 (vůbec se neobávám) až 10 (riziko je pro mě naprosto zásadní)
1.Riziko znehodnocení majetku inflací4,04
2.Riziko podvodu či zcizení investice3,96
3.Měnové riziko3,86
4.Riziko poklesu cen nemovitosti3,60
5.Riziko změny okolí3,56
6.Riziko neplatícího nájemníka3,50
7.Riziko znárodnění majetku3,38
Zdroj: Lusq/EMA data

Jak se chránit před podvodníky?

Při nákupu nemovitosti je riziko nákupu od falešného vlastníka, který z vás jen vytáhne peníze. Další obavou jsou potíže s nájemníkem, zejména strach z neplatiče. Podle projektové manažerky Lusq, Viktorie Sládkové, je nutné některá rizika před nákupem nemovitosti k pronájmu důkladně promyslet a učinit preventivní opatření. Podle Viktorie je důležité ošetřit rizika jako je „výběr solidního nájemníka, řešení nájemních vztahů a popřípadě i adekvátní rekonstrukce investičního bytu. Tato rizika ale odpadají díky využití moderních nástrojů přes investice do nemovitostí.”






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články