Home AKTUALITY Třetina Čechů si myslí, že nejvýhodnější je investovat do bytu v Praze. Odborníci mají jiný názor.

Třetina Čechů si myslí, že nejvýhodnější je investovat do bytu v Praze. Odborníci mají jiný názor.

Autor Redakce

Podle průzkumu si 35 % Čechů myslí, že Praha je nejvhodnějším městem pro investici do nemovitostí. V hlavním městě přitom m2 stojí dvojnásobek republikového průměru. Dlouhodobě se však objevují názory expertů, že výhodné jsou nemovitosti v nechvalných lokalitách, kde jsou ceny bytů nejnižší.

Květnový průzkum společnosti EMA data pro Lusq uvádí, že 6 % Čechů vlastní nemovitost jako investici. Dalších 7 % tuzemských občanů zvažuje, zda rozšířit své portfolio o nemovitosti. Za nejvhodnější lokalitu 35 % Čechů zvolilo Prahu, kde jsou však byty podstatně dražší než v jiných městech České republiky. „Hlavní města jsou jistou zárukou, že nemovitost nezůstane nevyužita. Navíc v Praze je dlouhodobý nedostatek bytů, a tak je riziko neobsazenosti za běžného stavu skutečně velmi malé,“ vysvětluje Miloslav Lafek, CEO Lusq.

Výhodnější jsou „rizikové“ oblasti, tvrdí experti

„Cena nemovitostí v Praze je dvojnásobná oproti průměru republiky a oproti některým krajům i trojnásobná. Kupovat byt v Praze na bydlení již před časem přestalo dávat ekonomicky smysl a začínají převažovat koupě právě na investice. Vzhledem k cenám to ale rozhodně není pro běžného investora,“ myslí si Lafek. Podle nedávné analýzy společnosti Valuo stojí průměrný byt v Praze 106.750 Kč/m2, přitom v nejlevnější lokalitě (Ústecko) je cena za stejnou jednotku o 70.000 korun nižší.

Přesto největší podíl respondentů průzkumu EMA data by volilo Prahu, druhou nejčastější volbou by pro 23 % Čechů byla lokalita krajských měst. Nejméně (13 %) dotazovaných by investovalo do nemovitosti na vesnici.

Zdroj: EMA data/Lusq

Důvodem volby Prahy jako výhodné lokality pro investici do nemovitosti by mohla být výše nájmů, které jsou v Praze nejvyšší. Ani to však není podpořeno odborníky. Společnost Valuo jako nejvýhodnější lokalitu vyhodnotila Chomutov, kde byty investoři nakoupí za poměrně nízkou cenu (průměrný byt v ceně 775 tis. Kč) s nájmem kolem 7.5 tisíc/měsíc. Roční návratnost investice by pak přesahovala 10,55 %. Pražské čtvrti se v analýze dostaly na poslední příčky s roční návratností kolem 3 %.

Proč může být výhodné právě Ústecko nebo Chomutovsko, které jsou nechvalně známými oblastmi? „Takové regiony jsou z pohledu veřejných investic opomíjeny bez ohledu na to, jaké s nimi má místní samospráva plány. Investice do nemovitostí by se ale neměla řídit současnou situací, ale právě výhledem na následujících 10 a více let,“ upřesňuje Miloslav Lafek.

Rizikovou oblast? Jen za určitých podmínek

Průzkum EMA data pro společnost Lusq odhalila, že většina (58 %) respondentů by byla ochotná investovat do oblastí s horší pověstí. Investice by však musela být podpořena nějakou motivací, nejčastěji možností rozložit riziko nákupem více bytů nebo mít garanci, že hodnota bytu nebude v budoucnu snížená. Pětinu českých investorů by také zajímalo očekávané zhodnocení investice, přičemž motivační by pro ně byla byla vysoká výnosnost. „Právě vyšší zhodnocení, kromě nízkých cen, je to, čím by tyto řekněme rizikové lokality měly lákat nejvíce. Například v Ústeckém kraji je průměrný výnos 60metrového bytu k 8 %, to je vysoce nadprůměrný výsledek,“ popisuje Miloslav Lafek a dodává, že garance výnosu či možnost investice do nemovitosti s předschváleným úvěrem již na českém trhu existuje.

Zdroj: EMA data/Lusq
*Pozn.: Čísla v grafu jsou zaokrouhlena, součet tedy může být více než 100.
O průzkumu

Průzkum pro LUSQ na téma investice do nemovitosti realizovala společnost EMA data. Sběr dat probíhal on-line v období 12.–18. května 2021 a zúčastnilo se ho celkem 1 044 respondentů ve věku 21–61 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, regionu, ekonomické aktivity a věkové skupiny.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články