Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Chcete si koupit vlastní byt? Pospěšte si. Ceny rostou ve všech krajích, uvádí Valuo

Chcete si koupit vlastní byt? Pospěšte si. Ceny rostou ve všech krajích, uvádí Valuo

Autor Redakce

Internetový portál Valuo zanalyzoval ceny bytů v celé republice, přičemž výzkumníci se zaměřili na vývoj cen prodaných bytů v posledních 3 letech. Kde byty nejvíce zdražily?

Ceny bytů a nemovitostí obecně rostou, což je téma posledních měsíců. Spolu s tím rostou měsíční nájmy a vlastní bydlení se stává stále více nedostupným. Na druhou stranu stále se zvyšující hodnota nemovitostí výrazně ovlivnila růst globálního bohatství. Téma drahého bydlení, o kterém aktuálně slyšíme ze všech stran, dlouhodobě řeší i statistiky internetového portálu Valuo. Nejnovější průzkum uvádí, jaký je rozdíl v cenách bytů prodaných mezi lety 2018 a 2021. Analýza se zaměřila na 13 krajských měst v České republice.

Valuo v porovnání cen pracuje se stejnými typy bytů, které splňují následující:

  • jsou v osobním vlastnictví
  • podlahová plocha je od 60 do 90 m2
  • jsou v dobrém stavu nebo po kompletní rekonstrukci

Kde se nejvíce zvýšily ceny?

Analýza portálu Valuo odhalila, že největší rozdíl v cenách prodaných bytů v posledních třech letech je v Ústí nad Labem. Ceny prodávaných bytů vzrostly o 118 %. „Soustředili jsme se na vývoj cen v letních měsících (období červenec + srpen) v rozmezí let 2018–2021 ve 13 krajských městech České republiky. Nejvyšší růst cen postihl Ústí nad Labem, zde se ceny zvedly o 118 %. A jen za poslední rok se vyšplhaly téměř o polovinu (44 %),“ říká zakladatel webu valuo.cz Radek Šitera.

Problematika zvyšujících se cen bytů se netýká jen Ústí, ale postihla celou republiku. Ve všech 13 zkoumaných krajských městech došlo ke zdražování, přičemž nejméně ceny vzrostly v Praze, a to o „pouhých“ 38 %. „V hlavním městě dnes za metr čtverečný v průměru zaplatíte 106 750 Kč. Byt o rozloze 75 m2 vás v Praze vyjde na 8 000 000 Kč, zatímco v roce 2018 byste za stejnou nemovitost zaplatili „jen“ 5 800 000 Kč,“ upřesňuje výsledná data Šitera.

Co je důvodem růstu cen?

Jednoduše, vysoká poptávka. A stále se zvyšuje, zvláště s rostoucími cenami za koupi nemovitosti i za nájmy. Investice do nemovitostí v současné době může být výhodným aktivem ve vašem portfoliu. Stále rostoucí poptávka po vlastním bydlení zapříčinila také to, že nabídek na trhu je málo.

Kde jsou byty nejdražší na m2?

Výsledná data prezentují také to, kolik průměrně v jednotlivých 13 krajských městech zaplatíte za metr čtvereční. Nejdražší byty na m2 naleznete v Praze, kde za jednotku zaplatíte v průměru přes 100.000 Kč. Před třemi lety částka přesahovala 77.000 Kč. Naopak nejlevnější byty na m2 jsou v Ústí nad Labem, kde za 1 m2 zaplatíte průměrně 35.916 Kč.

Rozdíl v cenách za poslední rok

Výsledky analýzy ukázaly, že každým rokem až skokově rostou ceny bytů. Zatímco mezi lety 2018 – 2019 byl nárůst povětšinou v rámci jednotek procent a nejvyšší rozdíl dosáhl 22 %, v posledním roce nárůst cen ve všech 13 zkoumaných městech již byl v dvojciferných procentech.

Za poslední rok, tedy mezi 2020 a 2021, byl nejnižší nárůst cen prodávaných bytů v Praze, nárůst v hlavním městě byl o 16 %. Naopak nejvyšší rozdíl ceny za byty prodávané vloni a letos byl odhalen v Ostravě, a to skoro o polovinu (44 %).


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články