Home LifestyleŽivotní styl Jak na pohřeb, když jste bohatí?

Jak na pohřeb, když jste bohatí?

Autor Redakce

Pohřební průmysl se neustále vyvíjí a vznikají alternativy jak pro obřady, tak pro další posmrtné úkony. Lidé překračují konvence a rozmáhá se trend posledního rozloučení jako slavnosti života místo smuteční oslavy.

Ačkoliv to není příjemné téma, každý by měl řešit otázku „Co bude jednou s…?„, a to především z hlediska dědictví, předání firmy, budoucnosti bohatství, budoucnosti rodiny atd. Zároveň v rámci smýšlení nad posmrtnými úkony spousta lidí plánuje své poslední rozloučení. Někteří mají vše rovnou nasmlouvané, od obřadu po uložení k odpočinku, jiní svá přání zhmotňují v oficiálním dokumentu a někdo se o myšlenky dělí s potenciálními pozůstalými.

Mnozí jedinci s vysokou hodnotou čistého jmění zahrnují poslední rozloučení i následné naložení se svým tělem do svého Wealth Planningu, jako součást vypořádání se s posmrtnými převody majetku. Nejčastějšími důvody jsou ulehčení rodině a pozůstalým už v tak těžké chvíli nebo splnění vlastního přání, jak by s tělem mělo být naloženo (někteří jej třeba i darují k lékařským účelům). HNWI proto plánují svá poslední rozloučení, přičemž berou v potaz to, jak by chtěli, aby se jejich blízcí cítili: Ať už se jedná o samotnou organizaci pohřbu nebo místo posledního odpočinku. Tím, že si člověk naplánuje pohřeb sám nebo pozůstalí zvolí netradiční způsob jeho průběhu, napomáhá tomu, aby akce byla o to více osobní a předešlo se setkání plnému smutku.

Pro plánování pohřbů existuje řada pohřebních poradenských služeb, které jsou přizpůsobeny aktuální poptávce. V článku představíme netradiční pohřební výstřelky, které nejsou dostupné pro každého. Nové alternativní způsoby obřadů či samotného pohřbívání jsou mezi bohatými čím dál oblíbenější.

VYUŽITÍ DIGITÁLNÍCH TECHNOLOGIÍ

V dnešní době dochází k rychlému vývoji digitálních technologií a ty přináší revoluci i pro pohřební průmysl. Nejčastěji dochází k využití sociálních sítí jako k informačnímu prostředku o smutné události. Na sítích se objevují nekrology a posílají se pozvánky na poslední rozloučení. Což je dnes již vcelku ubvyklé.

Někteří se ale rozhodnou svůj pohřeb zvěčnit či dokonce své poslední rozloučení streamovat online na internetu a zpřístupnit tak „akci“ mnohem většímu počtu lidí. Otázkou je, zda je záměrem opravdu rozloučení nebo chtíč pochlubit se tím, jak pohřeb vlastně proběhne a co bude jeho součástí. Streamování pohřbů se velice rozmohlo i v důsledku pandemie COVID-19.

Samotnou oslavou použití digitálních technologií ale nekončí. Na náhrobcích se začínají objevovat QR kódy. Kódy slouží jako prostředek, který zpřístupní nekrolog nebo fotoalbum každému, kdo navštíví hrob a pozůstalí mohou vždy snadno zavzpomínat na zemřelého.

EKOLOGICKÉ POHŘBY

V dnešní době je ekologie velmi atraktivním tématem. Čím dál více investorů se obrací směrem k ESG investicím, filantropové se stále více věnují životnímu prostředí a mnoho lidí obecně chce žít „zeleně“. Proč tedy nezvolit cestu, jak pomoci Zemi i po své smrti? Ekologické pohřby jsou stále oblíbenějším trendem.

Mnoho lidí považuje kremaci za ekologičtější, což je ovšem pouze odrazovým můstkem. Šetrnost k životnímu prostředí je navíc zajišťována urnami i rakvemi, které jsou rozložitelné. Aby byly dopady na životní prostředí minimalizovány, bývá zesnulý oblékán do rozložitelného oděvu.

Pro ekologické uložení nebožtíka byly vyvinuty tzv. organické kapsle. Popel, který se do kapsle uloží, je dál využíván pro pěstování rostlin. New age kapsle se totiž zakope do země a na ní se zasadí strom nebo jiná rostlina. Při správném udržování může vyrůst krásný vyživený strom, který nám bude ztraceného člověka připomínat.

Tento šetrný přístup se ovšem netýká pouze samotného uložení nebožtíka. Využívá se i recyklovatelných pozvánek a ekologických květin, které mohou být dále zpracovávány.

Zelené pohřby jsou oblíbené zejména v Americe. Ve Washingtonu je dokonce legální lidské kompostování. Zkompostovaný materiál se dále používá na hnojení a pěstování květin a stromů.

VODNÍ KREMACE

Další ekologickou „vychytávkou“ je vodní kremace. Tento způsob zpopelnění je nízkoenergetickou metodou. Tělo je umístěno do komory, jejíž mechanismus dokáže z těla vytvořit popel. Tento proces využívá vody a hydroxidu draselného.

GOSPELOVÉ SBORY

Trendem obřadů ve velkém stylu, které probíhají zejména v kostele, již nejsou jen hromady květin. Lidé najímají gospelové sbory čítající i stovky zpěváků, které celou ceremonii obohatí svými výstupy. Kromě gospelových sborů se na pohřbech využívá služeb i pochodových kapel. Pohřeb se tak mění vysloveně ve slavnost, pompézní slavnost, která je oslavou celého života zesnulého.

SVÉZT SE VOZEM ROLLS ROYCE

Rolls Royce vyrobil na zakázku edici luxusních pohřebních vozů Phantom VII. Po pohřebním ústavu, který tyto vozy vlastní, vrostla poptávka po celém světě. Vůz je dlouhý 7 metrů a je uzpůsoben k převozu rakve, přičemž se do vozu vejdou i další 4 osoby. Design auta byl zachován, takže se od původní limuzíny nijak výrazně neliší. Exteriér je velkolepě osvícen a boční panely zůstaly, aby doplňovaly jedinečný vzhled karoserie. Interiér je za použití diodového osvětlení koncipován jako decentní pietní místo.

DIAMANT

Netradiční volbou, pro kterou se můžete rozhodnout, je zajistit si velmi luxusní posmrtný život. Nemusíte být pouze zpopelněni. Z vašeho těla je možné vytvořit i diamant. Tento šperk může sloužit jako rodinné dědictví. Celý proces je velice nákladný. Částky za tuto službu se mohou vyšplhat k půl milionu korun, ale posledním přáním se meze nekladou. Existují již společnosti, které jsou schopny z lidského popelu vyrobit kromě diamantů i vinylové desky, šperky z jiných materiálů i tetování.

Podobné možnosti, jako výroba diamantu, šperku a dalšího, jsou již dlouhodobě používány při kremaci domácích mazlíčků. V této oblasti jsou veškeré alternativní pohřební služby mnohem rozšířenější v podvědomí společnosti a také o něco úspornější.

LET DO VESMÍRU

Někteří lidé se rozhodnou strávit svůj čas po smrti ve vesmíru. Popel se uloží do urny, jejíž velikost se dá připodobnit k peru. Tyto urny se vyšlou v raketách na oběžnou dráhu, kde jsou vypuštěny do volného prostoru. Urny v kosmu ovšem nevydrží navždy. Vlivem gravitace po desítkách let nakonec shoří.

ČEKÁRNA NA ŽIVOT

Už jste slyšeli, že naděje umírá naposled? Někteří high-net-worth nechtějí tento svět opustit bez ozkoušení všemožných pokusů. Nechávají svá těla proto uložit do mrazících kapslí. Hlavní myšlenkou této metody je přesvědčení, že lidé budou rozmrazeni a oživeni, případně budou vyléčeny nemoci, kterými trpěli, až k tomu budou vyvinuty prostředky. Tento způsob je velice nákladný. Výdaje za tuto metodu se mohou vyšplhat až do tři čtvrtě milionu korun.

SLUŽBY PÉČE O POZŮSTALÉ

Pohřební průmysl se rozšířil o služby, které jsou poskytovány pozůstalým se záměrem usnadnit odchod milovaného. Pohřbem totiž tato životní fáze pro pozůstalé nekončí. Jedná se o proces, který je psychicky i emocionálně náročný. A právě tento čas se služby péče o pozůstalé snaží ulehčit. Rodinu a další nejbližší osoby vedou procesem truchlení a pomáhají jim se vyrovnat se ztrátou. K dispozici nabízejí osobní péči a podporu, rady, knihy nebo webové stránky. Jejich strategie dopomohou ke klidnému návratu do běžného života.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články