Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie Investice do diamantů: Jaký je trh s diamanty?

Investice do diamantů: Jaký je trh s diamanty?

Autor Milan Sedláček

Investice do diamantů je jednou ze zajímavých možností alternativní investic. Blyštivý nerost zaujme nejen ženské oko. Trh s diamanty doprovází nepříliš dlouhá historie i manipulace šejdířů. Jaká jsou pravidla pro obchod s diamanty, jaký vliv na něj má pandemie a na co si dát pozor při investování do diamantů? To vám ve svém článku zodpovídá odborník Milan Sedláček, odborník na trh s diamanty.

Milí čtenáři,

byl jsem osloven redakcí Wealth Magazínu, abych se s vámi podělil o své zkušenosti s investováním do diamantů. Nevím. nakolik jste se měli možnost s tímto oborem setkat, ale pokusím se popsat svou zkušenost a praktický pohled na věc.

Úvodem bych chtěl napsat, že se obchodu s diamanty věnuji od roku 2006, kdy jsem pracoval v oboru investic na kapitálovém trhu. Spravoval jsem klientům jejich investiční portfolia na akciových trzích a poskytoval informační a obchodní servis. Tehdy jsem o diamantech věděl jen to, že jsou nedílnou součástí finančního života lidí ve světě, ale podrobnější informace nebyly veřejně k dispozici.

Bylo mi však jasné, že tento obor se musí stejně jako řada jiných postupem času dostat do podobné pozice i na našem území, kde byl po dlouhá desetiletí totalitního režimu jistým tabu. Obchod s diamanty byl označován za buržoazní přežitek a neslučoval se s tehdejším názorovým přesvědčením, aby mohl být tzv. součástí života proletariátu. Paradoxně se mi však později ukázalo, že po celou tuto dobu komunistického režimu se těšil přízni v úzkém kruhu politických elit. Pro veřejnost byl však zahalován jistým závojem tajemství, nedostupnosti a dezinformací.

Stojí za zmínku, že ještě v období před II. světovou válkou patřila naše země k předním zpracovatelům tohoto nerostu. Šperkařský průmysl, v němž diamanty nacházely tradičně největší uplatnění, má v našich zemích bohatou historii.

V současnosti si diamant našel řadu příznivců i na našem trhu, a to příchodem hypoteční krize v USA v letech 2007-2009. Přes četné snahy zpochybňovat tento obor ze strany jiných účastníků trhu s investicemi získaly diamanty svou nezastupitelnou roli. Samozřejmě tomu napomohl i silný růst cen, který trval od 2007 až do roku 2014.

Pravidla pro obchodování s diamanty

Pravidla pro fungování trhu, tak, jak je známe dnes, začala platit teprve od roku 2001, kdy vstoupil v platnost systém mezinárodních dohod o obchodu s diamanty, tzv. Kimberleyský proces. Tím jsou jasně stanovená pravidla pro těžbu, zpracování a obchod s diamanty na mezinárodní úrovni. Právě tyto normy umožňují plnou kontrolu nad legálností těžby a legálním obchodem s touto komoditou.

Skutečnost o těžbě a obchodu s diamanty je totiž naprosto odlišná od fantazie filmařů, kteří ztvárnili řadu příběhů hlavně za účelem získání pozornosti diváků. Volný obchod se surovými diamanty je celosvětově zakázán a je pod dohledem celních orgánů. Obchod se zpracovanými (vybroušenými) diamanty není ničím omezen.

Mezinárodní metodika pro určení technických a kvalitativních parametrů zpracovaných diamantů a jejich ceny vstoupila v platnost teprve v roce 1997. Dnes jsou definovány technickou normou ISO/FDIS 11211-1. Z tohoto jasně vidíme, že jde o obor poměrně mladý.

Nepříliš známou zajímavostí v obchodu s diamanty je, že jedním z míst, odkud surové diamanty proudí do zemí Evropské unie ke zpracování, je generální ředitelství cel v Praze.

Pokud chcete začít obchodovat s diamanty…

Vždy platí, že každý člověk, který chce investovat do diamantů, by se měl s touto problematikou nejprve pečlivě seznámit, aby poznal dané tržní prostředí a pochopil, jak trh s diamanty funguje.

Bohužel i u nás se lze setkat s podezřele „výhodnými“ nabídkami diamantů. Ve finále však žádnou výhodou nejsou a pro investora mohou být naopak zklamáním. Proto je třeba nakupovat u prověřených prodejců, kteří jsou ochotni poskytnout veškerý informační a technický servis.

Podobně neutěšená situace na českém trhu je i v oblasti nabídky diamantových šperků. Maloobchodní trh je stále zamořen zbožím, které neodpovídá pravidlům mezinárodní certifikace a je veskrze podřadného charakteru, jak co do způsobu řemeslného zpracování, tak i co do použité kvality kamenů. Nejen že se setkáváme s kameny velmi nízké kvality, ale často se jedná o syntetické náhražky či jiné materiály prezentované jako přírodní drahokamy a přírodní diamanty.

Prodejci cíleně využívají neznalosti zákazníků. Jejich zboží často nabízí nekvalifikovaný personál, který není schopen předat odborný servis. Toto bylo potvrzeno i šetřením úřadu ČOI (České obchodní inspekce) v letech 2010 – 2011, který mapoval situaci na maloobchodním trhu v ČR. Inspekční kontroly odhalily tak velké nedostatky, že úřad později rezignoval na další kontrolní činnost, protože by zdiskreditoval řadu zavedených maloobchodních prodejců.

Proto, pokud nechcete být ze svého nákupu zklamáni, se seznamte se základními informacemi o prodejci i nabízeném šperku či diamantu. Sami si tak můžete ověřit správnost a kvalitu nabízeného zboží, ať jde o jakéhokoli prodejce.

Vliv pandemie COVID – 19 na trh s diamanty a diamantovými šperky

Významný dopad měla vládní opatření v souvislosti s šířením viru COVID–19 i na odvětví diamantů a prodej diamantových šperků.

V první fázi trh zasáhlo omezení cestování, což mělo negativní vliv na oživující se celosvětovou poptávku. Následně se opatření přechodně dotkla i některých výrobních provozů z důvodu nuceného přerušení výroby. Obchodníci byli později nuceni hledat jiné marketingové cesty a strategie, neboť uzavření prodejen a omezení kontaktů s lidmi zásadně ovlivnilo dosavadní způsob nabídky a prodeje.

Řada obchodníků zvolila nové obchodní strategie s využitím internetu, což sebou přineslo nové možnosti i přeskupení trhu. Standardně dnes poskytujeme konzultace ohledně nákupu šperků a diamantů prostřednictvím videohovorů se zákazníky. Prodej šperků realizujeme pomocí e-shopů, kde je zákazník obsloužen podobně jako na prodejně se všemi garancemi pro klienta.

I zde však platí, že obezřetnost zákazníka šetří peníze. Zejména u zahraničních e-shopů je třeba opatrnosti, neboť jsem se několikrát setkal s případy, kdy zákazník obdržel zcela jiné zboží, než si objednal, nebo dokonce zboží nedorazilo vůbec. Nárokování vrácení peněz, pokud je to vůbec možné, je v tomto směru vždy daleko obtížnější a nákladnější.

Ve svém příštím článku se budu věnovat diamantu jako investici a jeho perspektivě v tomto směru do budoucna.

Autor: Milan Sedláček – Manažer obchodu v Diamonds International Corporation


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články